Zvýšení důchodů v roce 2020, o kolik a kdy?

0

Na vyplácení důchodů je v České republice vynakládáno 7,4 % hrubého domácího produktu, což je ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie poměrně málo. Průměrné důchody v EU činí 11 %. S růstem ekonomiky však přichází také čas valorizace. Sněmovna již schválila zvýšení starobních důchodů. Projde-li návrh senátem, mohli by si čeští senioři polepšit v průměru o 900 korun měsíčně.

O kolik se zvýší důchody doposud není jasné

Na tom, že se penze zvyšovat mají, aby čeští senioři mohli žít důstojněji, se shodují všechny vládní strany – problém nastává tehdy, když se má určit o kolik a jakým způsobem.

Podle současného znění zákona o důchodovém pojištění by se správně valorizace měla pohybovat někde okolo 700 korun. Ministryně MPSV Jana Maláčová však poukazuje na to, že navzdory růstu důchodů v posledních letech, žije každý sedmý důchodce pod hranicí příjmové chudoby a cca každý druhý senior pobírá důchod nižší než je minimální mzda. A proto by dalších zhruba 200 Kč (nad zákonnou valorizaci) měl od ledna přinést důchodcům novelizovaný zákon. Poslanci budou o novele zákona o důchodovém pojištění znovu jednat pravděpodobně na své další schůzi v září.

Zvýšení penze musí projít ještě druhou komorou

Návrh na zvýšení starobního důchodu od ledna roku 2020 průměrně o 900 korun schválili poslanci, ale ještě ho musí schválit horní komora parlamentu a podepsat prezident republiky. To by se ale mělo pravděpodobně obejít bez větších problémů, jelikož samotný senát již v červenci předložil sněmovně novelu zákona o důchodovém pojištění, která měla za cíl valorizovat starobní penze právě o výše uvedenou částku.

Prozatím senátoři přijali jen pozměňovací návrh, který umožní přidat tisíc korun důchodcům starším 85 let

Návrhů, jak dosáhnout spravedlivého zvýšení důchodů je mnoho

Ministryně Maláčová také navrhovala zvýšit 10% koeficient průměrné mzdy při výpočtu důchodu na 10,6 %. K jejímu názoru se však velmi skepticky postavila ministryně financí Alena Schillerová. Jiní poslanci zase podporovali zvýšení penze všem seniorům jednotnou částkou. Další návrhy, například na zvýšení nejnižších penzí a také důchodů matek, prozatím dolní komora odmítla.

O budoucí změny v důchodech se bude starat také Komise pro spravedlivé důchody

V únoru 2019 byla při Ministerstvu práce a sociálních věcí zřízena Komise pro spravedlivé důchody. Jedním z důvodů vytvoření této Komise bylo Programové prohlášení vlády z 27. 6. 2018 – kapitola Sociální politika a zaměstnanost, cituji: „Sestavíme odborný pracovní tým pro důchodovou reformu, který zhodnotí dosavadní návrhy, aktuální situaci a předpokládaný vývoj a předloží návrh řešení, které zachová stávající nároky, definuje standard plošného zabezpečení ve stáří na principu solidarity, posílí princip zásluhovosti a bude motivovat lidi v aktivním věku, aby využívali podporované formy individuálního zajištění na stáří.“ 

Hlavním úkolem Komise je tedy připravit změnu důchodového systému. Dalším důležitým bodem k řešení jsou rovnocenné důchody mužů i žen – doposud mají ženy nižší důchody o více než 2000 korun. Jejich důchodová hranice byla dříve (podle počtu vychovaných dětí) až o 6 let nižší než u mužů a příjmy žen na stejných pracovních pozicích byly vždy nižší než příjmy mužů. Kombinace nižších výdělků a méně odpracovaných let pak logicky přináší ženám nízké důchody. Tuto nevyváženost bude komise v příštích letech také otevírat.

4.5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here