Dluhy a poplatky zaplatíte na finančních úřadech kartou, daně zatím ne

0

Návštěva finančního úřadu obvykle nebývá právě zábavnou aktivitou, zvlášť když musíme něco hradit. Bohužel, ani finanční správa zatím platby za daně a poplatky nepřevedla na úroveň hodnou 21. století a ještě v letošním roce byla na většině pracovišť finanční správy jedinou možností, jak státu uhradit to, co mu daňový poplatník dluží, buď platba bezhotovostním bankovním převodem, nebo složení hotovostní částky na pokladně příslušného finančního úřadu.  I když je placení kartou u nás velmi oblíbené, na finančním úřadu ho dosud nebylo možné používat, a kartou nešlo zaplatit ani z domova.  Zdá se, že se ale snad konečně začíná blýskat na lepší časy.

V letošním roce byly některé platby kartou prostřednictvím platebního terminálu umožněny v pilotním provozu na dvou místech, a to na Územním pracovišti pro Prahu 1 a Územním pracovišti v Českých Budějovicích. Jak ve své tiskové zprávě informovalo Generální finanční ředitelství, od počátku roku 2019 bude možné zaplatit aspoň část plateb finanční správě kartou i na ostatních územních pracovištích.

Na placení daní kartou si zatím počkáme

Možnost platby kartou se ale netýká úhrady daně z příjmu fyzických osob, daně z nemovitosti ani dalších nejčastějších plateb. Karty lze využít pouze na úhradu správních poplatků. Druhou kategorií možných karetních plateb jsou daňové dluhy. „Zaplacení správního poplatku prostřednictvím platební karty je dalším krokem, který zajišťuje občanům i organizacím širší možnosti při plnění daňových povinností. V případě daňových nedoplatků nám jde zejména o možnost dlužníka vyřešit situaci přímo při jednání s exekutorem, třeba v jeho vlastní provozovně,“ uvedl k novince generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Důvodem, proč i přes několikaleté jednání finanční správy s bankami a platebními společnostmi stále ještě není možné hradit platební kartou všechny odvody státu, jsou poplatky. Z každé transakce musí totiž uživatelé platebních terminálů odvádět karetním společnostem poplatky ve výši procenta či dokonce několika procent. Vzhledem k tomu, jak velké objemy peněz by v případě finanční správy přicházely v úvahu, by takové poplatky příliš zatížily státní rozpočet. Proto se stát snaží vyjednat si výhodnější podmínky. Karetní firmy sice mají zájem o to, aby se jejich služby rozšířily i do státní sféry, ale jednání zatím vzájemnou dohodou neskončila.

Obě strany věří, že úhrada správních poplatků a daňových dluhů kartou tak je jen prvním krokem. Po roce bude vyhodnoceno, jak velký zájem o tuto službu daňoví poplatníci mají. S tím, jak bude postupovat digitalizace státní správy, se snad v budoucnu dočkáme nejen šance podat daňové přiznání elektronicky, ale také možnosti ho hned zaplatit kartou pouhým kliknutím na platební tlačítko tak, jak jsme zvyklí z e-shopů. Doufejme, že to nebude trvat příliš dlouho.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here