Zdražování pokračuje, po elektřině zdraží i plyn a voda

0

V minulých dnech bylo avizováno zdražení elektřiny. Tím to ale bohužel nekončí, oznámeno bylo i zdražení vody a plynu. Zákazníci by měli být v nejbližší době informováni o změně ceny. Připravit se ale můžete už teď.

Zdražování pokračuje, zdraží plyn i voda

Od ledna by se cena za elektřinu od ČEZ měla zvednout o 8 %. Jedním z důvodů je i růst ceny elektřiny na burze. Ceny se dlouhodobě drží vysoko, proto je ze strany jednoho z největších českých dodavatelů elektřiny nutno přistoupit k tomuto opatření. Aby toho nebylo málo, bylo oznámeno i zdražení vody a plynu.

Plyn by oproti tomu měl podražit „jen“ o 5 %. Poptávka po zemním plynu je vysoká, a v návaznosti na zdražení ceny elektřiny je logické, že podraží i plyn.

Rok 2019 se tedy už od začátku ponese v duchu skokového zdražení cen energií. Nevyhne se totiž ani vodě. Navýšení ceny vodného a stočného postupně oznamují jednotlivé kraje, v průměru by i zde mělo jít o 5 %. Jako první ohlásil zdražení Moravskoslezský kraj, další kraje se postupně přidávají nebo budou v následujících dnech o navýšení ceny informovat.

Lze se zdražení vyhnout?

Zvýšení ceny u elektřiny se zatím vyhnou ti, kteří elektřinou i topí a ohřívají vodu. Naopak pokud elektřinu využíváte pouze ke svícení a provozu běžných domácích spotřebičů, tak počítejte s tím, že si připlatíte. Může jít řádově o tisíce korun, záleží na vaší současné smlouvě s dodavatelem.

Pokud má totiž zákazník ceny energií, v tomto případě elektřiny, ve smlouvě zafixované na určité období, má štěstí. Sice si nemůže dodavatele libovolně měnit, ale ohlášenému zdražení se patrně zatím vyhne. Pokud tedy ještě můžete, cenu si zafixujte.

Dodavatelé by vás vždy měli včas informovat o změně ceny. Pokud se vám výsledná nová cena nebude líbit, můžete od smlouvy odstoupit, a to nejpozději deset dní před začátkem platnosti nových cen. Kdyby vás dodavatel včas nevyrozuměl nebo to nemohl prokazatelně dokázat, máte na odstoupení od smlouvy ještě tři měsíce od doby zahájení platnosti nových cen.

Energetický trh zdražuje na všech frontách

Enormní nárůst nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů si vyžádá i zdražení od tepláren. Ty společně s dalšími zásobují asi čtyři miliony lidí v ČR. S ohledem na používání různých paliv bohužel nelze s úplnou přesností říci paušální poplatky, které budou nastaveny v roce 2019. Se zdražením by ale měli domácnosti počítat. Už jen v současné době zaplatí čtyřčlenná domácnost kolem 15 000 korun ročně.

Jen pro představu, cena tepla z uhlí je o něco levnější než cena tepla ze zemního plynu. Je tedy logické, že nejčastěji používaným palivem pro výrobu tepla je právě uhlí. Hned po něm je zemní plyn, jehož cena se bude také zvedat. Další paliva využívaná pro výrobu tepla už zaostávají na pár procentních bodech z celkového množství. 06

Cena emisní povolenky je nyní zhruba asi 520 korun za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry. Povolenky si platí uhelné elektrárny a průmyslové podniky. Pokud se tedy bude zvyšovat i cena povolenek, musí odběratel počítat s navýšením ceny za odběr tepla.

Ceny energií způsobují i rozkol v radě ERÚ

Aktuální dění na poli energií, které každodenně využíváme, už ovlivnilo a způsobilo také první spory. Ze své funkce se rozhodl odstoupit předseda rady Energetického regulačního úřadu. Pan Vratislav Košťál, který je ve funkci od letošního srpna, kdy se vedení obměnilo, již nechce nadále ve své funkci setrvávat a oznámil rezignaci. Problémy mezi členy v radě se prohloubily natolik, že již není schopen a ochoten funkci nadále zastávat. Jedním z důvodů jeho odstoupení jsou právě vleklé problémy mezi členy rady a nerespektování jeho funkce. Košťál ještě společně s dalším členem rady nepodepsali nové stanovení cen v elektroenergetice pro rok 2019. Údajně ale prý nikoliv z důvodu neshod s členy rady, ale pouze na základě nesouhlasu s uvedenými cenami. Prý by mohly být nižší.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here