Za řízení s mobilem v ruce můžete přijít o 2 body

0

Telefonování či psaní zpráv za jízdy je častý nešvar dnešních řidičů. Toto jednání je však velkým riskem – během chvilky nepozornosti můžete ohrozit sebe i okolí. Není tedy divu, že je řízení s telefonem v ruce přestupkem, který vás může připravit o body i o peníze. Jak vysoká pokuta vám hrozí?

Co praví o tomto přestupku zákon?

Tomu, co má řidič během jízdy zakázáno se věnuje § 7 zákona o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (361/2000 Sb.). Dozvíte se zde, že během řízené není povoleno držet telefon v ruce, zároveň však totéž platí i o jiných hovorových či záznamových zařízeních. Pozor na to.

Jak asi tušíte, jde o zákon, ve kterém najdete zmínku i o výši pokut za překročení povolené rychlosti. Mimochodem, věděli jste, že i za tento přestupek můžete přijít na několik měsíců o řidičák? Kromě toho se nevyhnete ani pokutě. Podívejte se, kolik vás bude překročení povolené rychlosti stát!

Jaká je výše pokuty za řízení s telefonem v ruce?

Pokud budete během jízdy telefonovat, psát zprávy či jinak používat telefon a zastaví vás policejní hlídka, pokuta vás nemine. V takovém případě zaplatíte buď do 1000 Kč příkazem na místě, nebo 1500-2500 Kč ve správním řízení.

A co body?

To, že bude vaše peněženka o několik stovek tenčí, ale není vše. Jak už jste se mohli dočíst, kromě finančního postihu se budete muset smířit i s bodovou ztrátou. Za tento přestupek přijdete o 2 body.

Mnohem větší riziko

Nutno zmínit, že pokuta však není tím největším rizikem, které je s používáním mobilu během jízdy spojeno. Finanční postih je opravdu zanedbatelný ve srovnání s rizikem zavinění autonehody a ohrožení chodců. Nezapomeňte, že pokud během jízdy napíšete i jednoslovnou zprávu, během této doby ujedete několik metrů, během kterých se nebudete dívat na silnici. Neriskujte proto zbytečně vlastní ani cizí zdraví a život a během jízdy dejte telefon z ruky.

A co bude dál?

V červnu tohoto roku proběhla médii informace o plánovaných změnách v bodovém systému. Padl i návrh na zpřísnění sankcí právě za používání mobilu za jízdy. Uvidíme tedy, co změny přinesou. Pro více informací o chystané novele doporučujeme průběžně sledovat web Ministerstva dopravy. Než příště vezmete během řízení telefon do ruky, dobře se zamyslete, zda vám to riziko stojí za to. Opravdu odeslání zprávy chvíli nepočká?

3.5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here