Zajímavosti z nejslavnějších českých vánočních filmů

0

Vánoce se nám kvapem blíží a téměř nikdo si je nedokáže představit bez nálože klasických vánočních filmových trháků. A to nejen těch zahraničních, ale především těch našich. V tomto článku si pár takových snímků připomeneme a zároveň se podíváme na některé ze zajímavostí, o kterých jste možná neměli tušení.

1) Tři oříšky pro popelku

Náš seznam nemůže začínat ničím jiným, než nejznámější českou pohádkou – Tři oříšky pro Popelku. Jen málokdo nemá toto dílo režiséra Václava Vorlíčka z roku 1978 rád. Libuška Šafránková i Pavel Trávníček dokázali okouzlit nejednoho diváka.

Ne všichni však ví, že velká část pohádky byla natáčená v Javorné na Šumavě a mráz byl tak silný, že musel kameraman každou chvíli vracet kameru do autobusu, aby nezamrzla. Zima potrápila také koně Ibrahima (Juráška), který při natáčení prochladl a až do své smrti se pak nedostal ze zdravotních problémů.

Veselejší zajímavostí je to, že na hradě Moritzburg, kde byla Popelka natáčena, mají dodnes na památku střevíček, který si mohou turisté vyzkoušet. Díky filmu bylo také na hradě vzhledem k zájmu turistů vybráno dostatek peněz na financování nejedné rekonstrukce.

2) Pelíšky

Snad nejznámnějším vánočním filmem jsou Pelíšky. Životní osud tří generací ve zvláštním období našich dějin roku 1968, dokázal poeticky a s humornou nadsázkou převyprávět režisér Jan Hřebejk.

Toto komediální drama z roku 1999 se dostalo pod kůži téměř každému divákovi, a to také zásluhou skvělého obsazení v podobě Miroslava Donutila, Simony Stašové, Jiřího Kodeta nebo Bolka Polívky, či Evy Holubové. Legendární je také nejedna hláška z kultovního snímku. Věděli jste, že tvorbě filmu byly věnovány celé 4 roky?

Autor knižní předlohy Petr Šabach také potvrdil, že události jsou inspirované jeho vlastním životem. A jestli vás vždy tak trochu fascinoval účes Simony Stašové, věřte nebo ne, byl vytvořen pouze z jejích vlasů. A ještě maličkost. Medvěd kodiak má skutečně 4 m, když se postaví na zadní. Donutil měl tak pravdu.

3) Anděl páně

V našem seznamu nesmí rozhodně chybět pohádka z roku 2005, Anděl Páně. Snímek režiséra Jiřího Stracha sklidil nevídaný úspěch a Ivana Trojana s Jiřím Dvořákem si v hlavních rolích prostě zamilujete. A co teprve Jiří Bartoška v roli samotného boha?

Pokud jste film neviděli, letos s tím neotálejte. Pohádka vytvořila v roce 2006 rekord, když jí sledovalo na televizních obrazovkách 2 731 000 diváků. Kvůli některým náboženským nesrovnalostem v příběhu si získal snímek vlnu kritiky od Zdeňka Svěráka a také z církevních řad. Kardinál Vlk dokonce odmítl pozvánku na premiéru. Nakonec ale filmu přeci jen požehnal.

4) S čerty nejsou žerty

Dalším kultovním snímkem v našem seznamu je znovu pohádka, a to S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana. Těžko byste hledali někoho, kdo tento film z roku 1984 neviděl. Ještě hůře by se hledal ten, kdo ho nemá rád.

Karel Heřmánek ztvárnil roli Lucifera na výbornou a stejně tak dobří byli i jeho herečtí kolegové. Jmenovat můžeme například Vladimíra Dlouhého, Ondřeje Vetchého, Josefa Kemra nebo Janu Dítětovou. Při natáčení potřeboval Bočan zkušené pyrotechniky. Barrandov mu však odmítl lidi půjčit, protože v té době tam byli tři na celých 30 filmů. Zašel tak za armádou, která mu nakonec vyhověla a pomohla vytvořit dokonalou pekelnou atmosféru.

Stejně se ale na place přihodilo několik nehod, po kterých musela být výrazně posílena požární ochrana a bezpečnost. Pohádkovým hradem se pro tento snímek stal zámek v Průhonicích kousek od Prahy.

5) Byl jednou jeden král

Posledním snímkem v našem seznamu se stal krásný český film Byl jednou jeden král režiséra Bořivoje Zemana. Herecká elita v čele s Janem Werichem, Vlastou Burianem, Irenou Kačírkovou, Milenou Dvorskou, či Milošem Kopeckým udělala z tohoto počinu snímek, který nás baví po generace. A přestože je snímek z roku 1954, dodnes dokáže vtáhnout do děje a nese v sobě nejedno krásné poučení. Pohádka však neměla být původně vůbec vtipná.

Až obsazení Jana Wericha vše změnilo, protože si přál dosadit více humoru. To se mu nakonec velmi dobře podařilo. Texty písní k tomuto snímku napsal Jaroslav Seifert a film byl v té době tak populární, že ho vidělo v kinech téměř 6 milionů diváku. To bylo na tu dobu opravdu dost. A slavná scéna královského vaření se podařila natočit na první pokus. Celý štáb poté obdaroval herce štědrým potleskem.

Snad se jmenovaných snímků, a nejen jich, dočkáme letos na televizních obrazovkách znovu. Některé filmy dokáží vykouzlit krásnou vánoční atmosféru. A myslím, že se shodneme, když si dovolím říci, že hlavně ty naše.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here