Průměrná mzda

Průměrná hrubá mzda v ČR dosahovala během prvního čtvrtletí roku 2019 výše 32 466 Kč. V loňském roce se jednalo o částku 31 885 Kč, je tedy znatelný drobný nárůst. Jaký byl však vývoj v předchozích letech? A kdy výše průměrné mzdy stagnovala? Čtěte dále!

Průměrná mzda na začátku tisíciletí

Zatímco na začátku roku 2000 činila průměrná mzda 11 941 Kč, na konci daného roku už se jednalo o částku 14 717 Kč. Celoroční průměr byl pak 13 219 Kč.

V dalších letech průměrná mzda dále rostla. Za pouhé 2 roky, tedy v roce 2002, přesáhl celoroční průměr 15 000 Kč.

Kdy částka příliš nerostla?

Domníváte se, že průměrná mzda každoročně roste? Pak jste na omylu, nebylo tomu tak totiž vždy! Nastalo i období, kdy výše průměrné mzdy během několik let příliš nerostla. Celoroční průměr v roce 2012 činil 25 067 Kč, o rok později pak 25 035 Kč. Situace nebyla o mnoho lepší ani v roce 2014 – touto dobou lidé pobírali mzdu v průměrné výši 25 768 Kč. Během 3 let tedy k výraznějšímu vývoji výše průměrné mzdy nedošlo.

Muži versus ženy

Zmínit musíme také další podstatný fakt – mezi mzdami mužů a žen stále existují rozdíly. Již v roce 2014 bylo možné po srovnání mediánů mezd mužů a žen zjistit, že ženy si vydělají v průměru téměř o 4300 Kč méně. V roce 2017 dosahoval tento rozdíl už téměř 5 000 Kč. Na konci loňského roku dokonce hranici 5000 Kč přesáhl.

Je také třeba zmínit, že průměrná mzda v Praze je zpravidla o něco vyšší, než v okolních místech České republiky.

Průměrná mzda v roce 2019

A jak jsme na tom v současnosti? V 1. čtvrtletí roku 2019 činila dle Českého statistického úřadu výše průměrné mzdy 32 466 Kč. Medián mezd u mužů činil 29 936 Kč, u žen pak 24 982 Kč. Oproti loňskému roku tedy došlo k drobnému navýšení této částky.

Které oblasti jsou nejvýdělečnější?

Pojďme se nyní podívat, u kterých oblastí lze pozorovat nejvyšší průměrnou mzdu. Zajímavé také je, že tato odvětví jsou nejvýdělečnější opravdu dlouhodobě – vedou žebříčku již od roku 2000. A které z oblastí to jsou?

Žebříčku vede oblast peněžnictví a pojišťovnictví společně se skupinou prací zaměřených na informační a komunikační činnosti. Velmi zajímavá průměrná mzda se však objevuje i v oblasti výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Zmínit je však třeba i opačný pól žebříčku. Která skupina povolání je nejméně výdělečná? Pokud jste tipovali oblast ubytování, stravování a pohostinský, byl váš tip správný. Lidé pracující v této oblasti si vydělají v průměru jen třetinu toho, co zaměstnanci z oboru pojišťovnictví a peněžnictví. Ačkoli průměrná mzda neustále roste, je třeba zmínit, že zároveň dochází i k růstu cen. Mnoho zaměstnanců si také odnáší každý měsíc domů menší částku, než je průměrná mzda.

3/5 - (2 votes)

3 KOMENTÁŘE

  1. Samozřejmě,že se zvyšuje průměrná mzda,když si hlavně politici a s nimi související státní zaměstnanci zvyšují mzdy,aniž by zvýšili svou produktivitu práce.
    Průvodním jevem je pak zvyšování cen za potraviny,bydlení,služby a.j.A na to všechno doplácejí obyčejní občané a důchodci.

  2. Nevím,kde jste vzala ta nesmyslná čísla,ale v ČR lžou všichni.Jasně pokud spočítáte plat managera+pár chudáků pracujících,tak to dává částku o které se nezdá cca 90%pracujících.Pište raději pravdu a ne ty Vaše bludy nebo raději běžte od válu.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here