Zrušení bankovního účtu a jeho převod na jinou banku

0

Potřebujete zrušit účet, protože vám podmínky u stávající banky nevyhovují? Pojďme se podívat, co musíte při tomto zdánlivě jednoduchém úkonu absolvovat.

Jak na zrušení účtu

Konkrétní postup se samozřejmě liší napříč jednotlivými institucemi, přičemž banka vás s ním na vaši žádost musí seznámit. Přesto existují některé obecné body, které se vyplatí znát.

Zrušení bez vaší přítomnosti vesměs nelze. Ne vždy je to sice pravidlem, mnoho bank ale bude po svém klientovi požadovat, aby se za tímto účelem dostavil na pobočku a měl s sebou doklad totožnosti, tedy občanský průkaz. Pokud nikam chodit nechcete, musíte se informovat, jestli vám vaše banka dá možnost zrušení účtu prostřednictvím pošty, e-mailem nebo telefonicky. Někde může banka požadovat stejně tak i úředně ověřený podpis.

Dá se říct, že celý proces může trvat i několik měsíců. Závisí to na tom, které další služby na svůj účet máte navázány. Nejvíce „bezbolestný“ bude celý proces tehdy, pokud k rušenému účtu nevlastníte ani kartu. Komplikaci už znamená například hypotéka.

Dobrou zprávou ale je, že banka je povinna vám odchod umožnit, a to pokud možno bez komplikací. Rozhodně vám za zrušení účtu nesmí naúčtovat žádný poplatek. Pokud by se k podobným praktikám banka uchýlila, jednoznačně tak porušuje zákon.

Komplikovat vám život během rušení účtu banka jinak pravděpodobně nebude. Na druhou stranu musíte nicméně i počítat s tím, že se vás nebude ani snažit nějak udržet. Kontaktovat s lepší nabídkou vás zřejmě nebude a ani se nepokusí zjistit, proč vlastně odcházíte.

K čemu je Kodex mobility

Nechcete účet rušit, ale jeho současné nastavení vám nevyhovuje? V podstatě by vás čekaly dva kroky: Stávající účet zrušit a založit si u jiné banky nový. Tento proces významně zjednodušil tzv. Kodex mobility platný od roku 2009.

K němu se připojila dnes již většina současných bank. V principu jde o to, že si vyberete novou banku, u které si založíte účet a ona sama vám účet z banky stávající převede na vámi zadané datum. Od staré banky obdrží v rámci tohoto úkonu přehled vašich trvalých příkazů a inkas, které se zruší automaticky bez jakýchkoli poplatků. Celý proces je zdarma a měl by trvat přibližně 15 dnů. V praxi se ovšem vyřizování prodlužuje, proto počítejte raději s přibližně 30 dny.

Musíte ale počítat s tím, že je nutné se osobně dostavit na pobočku. Změnu banky zatím nelze provést korespondenčně. V bance nesmíte nic dlužit a měli byste být vlastníky výhradně nepodnikatelského účtu, pak jej můžete tímto způsobem bez problémů zrušit. Stejně tak by neměly ve smlouvě být zakotveny žádné podmínky, že se váš účet zrušit nesmí. Shodně vám Kodex mobility nepomůže tehdy, když zrušení původního účtu brání například rozhodnutí soudu.

Zůstane mi při přechodu jinam číslo účtu?

Původní číslo účtu vám s novou bankou už přirozeně nezůstane. Změnu tak nezapomeňte včas nahlásit všude, kde je potřeba, tedy například svému zaměstnavateli, který vám na účet posílá výplatu.

Může banka zrušit účet z vlastního rozhodnutí?

Banka je samozřejmě oprávněna zrušit i účet sama. Svoje stanovisko vám v této situaci případně oznámí dopisem. Dojde k tomu tehdy, když porušíte obchodní podmínky. Možná to uděláte vědomě, svého přečinu si ale nakonec být vědomi ani nemusíte. Důvodem pro zrušení účtu může být vysloveně protiprávní jednání, ale docela prostě i to, že svůj účet nepoužíváte.

A pozor, banka má právo to udělat dokonce bez udání důvodu, takový postup je zcela korektní. Co bylo příčinou, proč jste o svůj účet přišli, se tak už nedozvíte. Na druhou stranu jste tuto možnost vědomě odsouhlasili, protože banka si ji do svých podmínek zakotvuje. Před jejich podpisem si je tak musíte přečíst, abyste předešli nepříjemnému překvapení.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here