Zubní ošetření: Ceny za zákroky a rozdíly v cenách

65

Návštěva zubaře není pro většinu lidí ničím příjemným. Lepšímu pocitu příliš nepomáhá ani fakt, že za mnoho ošetření si musíme zaplatit. Ne vše totiž proplácí pojišťovna. Jak je to se současnými cenami zákroků a jaké jsou v cenách rozdíly?

Zkusili jsme tedy zmapovat současnou situaci a vytvořili přehled o průměrných cenách. Je samozřejmě možné, že ceník vašeho zubního lékaře či kliniky se bude od těch níže zmíněných lišit. Jedná se jen o průměrné ceny a bohužel není v našich silách zjistit ceník naprosto všech zařízení, která stomatologickou péči poskytují.

Je ošetření na zubních klinikách opravdu dražší?

Domníváte se, že ošetření na zubní klinice musí vyjít jistě dráž, než ošetření v ordinaci místního zubaře? Pak musíme říci, že ne nutně. Ceníky privátních zubních ordinací byly totiž během našeho průzkumu často srovnatelné s cenami na klinikách. A to i těch větších.

Nutno také zmínit, že ačkoli se našla i zařízení, která si standardně účtovala finance za vstupní vyšetření a preventivní prohlídku, u většiny z nich byly tyto úkony hrazeny ZP. Na druhou stranu si však některá centra účtují i poplatek za administrativní úkony či konzultaci.

Jak se dá však čekat, ceny byly vyšší na klinikách v Praze, než v těch mimopražských. Rozdíl v cenách však často nebyl příliš vysoký.

Soukromé ordinace lékařů

I mezi soukromými lékaři jsme zaznamenali výraznější rozdíly v cenách. Rozdíly se objevovaly samozřejmě i v množství nabízených služeb.

Co jsme tedy zjistili?

Vstupní a preventivní vyšetření je často hrazeno zdravotními pojišťovnami. Pokud se tak nestane, je jeho cena se nejčastěji pohybuje okolo 1000-1500 Kč.

Velmi široký je také ceník fotokompozitních výplní. Na klinikách v Praze se jejich cena pohybovala okolo 1000-1500 Kč, mimo Prahu pak byla cena i o několik stokorun nižší. Konečná cena však téměř vždy záleží na rozsahu ošetření.

Mezi cenami celokeramických korunek jsme zaznamenali opravdu velké rozdíly. Můžete za ně zaplatit lehce přes 5000, stejně tak vás však může stát i více než 10 000 Kč. Rozdíly jsou znatelné jak v případě klinik, tak mezi privátními ordinacemi. Ceny se velmi lišily i v případě ošetření kořenového kanálku. Některá zařízení si toto ošetření navíc účtují jako jeden úkon, jiné jej mají rozdělený do několika částí.

A co dentální hygiena? Zde byla cena často podobná – nejčastěji se pohybovala kolem 1000 Kč, většinou byl i stanovený čas ošetření na 1 hodinu. Rozdíly v cenách se pohybovaly v řádu několika mála stovek korun.

Mezi nejlevnější nepatří ani profesionální bělení zubů. I v tomto případě totiž budete muset vytáhnout z peněženky několik tisíc korun. A to ať v Praze, či v jiné části republiky.

Musíme také říci, že nás zaujala nabídka neviditelných rovnátek. Také pro vás nebylo nošení rovnátek v dětství (nebo i později) ničím příjemným? S neviditelnými rovnátky by byl s nepříjemným pocitem při pohledu do zrcadla konec. Jejich cena ovšem není zrovna nízká – cena za jednu čelist začíná zhruba na 25 000 Kč.

V rámci některých druhů ošetření je možné se dostat na opravdu obrovské částky. Obecně nejdražší jsou samozřejmě úkony spojené se zubními implantáty. Na druhou stranu je však třeba zmínit, že současné možnosti umožňují opravdu specializovaná ošetření, které navíc nemusí doprovázet bolest.

2.3/5 - (137 votes)

65 KOMENTÁŘE

  1. Komu nevadí, že zákrok bude trvat délé můžete se nechat ošetřit v Německu na univerzitní zubní klinice. Mnoho zákroků je zdarma platí se jen za případné použití materiálu což třeba u korunky dělá cca 60 Euro. Paradoxně dostanete tu nejlepší péči protože budete zde ošetřeni studenty z vyšších semestrů za stálé kontroly zkušených zubařů – specialistů na váš daný problém, kteří každý krok se studentem konzultují a kontrolují jak jej provádí, popř. dle potřeby pomůžou. Jedniný problém, že zákrot trvá déle, ale když si někdo nechá vrtat koleno pro korunu tak tohle skousne 🙂

  2. Měla jsem v životě cca 4 zubaře. Moje zkušenost je taková, že čím méně jsem doplácela, tím horší byla péče, přišla jsem o několik zubů, vždy podobná písnička, že to není kaz, že jen zánět dásně, to se opakovalo až do chvíle, kdy bylo překvapení jak je kaz velký ( u zubu u kterého jsem bolest hlásila dlouho) pak drastické vrtání, překvapení, že zub praskl a prý nutnost trhání. Teď zaplatím za ošetření zubu nemálo, ale vrtá se jemnou vrtačkou, zákrok je dlouhý, pečlivý a roky je pokoj. Ráda tu levnou péči přenechám jiným. Jeden z těch levných zubařů měl dokonce pověst, že kaz schválně z části nechá, aby mohl účtovat za častější zákroky.

  3. Jako lidé jsme naštvaný na pojištění našeho zdraví na to abych dělal až do konce svého života a přitom si musel zákrok hradit ze své kapsi . Osobně je jednodušší si zákrok zaplatit a vysrat se na daně .Ale tak to nejde tak zjišťuji že zubaři jsou hyeny co hamtaji jen peníze.Jedno mně uklidňuje že do hrobů jdeme všichni bez peněz

  4. Zmiňujete se jak obtížné je pro zubaře studium a tak musí být náležitě oceněn když ho dokončí. Vystudoval jsem stavební fakultu. Co bych asi mel chtít po zubaři když využívá ve svůj prospěch to na čem jsem se při výstavbě podílel, jako třeba část pražského okruhu nebo když tankuje u pumpy jejíž výstavbu jsem řídil případně za užívání bytu kde žije. Bez studia by svou práci dělat nemohl a o jeho obtížnosti a nákladech na něj věděl předem.

  5. tedy zda se mi to v cesku trochu predrazene. tenhle rok jsem si nechal v anglii spravit chrup. 2x keramicka korunka 3x zubni kanal a 13x plomba a zaplatil jsem 6,700kc

  6. Je mi 76 let K Zubaři jsem chodil pravidelně 1 x za rok. Vždy mě vyvrtal alespoň malou dirku, aby jí pak zaplomboval a vyinkasoval peníze, přesto že mě nic nebolelo. Ted už 24 roků ráno snídám heřmánkový čaj , se kterým zároveň kloktám. Zuby si čistím jednou za 3 nebo 4 týdny nic mě nebolí , mám všechny zuby zdraví a to proto , že nepoužívám zubní pastu plnou chemikálií a to po vzoru mého předka , který mi to doporučil. když jsem před 24 lety byl prohlédnut jiným zubním lékařem a konstatoval , že je vše v pořádku tak jsem následně po 3 dnech šel na předem objednanou prohlídku a bylo mi sděleno, že na šestce dole mám malý kaz seskočil jsem ze židle a odešel domů. šestka dole je stále v pořádku kromě těch 4 nepotřebných plomb. Tak pozor.

  7. Páni zubaři,vůbec nezávidím kolik vyděláváte,jaké máte auta,kam jezdíte na dovolenou.ALE SAKRA MI VYSVĚTLETE TU MNOU NEPOCHOPITELNOU VĚTU,ŽE UŽ NEPŘIJÍMÁTE DALŠÍ PACIENTY.A TO I KDYŽ MÁTE PRÁZDNOU ČEKÁRNU.CO TO JÉ???Já nepotřebuju aby mě zubař přijímal,příjdu,počkám nebo se objednám,zubař mi opraví zub,předložím kartičku,případně doplatím a jdu pryč.Zubaře nemusím vidět další půlrok.Když se mi posere auto v Plzni tak mám jet zpět do olomouce,,,,,p.s.Určitě by jste nahrabali ještě víc.

    • Proc neprijimaj pacienty protoze maj penez ze nove pacienty nepotrebuji . Na co by se honil pan doktor kdyz mu staci za ty. prachy udelat za den 10 pacientu vic jich delat nemusi a ma dost vydelano .

  8. Chodím k zubaři 4x za rok Vždy po půl roce .2x paradentozní a 2x konzervační. Musela jsem jít na operaci a potřebovala jsem pro předoperační i potvrzení zubaře. Ouha, přišla jsem o 6 zubů jinak mě k operaci nedali souhlas. Zánět kanálků. Kde se vzal, vždyť celkový rentgen jsem podstupovala pravidelně. Proč nešlo zuby ošetřit dříve? Neměla jsem ani potuchy, nikdo neřekl že je takový problém.Byl to šok. Vždy jen očištění kamene a zuby byly v pořádku. Čtyři z nich nebyly ani blombovány, Vždy jsem se o zuby starala, nikdy jsem nechtěla dopadnout tak jak je to dnes. Pominu návrh 90 a více tisíc za pevnou náhradu, a další chování u zubařů. Byla mi doporučena změna zubaře-pozdě, ale udělám a zaplatím abych měla zuby zase v pořádku. Zoubky ve skleničce nebyl nikdy můj sen.

  9. Zubař 32
    Živnostník který chce podnikat,tak si musel prní na svoji živnost vydělat a pak si pořizuje firmu.
    Mladá zubařka po studijích nastoupí po zubaři který odešel do důchodu.
    Začne první s rekonstrukcí a novým zařízením,dostane na to dotace od města,valastně to jde taky s daňových poplatníkú.
    Pak přijdete do ordinace na preventivní prohlídku a co první udělá tak nechá vytrhat pacientům všechny zuby,protože podle ní je mají všechny špatné.
    Když jsem se jí optala zda ošetřuje na pojišťovnu s minimálním doplatkem,tak mi odpověděla ,že ona si to dovolit nemůže, ať se rozhlédnu po ordinaci kolik jí to zařízení stálo.
    Tak si myslím ,že paní zubařka si měla první na to vydělat,jak vedle páni zubaři a pak si pořizovat ordinaci,dělají to tak živnostníci taxikaři a všichni ostatní.A ne říc pacientovy že ona nikomu amalgán dávat nebude,ale účtovat si plombu bude od 1500.-Kč na vrch.No nejsme v Paze a důchody tady nepobíráme 20 000,- to budou mít jenom našetřené Ti zubaři. A KDYBY PACIENTI NA TO NEPŘISTUPOVALI TAK BY SI ZUBAŘI TOLIK NEVYSKAKOVALY a byly by rádi ,že dostanou uhradu i od té pojišťovny.

  10. Jenom pro úplnost zdejších komentářů. Cca 30 let chodíme k zubaři v tomto městě a NIKDY jsme nezaplatili ani korunu (kromě kdysi zavedeného regulačního poplatku). Pan zubař zuby netrhá, ale vždy se snaží je zachránit. Má zavedenou ordinaci, sestru a bohužel již důchodový věk. Akutní a bolestivé případy řeší každé ráno před vlastní ordinační dobou bez nutnosti objednání. Kdo si přivstane, je ošetřen. Zřejmě tedy zdravotní pojišťovna zde funguje. Samozřejmě, že se vše odvíjí použitými materiály atd, viz vyjádření např. Zubař 32 let. Předchozí zubař mi vytrhl bolavý zub bez nejmenšího pokusu o záchranu, další soukromý po nějakém „nezdařeném“ zákroku rovněž, a po „léčení“ dalším zubařem „ze známosti“ mám obě jedničky korunky, ostatní zuby fungují. Ne vždy bude asi nutné nadstandardní ošetření za hotové, ale platíme si pojištění proto, abychom byli minimálně ze základu ošetřeni. Je mi 60 let, stále pracuji. Všem přeji pevné zdraví a zuby bez bolestí 🙂

  11. Autor by mohl mít alespoň tu bazální žurnalistickou profesionalitu si zjistit , že náš právní řád nezná pojem zubní klinika. Ne že by se nevyskytoval, ale není legální. Klinika je totiž to , co disponuje lůžkovým oddělením. Ten článek je tedy absolutně mimo mísu. Ke kalkulacím. Cenotvorba ve stomatologii je dána zákonem a přísně kontrolována státními úřady. Je ovlivněna vstupními náklady praxí a tedy většinou platí , čím vyšší ceny , tím lépe technicky vyvavená praxe. Nejnižší ceny dle aktuálních kalkulací jsou ( u naprosto bazálně vybavených praxí 25 Kč za min. , tedy 1500 Kč za hodinu a to je bez spotřebovaného materiálu) Řada ordinací má ceny výrazně vyšší většinou kolem 35- 45 Kč za minutu. Protože tyto náklady pojišťovna nereflektuje , je více a více položek hrazeno přímo pacientem. I když i pro zubaře by bylo snazší je dostat od pojišťovny , kdyby to šlo.
    A konečně . Za stav svého zubního zdraví je finálně odpovědný každý z nás. Kazy aparodontóza jsou stoprocentně ovlivnitelné naší zubní péčí. Pokud máte problémy děláte čistění zubů blbě a je dobré najít někoho , kdo vác to naučí. I když vím , že to hledání není lehké. Většina zubařů to totiž sama dobře neumí.

  12. Já jem byl u zubaře dělal my blomby 8 blomb 8000 Kč a vůdec my nenabídl jiné blomby my dělal zevnitř ust taže né na stoličká kde to jde vidět.A to nemluvím kdybych si nechal dělat zubní náhrady jak říkal zubař že dělá jenom za peníze že na pojištovnu nejede

      • Nyní je otázka, zda měl skutečně 8 kazů. Zda si pan zubař přivydělává, aby rychleji splatil vybavení ordinace a ještě mu zbylo na dovolenou. To jako pacient nepoznáte a musíte věřit, že mám 8 zubů s kazem. Léta jsem chodila pravidelně ke svému zubaři, bohužel odešel do důchodu. Přišla čerstvá paní doktorka a při první kontrole musela trhat. Zub nebolel. řekne mi zde někdo zda za 1/2 roku se musí zub vytrhnout, aniž je léčen? Zubaře jsem vyměnila a mám klid. Není zubař jako-zubař. Staří zubní lékaři léčili, mládí je hned hotové a trhají. Pak nabízejí jeden zub za 25,000,–Kč. Hrůza !!!

  13. Zubaři jsou největší zlodějí na lidech a hned po nich veterináři……To, že si starší generace čistila zuby zubní pastou Fluora a jedním druhem kartáčku, dále antibiotika typu Tetracyclin na každou anginu, špatný skus dědičný po rodičích,trávící potíže jako reflux či pareza pyloru, atd atd………..teď dostanou klapačky, protože si nenašetřili na dnešní rekonstrukci zubů v částce cca půl milionu. Pane zubaři 32 let—máte operační mikroskop nebo se šťouráte pacientovi v zubu půl roku s appexlocatorem z předminulého století až pacient dostane zánět okostice a zub musí ven? Vývoj stomatologie a materiálů jde velice kupředu,ovšem ceny za péči ještě rychleji—-aspoň je to na co svést. Zubařů je dost, ale starší generace ještě více /viz popis tehdejší úrovně života nahoře/ a proto zubaři neberou………z Husákových dětí vytáhnou mnohem více peněz—samý ajťák, samí manažeři čehokoliv,podnikatelé krátící daně,samí s.r.o.čkaři a předsedové akciovek, holt ti, co cinkali klíčemí v r.1989 ti na to mají…

      • Také patřím ke starší generaci, byla to hrůza když jsme např. jeli se školou na ošetření, vrtačka na nožní pohon atd. Po každém zákroku afty a několik prášků na uklidnění. těch nočních výletů na pohotovost.
        Teď jdu jednou za půl roku na kontrolu, trvalo dva roky, než mně zubař nové generace dal zuby do pořádku. bezbolestně. Naučil mě, jak opravdu čistit zuby. Nyní chodím jen na prevenci. Pravda, než se dalo vše do pořádku, nějakou korunu to stálo a času také. ale teď mám pokoj a radost, že mám zuby v hubě a ne na nočním stolku ve skleničce. Tak asi tak. Buďte rádi, že je máme. M

  14. To je vše hezké, ale proč jednomu zubaři zaplatí pojišťovna a druhý vybere od pacienta za stejný úkon !!! Nemyslím materiál. Supr obchod s lidským zdravím podporovaný pojišťovnou. Byl bych pro jednu pojišťovnu a né desítky, které rosfofrují peníze pojištěnců za vysoké platy. K čemu je teda vzdělávání lekařů a lepší materiály když pojišťovny platí jen nemoderní zastaralé zákroky a materiály.U starého zubaře mě stála keramická korunka i s sčištěním kanálku 6000,- u “ smluvního“ 20000,- proč teda část nezaplatí pojišťovna!!!

  15. Už jen to studium, co stojí rodiče peněz a jak je náročné. Vy všichni, co se rozčilujete, tak si vůbec neuvědomujete, co hodin, nocí, nervů má každý, než vystuduje zubařinu, za sebou. Vy ostatní jste se bavili na diskotékách, váleli na gauči u televize, vedli spokojený bezstarostný život a vaši vrstevníci šprtali na gymplu, dřeli přípravu na přijímačky a pak těch pět roků dřiny a dřiny. Vybavení ordinace je nesmírně nákladné, nájem, všechny režijní náklady k tomu. A oni mají pracovat zadarmo? Vy pracujete zadarmo?
    Já jsem nesmírně spokojená a jen mně je líto, že nová generace zubařů nepřišla dříve. Mám v puse už malé auto, ale za ten krásný úsměv to stojí. Někdo raději jede k moři a má klapačky. Já to mám jinak.

    • Ten, kdo šel studovat na zubaře, šel zcela určitě dobrovolně a tudíž věděl, do čeho jde a co ho v době studia
      čeká, tak proč ten vyčítavý tón?

      • Nic nevyčítám, jen vysvětluji, že já chápu, proč se zubařům za výkony platí, když neplatí pojišťovny. To, než se dostanou k zubařskému křeslu je a jejich rodiče stojí velké peníze a velkého úsilí a sebezapření. Dobrovolně, nikdo je nenutil, to máte paní Hanko pravdu. Ale určitě počítají s tím, že se jim a jejich rodičům vynaložené úsilí vrátí. To byste určitě očekávala i vy.
        Už jste podnikla např. rekonstrukci kuchyně? Já ano. Dělají to hoši, kteří „studují“ tři roky, při studiu stačí několikrát v týdnu zaskočit na pár točených a když přišla faktura, tak mohu říct, že zubaři jsou hodně levní.

    • Peníze, které člověk vynakládá za zuby, se už důchodci nemohou vrátit. Asi je štěstí, když člověk má se zuby problém již v aktivním věku, protože pak nějakých pět tisíc pro něho nejsou problémem. Ale pokud člověku drží zuby až do toho důchodu a pak se začnou sypat, pak buď klapačky (ale kdo by o ně stál) nebo se třeba vydat z úspor, ale pak by to bylo akorát na provaz. Co má takový člověk dělat?

  16. ZDRAVÍM,Neznám zubaře,který se chystá dělat do Rakouska,SRN…Proč by to taky dělal?!Když tady si klidně a bez problému nakrade podle výše své drzosti skoro neomezeně .Nějaká úhradová vyhláška-vlezte mi na záda,za ty prachy dělat nebudu.Dobře ví,že člověk s nateklou tváří a bolestí zubu podepíše v zubař.křesle i dlužní úpis na prodej vlastní babičky.Známé zubař uštípl při ošetření nemocného zubu kousek vedlejšího zdravého zubu.Dal ji ho k úhradě taky!V takové SRN by ho pacient zažaloval.Na dotaz Zdrav.odboru Kraj.úř.Ostrava byla odpověď:No,je nám to známo,ale jak to chcete řešit,to nemá řešení.Na řezníka,hospodského…se řešení najde.Proč né na ZUBAŘE???Stejnou nenažranost už začali praktikovat také očaři.Jinak si vážím jejich práce,ale zákony musí platit pro všechny!!!

    • Máte pravdu,očaři rozjeli velký styl.Tady už jsou vzorem i doktůrkum TAXIKÁŘI z Prahy.To víte za ordinací p.očaře stojí poslední model JEEP CHEROKE,ten něco stojí.Za hodinu a půl,co jsem měl rozkapané oko,a čekal jsem na ošetření,vybrala sestra,pardon recepční od pacientů skoro celý můj důchod.250 za oko.To se podniká.

  17. Nejvíce mě udivuje,že zubní lékaři,kterých si mimochodem velmi vážím,stále hovoří o tom,jak drahý je kvalitní materiál,který používají.Pak je překvapující,že při mé vzorné péči o zuby a pravidelným návštěvám zubního lékaře má tento materiál tak krátkou výdrž,plomby se drobí,stále dokola platím za čistění zubních kanálků ,korunky praskají.

  18. Kdybych platil 2000 Kč za návštěvu u zubaře skáču 20 metrů do výšky…!!! Příští návštěva u zubaře podle odhadu co jsem se ptal 22000 Kč bude dělat 2 zuby…. Takže prosím vás, když si vy vyberete úvěr na to aby jste podnikal, (co už teďka zubařina je) to je už váš problém..kde já chodím tak jsem neměl návštěvu u zubaře pod 5000 Kč a ak si myslíte že člověk který normálně pracuje a má něco nad průměrný plat, věřte tomu že každý měsíc na to nemá… Nazdar hawk..!!

  19. Práce zubaře není co k závidění a buďme rádi, že někdo tuto práci chce ještě dělat. Zubařů je málo, jelikož jenom pomůcky pro studium jsou drahé, a kde je praxe a pořízení své nové ordinace. Před půl rokem jsem odešla od svého starého zubaře kvůli synovi, kde se jeho zdravotní sestra synovi posmívala, místo aby jej povzbudila a dodala mu odvahy při zákroku. Teď máme mladou sympatickou a hlavně empatickou zubařku a řeknu Vám, že si ráda našetřím a zaplatím, protože je to profík, u kterého jsou bolestivé zákroky přijatelné a dá se to vydržet. Měli jsme štěstí, ale také vím, že každý takové štěstí na lékaře či zubaře nemá.

  20. PROSIM VAS PEKNĚ PÁNI ZUBAŘI, NEDĚLEJTE ZE SEBE CO VŠE MUSITE VYBAVOVAT A PLATIT OD TOHO MATE POJIŠTOVNY A NEVYBIRAT OD LIDI TAK NEHORAZNE SUMY. NENI NA VAS ŽADNY METR A DĚLATE SI CO CHCETE.

      • A zoubky jsme si čistili? Myslím, opravdu čistili, ne 20 vteřin a dost. Tak teď nekřičte. Buď zubů plnou pusu a něco mě bude stát nebo bezzubec a chlebíček máčet v kafičku. J

        • Bydlim v Nemecku, a renovoval jsem starej barak, zuby nebolely a tak jsem nebyl 6 let u zubare az me vzal zub dole nalevo. Zubar me prohledl a ja mu rekl, at ho vytrhne, ze nebudu platit zadnych 300 euro za osetreni nervu atd. jako platila moje zena u jineho zubare. Zubar me rekl, ze nic trhat nebude, ze to plati moje zdravotni pojisovna. Udelal rentgen a dal terminy. Chodil jsem tam 2x do mesice po dobu 4 mesicu. Zpravil vsechny zuby, dostal jsem bile blomby a nezaplatil ani korunu!!!

  21. At je to jak je to lidi prostě na tak drahé ceny nemají…..zubaři by si měli hlavně uvědomit kolik většina lidí má výplaty……a kolik jim z ní asi může na konci měsíce zbýt ……takže pochybuji že zubař chudinka nemá ani tolik kolik většina lidí v této zemi ….navíc si platí pojištění a pojištovny si jen hrabou peníze do svých kapes…..takže kdo je na tom nejhuře zase jen pacient……neni divů že je tolik lidí se špatným chrupem ….jednoduše na to nemají…..a řeči že se mají lépe starat je největší blbost zubní kámen se dělá rychlostí světla nedá se to ukočírovat . To bychom museli chodit s kartáčkem neustále v puse…..

    • Ale dá se to ukočírovat. Řádnou dentální hygienou. Je to jen o čase, samozřejmě i penězích, ale hlavně o tom chtít. J

  22. Mě tedy dost překvapuje, že v ordinaci mé zubařky se střídají 4 a všechny se uživí, proto se ptám, nebylo by dost zubařů pro všechny pacienty, kdyby každá z nich měla svou ordinaci a pracovala alespoň 4 dny v týdnu? Zřejmě to nebude tak bídně placené, když stačí pracovat jeden den v týdnu. Proč musí mít každý zubař v ordinaci 1 až dva rentgeny?? Pamatuji si, že záření není úplně zdraví prospěšné a zubařka mi dělá rentgen i 2x za jedno ošetření…Trochu zbytečný luxus. O cenách ani nemá cenu se bavit, kamarádka chodí k zubařce, kde doplácí výjimečně a částky jsou přijatelné, takže asi záleží na hamižnosti jednotlivců.

    • A oni vám sdělují, kde právě jsou, zda na Havaji či pracují na jiném místě, když nejsou v ordinaci vaší zubařky? Jak víte, kolik rentgenů má mít zubař? Rádi bychom znali zdroj vašich informací.

  23. Jé, tady bude primitivních závistivců. Chápu, že na Vás jsou to už asi hodně složité počty, takže přečtete první 3 řádky a okamžitě řvete, jak si to vůbec ten zubařský odpad dovoluje, pracovat za peníze. Podle Vás by zřejmě zubař měl pracovat zadarmo, protože přece ošetřovat pacienty je jeho povinnost. A nejlíp by měl pracovat 25 hodin denně, protože když Vás něco bolí, tak přece máte právo mu zavolat třeba o půlnoci, ne? A ještě by mohl přijet k Vám, ne?

    Já když se jednoho dne rozhodnu, že si koupím koště a půjdu zametat, tak druhý den můžu nastoupit, ale nevím, kolik metařů může druhý den nastoupit jako zubaři. Co vím je, že 1300 lidí, které mám jako pacienty, se zblázní, protože jiného zubaře neseženou a budou muset dojíždět 70km do krajského města.

    Neštve Vás někdy, jak jediné, co v životě máte, je závidět druhým, aniž pořádně víte, jestli je vůbec co? Rád bych Vás nechal vyzkoušet si na měsíc moji práci a klidně bych Vám i nechal všechno, co si vyděláte. Pokud máte pocit, že vrtat zuby je snadnější než zametat chodníky, stačí, když se rekvalifikujete na zubaře (maličkost, 4 roky střední školy, 5 let na VŠ, pan anonym by si měl zopakovat i základku), klidně se ozvěte, nasměruju Vás k sobě. Víte, co by Vás šokovalo? Že všechno, co tady píšu, je čistá pravda. Ale klidně žijte ve svém světě vyděračských zubařů. Čistěte si pořádně zuby. Když nebudete mít kazy, preventivní prohlídku Vám pojišťovna uhradí a víc nepotřebujete.

    PS: neznám řemeslníka, který si za současné situace na trhu práce řemesel za den práce nevezme 2-4 tisíce. Kdo ne, je buď špatný, nebo blbý.

    • Vy musíte být velice nešťastný člověk, pokud píšete tento příspěvek. Nemáte rád lidi a dokonce bych si dovolil tvrdit že je nenávidíte. Možná že u toho koštěte by jste byl spokojenější a vyrovnanější. Lituji vás.

      • Možná jen nemá rád lidi, jako jste vy. Nebo jako většinu supů v diskuzích, kteří své vlastní frustrace svalují na jiné. Který řemeslník by si nechal hanět svou profesi a ještě ji dělal zadarmo? Možná už lidé zapomněli, jaké bylo trhat zuby u kováře nebo na ošetření pomaloběžnou vrtačkou s řemenovým náhonem bez anestezie. Nebo zapomněli, že už neexistují Ústavy národního zdraví a že musí vzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Já rozhořčený příspěvek pana zubaře naprosto chápu. Stejně jako stesky pokladní v supermarketu, ze které si někteří zákazníci dělají feudálního otroka.

    • za den prace 2-4tis.???to nyslite vazne, ze za den shrabnete jenom tolik??kolik mate denne pacientů?jednoho??ja byla vcera s jednim zubem,4zubni kanalky a platila jsem 8tisic.a vazne jako zubar myslite,ze kdyz si clovek bude cistit zuby,tak nemuze mit kaz??tak to jdete vratit diplom!

    • Zubař je doktor já pacient který si platí zdravotní pojištění v čem je teda problém ? chápu pokud chci zlaté zuby tak to pojišťovna nezacvaká , ale standartní zakroky by měli být v cajku néé .

    • V roce 2001 jsem já,parodontozou stižená pacientka našla svou životní zubařku.Ujala se mě a mých ubohých zubů,léčila každý jeden zanícený,tahala nervy z kořenů,čistila kořenové kanálky,každý jeden můj zub hýčkala jak nově narozené dítě.Ne vždy se jí podařilo ho zachránit,ale toto vše dělala s neskutečnou vlídností,dokázala se snad i vcítit do mé bolesti a mého strachu.A nikdy,nikdy za celá ta léta po mě nechtěla ani korunu,kromě plateb za korunky,můstky a implantáty.Odměnou jí byly a stále jsou mé neskonalé díky.za celý svůj život jsem se nesetkala s takovou lékařkou,škoda že odchází do důchodu,po mnoha odkladech,ke kterým jsme ji my pacienti přemluvili.

    • Krásná odpověď. Mně by taky nevadilo, kdyby mi chleba prodala doktorka nebo zdravotní sestra, které už to nedávaj, ale aby mi píchala injeci, či brala krev mému dítěti vyučená prodavačka, bych asi nechtěla a asi nikdo z tady těch kritizujících

  24. nikdo se neptá ani toho kdo dělá na osvč manualní práci co si stěžuješ tak běž kopat kanály a budeš bez nákladu,chceš hrabyt tak makej

  25. Pokud jste na tom tak bídně jako řemeslník, je mi vás líto a měl by jste přemýšlet o rekvalifikaci na méně finančně náročný obor, kde by jste nemusel vykazovat tak vysoké náklady. Vhodné jsou pokud možno nekvalifikované práce, kde vám stačí např. koště. To koupíte i beu úvěru. Nevěšte lidem bulíky na nos, prosím, a nedělejte z nich hlupáky. Nezaslouží si to.

  26. Asi by bylo od autora článku férové rovněž uvést, že vybavení jedné nové zubní ordinace (křeslo, malý a velký rentgen, drobné přístroje, materiál, nábytek) stojí cca 2,5-2,8 milionu Kč, rekonstrukce 50m2 prostor vychází zhruba na 0,5 milionu a běžné provozní náklady na jednu zubní ordinaci (1 lékař + 1,15 úvazku sestry) jsou cca 80-100 tis. Kč měsíčně. V této částce je zahrnutý nájem, energie, nákup materiálu, zubní laboratoř, pravidelné kurzy, revize, administrativní poplatky, apod. Úvěr budu splácet ještě 6 let (cca +30.000,-/ měsíc).

    Z těchto nákladů pojišťovna nehradí NIC, přestože spousta pacientů stále žije v mylné představě, že ordinace vybaví za svoje stát nebo pojišťovna jako tomu bylo za minulého režimu.

    Teď pojďme počítat – pokud má mít zubař 4 týdny volna ročně jako každý jiný zaměstnanec, nicméně náklady má za celých 12 měsíců, pak musí měsíčně vydělat 130-150.000 Kč jenom na náklady a splátky. To je v průměru 800-900 Kč za hodinu při 160h pracovní době za měsíc. To je jenom náklad, který účtem proteče, ať vydělám, nebo nevydělám. Co je nad tuto částku, je můj výdělek, který musím ještě 15% zdanit a zaplatit z něj sociální a zdravotní (min. 5000Kč/měsíc+daň). A pokud budu hodinu trhat nespolupracujícímu řvoucímu dítěti zub, za který pojišťovna uhradí (např.) 300 Kč, musím vytržení takového zubu dotovat 500 Kč z jiného zákroku. Pokud pacient zapomene, že měl přijít na plánovaný zákrok, můžu si uvařit kávu a hodinu se dívat na prázdné křeslo, opět dotované mými 800 korunami. Tak si spočtěte, kolik zbyde za hodinu práce zubaři, který se Vám 2 hodiny rýpe v zubních kanálcích a vezme si 2.500 Kč. To je 450 Kč hrubého, ze kterých si ještě musím odložit na prodělečné zákroky.

    Neříkám, že pracuju za průměrnou mzdu, ale v milionech se rozhodně nekoupu. Odnesu si možná jako řidič dálkového kamionu nebo šikovný řemeslník. A stejně jako oni si každou korunu musím odpracovat, nejsem žádný překupník spekulant.

    • Zubař, 32 let. Zní to dost věrohodně, umíte si své hájit. Poslední odstavec ale věrohodnost dost podrazil. Proto se ptám: Kdy naposled jste jel veřejnou dopravou, jakou značku auta vlastníte a používáte, kdy naposledy jste pracoval v pátek po dvanácté hodině, že se chcete výnosem srovnávat s šikovným řemeslníkem nebo řidičem kamionu. Dost nevhodné srovnání. Uvědomte si prosím že jste ELITA, uctívaná elita. Takřka všichni Vás potřebujeme a úkony jsou často bolestivé takže dáme co chcete s nadějí na výkon odpovídají ceně!
      .

      • Autobusy nemám rád, vlaky zase ano, jezdívám jimi na výlety. Naposledy jsem jel veřejnou dopravou tuším asi 3 týdny zpátky, vlakem. Ano, přiznávám že jezdím hlavně autem. Mám slušně vybavenou Octavii, rok výroby 2014. Koupil jsem si ji jako dva roky starou, když jsem zařizoval ordinaci. V pátek po dvanácté hodině pracuju naprosto běžně, ordinační dobu mám každý den 8h, jednou týdně 10h a v pátek 6h. Objednací časy mám vytížené právě z popsaných důvodů.

        Schopný řemeslník (OSVČ) nemá dnes problém vydělat si 2-4 tisíce na ruku za den. Když je zaměstnancem, je to samozřejmě míň, ale to i u zubařů.

        Za elitu sám sebe rozhodně nepovažuju, jen zdůrazňuju, že vyškolit lékaře nebo zubaře znamená 9-10 let studia, po kterou není možné být ekonomicky aktivní.
        Ekonomicky aktivní (např.) kadeřnice, která si odnese jenom 15 tisíc v čistém za těch 6-7 let, o které pracuje dříve než lékař, znamená, že je zhruba 1-1,25 milionu Kč v plusu v pětadvaceti, kdy lékař teprve nastupuje. To se taky rádo přehlíží.

        Vyškolit nekvalifikovanou pracovní sílu na prodavače, servírku, sádrokartonáře, trvá řádově týdny, možná měsíce. K lékařské profesi je nutné se uvázat v podstatě od 15 let věku na zbytek života. V pětatřiceti se na lékaře rekvalifikovat nedá.

        Na to konto – když mně někdo bude argumentovat tím, že když se mám tak špatně, mám jít dělat něco jiného. Nepůjdu a nemám se špatně, na to si nestěžuju, jen se snažím šířit, že nelze uvažovat, že pokud si zubař vezme 2000 Kč za hodinovou plombu, tak za měsíc si odnese 8x2000x20 = 320.000 a každé tři měsíce ukládá milion pod postel. Jen popisuju tu druhou stranu, to co už pacient nevidí.

        • myslím si ,že vám není co závidět. Jsem rád ,že zubaři existuji a ať se mají dobře. Až mě bude bolet zub ,tak budu rád ,že mě někdo ošetří a rád mu zaplatím. Vím co je to studovat VŠ . Musí se chodit na zkoušky a musí se něco umět. Ještě je třeba říci ,že doba studia na VŠ se od roku 2010 nepočítá do důchodu ,takže se bude muset šetřit

      • tak tak to oni to nevidí. A pro Ozvěnu nekterý pracují i v sobotu a ted zrovna 28. jdu i na svátek. proč ? protože nestíhám ošetřovat lidi, který se o sebe nestarají a pak chtějí zázraky. A po 9 hodinách každý pracovní den už mám hlavu a ruce skoro kaput.

    • a proc by vybaveni ordinace a najem mela platit pojistovna??delate si uz tady legraci ze jo..nebo mate pocit,ze nejaky drobny zivnostnik ma vse take nekym zaplaceno??nebo ze mu nekdo plati najem??

    • Pane doktore, děkuji za rozbor a vysvětlení nákladů zubařské ordinace. Kdo do problematiky vidí, ví, že je to tak. Rozumní lidé s přehledem leccos chápou a nechají si vysvětlit, ostatními se hlavně nenechte otrávit. Přeji hodně spokojených pacientů a Vám radost z práce.

    • A pane doktore kam se dostane člověk který pobírá 13000 bydlí v nájmu a za zákrok zaplatí 2000 v čistém plus pojištění které platím a to nepočítám všechny výdaje domácnosti.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here