Živnostníci budou mít od roku 2019 dvojnásobné výdajové paušály

0

Takzvané výdajové paušály alias výdaje procentem z příjmů představují nejjednodušší možnost, jak si do daňového přiznání uplatnit výdaje. Často jsou výhodné i z ekonomického hlediska, mohou totiž vyjít vyšší, než kdybychom výdaje počítali dle dokladů. Jak se změní situace kolem paušálů v následujícím roce?

Výdajové paušály dnes a v budoucnu

Limity pro paušály by se oproti současnému stavu měly pro rok 2019 zvyšovat až na dvojnásobek. V součtu by tak živnostníci mohli díky změně ušetřit dokonce dokonce 1,5 miliardy korun. I když to ještě na podzim vypadalo, že poslanci se nedohodnou, změněné limity prošly.

Mění se částky, procentuálně budou paušály stejné i od nového roku. Podle jednotlivých profesí zůstanou paušály rozškatulkovány následovně:

  • 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; s limitem 1 600 000 korun
  • 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; s limitem 1 200 000 korun
  • 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s limitem 800 000 korun
  • 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; s limitem 600 000 korun

Praktický dopad novely

Novinka se dotkne asi 300 000 podnikatelů, kteří dle odhadů paušály nyní používají. Zejména ti drobní přivítali opatření s nadšením. Reálně totiž ušetří a sníží se jim navíc i byrokratická zátěž. Odpadá jim totiž povinnost si pro každou zakoupenou věc nechat účtenku.

Paušály si nejčastěji uplatňují právníci, účetní, ale také živnostníci, kteří se pohybují v uměleckých profesích, ve sféře vzdělávání či v reklamě. Praktickým důsledkem by jednoznačně mělo být zlepšení podnikatelského prostředí.

Změnu živnostníci, jak vyplynulo z předchozích řádků, pocítí v rámci zdaňovacího období roku 2019. Tedy reálně k úspoře a zjednodušení dojde v roce 2020, kdy se za rok 2019 podá daňové přiznání.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here