Platy státních zaměstnanců vzrostou o 1500 Kč

22

Státní zaměstnanci si polepší. Zvýšení o 1 5000 Kč už schválila vláda. Koho se konkrétně dotkne a kdy?

Kdy vzrostou platy

Zásadní je především zrušení 1. platové tabulky, které prošlo přes vládu, ačkoli zvýšení bude plošné a dotkne se všech. Díky tomu se ti zaměstnanci, kteří sem původně spadali, přesunou do 2. platové tabulky. V konečném důsledku si tak polepší ještě víc než o avizovaných 1 500 Kč. Ke změně platových podmínek by mělo dojít už od příštího roku.

Kdo si polepší a o kolik

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová komentovala platové podmínky státních zaměstnanců spadajících do 1. platové tabulky jako „nedůstojné“. Vládní opatření by proto mělo pomoci k narovnání situace.

Patří sem například kuchaři, vrátní, pracovníci v příspěvkových organizacích, pracovníci v kultuře ale také nezdravotnický personál ve většině zdravotnických zařízení. Pro tyto skupiny by přesun do jiné platové tabulky měl znamenat nejen zvýšení o navrhovaných 1 500 Kč, ale ještě další 3,5 % k platu navíc. Platy také vzrostou pedagogickým pracovníkům.

Pro příklad citujme tabulku, kterou zveřejnilo tiskové oddělení MPSV:

Pozn.: V tabulce vybrané uvedené profese patří aktuálně mezi ty nejhůře placené.

Blýská se zaměstnancům na lepší časy?

Jak ministryně uvedla dále, platy ve státní sféře jsou nespravedlivá a pracovat pro stát neznamená získat prestižní místo. Zároveň konstatovala, že problém mezd je v České republice v současné době mnohem hlubší a netýká se pouze státního sektoru. Proto chce ministryně Maláčová dále tlačit na zvyšování mezd i platů všeobecně.

4.1/5 - (58 votes)

22 KOMENTÁŘE

 1. A co třeba já dřel jsem celý život na stavbach jako malíř-natěrač a penzi mám 11.800 kč ,natom se nikdo nepozastaví a ty kecy že ses měl líp učit stojí za h…o ,to řemeslo také někdo musí dělat nebo ne

 2. Souhlasím. Pracuji v domově pro seniory – přímá péče. Nepřetržitý provoz, plně imobilní klienti a žádná sláva. Ničíme si záda, ruce a jsme v prostředí na psychiku. Vedení arogantní – ono se to udělá. O nějaké koruně navíc téměř nevíme. Pak se diví, že to nikdo nechce dělat. Nástupní plat od 16.000 Kč. Paráda co.

 3. Ti co brečí se měli lépe učit, či se naučit krást. Protože v tomto státě poctivou prací ještě nikdo nezbohatl, systém dotací např. v zaměstnávání OZP je vyložená zlodějina podporovaná státem a nenažranci – majitelé firem si absolutně neváží práce svých zaměstnanců, živnostnici či malí podnikavci co zaměstnávají trošku lidí nemohou přidat protože buduí sídlo, mají manželky doma a děti přestože mají IQ šumící trávy musí studovat na soukromých školách, protože na normální by je ani nevzali…..pak musí mít minimálně tři aut a více mimo firemních ale všechny jsou firemní, dále alespoň jednu milenku – takže proboha proč dávat víc peněz lidem co na ně dělají——je třeba přitlačit na daně, minimální mzdu, 5 týndu dovlené a kontroly finančáku a sociálky, protože všichni ojebávají………….

 4. Jak vidíte prodej Státních rezerv ,,mědi,olova,hliníku kdy dojde na majetek obyčejných alespon trochu existujícím lidem,které prosazuje ministerstvo průmyslu?

  • To je jednoduché. Pokud bude co rozdávat, danit, popř.sebrat, ukrást těm co se honí, vydělávají, podnikají, bude obecný prostý lid spokojený a blahořečit velkouzenáře s jeho vládou komunistů a socialistů. Následovat bude rozpouštění státních rezerv, strategických zásob, bude se prodávat státní majetek atd. Nakonec zhasnou, zavřou dveře zvenku a z Baham se budou smát jak se nabalili a lidi jim to baštili. To v lepším případě. V tom horším budou v zájmu lidu znárodňovat keťasům, rozuměj drobným zaměstnavatelům, živnostníkům, jejich majetky a dále přerozdělovat svým voličům, kteří si zvykli utrácet cizí peníze. Samozřejmě ruku v ruce s patřičnými zákony a mocí výkonnou za zády, pro jistotu, kterou vč.moci legislativní, ovládli již nyní. Také pro jistotu.

  • Nejsou trochu mimo se státníma rezervama – to by Vás spíš mělo zajímat zlato co projebala ČNB za hubičku …..

 5. No každopádně obyčejný pracují člověk by neměl jen pracovat za min.mzdu..ale holt to je asi ta demokracie..demo a krátit kde se dá. A hlavně za prací..a kdyby to šlo mohli bychom pracovat i za min..ne!!!

 6. Svatá pravda Tomáš, než pracovat s lidmi, raději s dobytkem. Dost dlouho jsem pracovala ve zdravotnictví a málokde si užijete tolik arogance, jak od nadřízených, tak od pacientů. Nejlepší pocit je, když vás buzeruje nikdy nepracující cikánka ověšená zlatem. A vy přitom každou korunu obracíte desetkrát a buď bydlíte, nebo jíte. Obojí dohromady nejde. A pak se naši vyčůránci diví, že ve zdravotnictví nikdo nechce dělat. Zdarec

 7. Je to děs. Jsem zdravotní sestra po 32 letech praxe a specializací , celý život dělám noční, soboty , neděle. A beru jako prodavačka v Lidlu. Pokud chci plat přes 30tisíc musím vzít přesčas. No ono to jde vzít přesčas celkem lehcee když je nás na oddělení mínus3 sestry. Tak co dál?

  • máte naprostou pravdu,nejhůře placené jsou zdrav. sestry na denních službách—žádné příplatky, žádné odměny, navýšení tarifů miminální…..sestry zkušené, s mnoha lety praxe, jejich protesty nikdo neslyší…

   • 100% souhlasím s pí.Zdeničkou! Také pracuji v ambulanci na EKG- také mnoho let praxe, 26 let Interní odd.-směny, 2 roky LDN odd. – směny u lůžka, 5 let – v ambulanci polikliniky Nemocnice, plat- nejnižší tarif!!!! Nehodnotím práci prodavačky,ani jiný obor, také to nemají lehké, ale stále si myslím, co se týče vzdělání, je tu snad proboha rozdíl!!! Ať si prodavačka zkusí v dnešní době práci zdravotní sestry u lůžka v nepřetržitém provozu a ať se potom vyjádří, jak ji to šlo bez vzdělání, pak naopak, mi zdrav.sestry, s dlouholetou praxí půjdeme pracovat jako prodavačky do obchodu! Je to moc smutné, že lidé, kteří ve zdravotnictví nikdy nepracovali – dovolí kritizovat naši práci. Práci a platům zdar!!!

  • Tak to zkuste v tom Lidlu , garantuju vam , ze se rychle vratite!!! Nevydrzela by jste tam ani mesic a vo tom to je!!!

 8. A proč neuvádí platy vyšších úředníků ? Když například plat soudce a žalobce začíná u 70 000 .- ….

 9. Když jsem před několika lety bydlel v Německu přijel k nám do bytu elektrikář.Za hodinu práce si účtoval 20 euro.V té době v přepočtu 500kčZa 3+1 v paneláku na vesnici jsme platili i se zálohami 270 euro.Málo tehdy stálo necelé euro myslím.Dnes stojí v akci také 1 euro.Můj plat byl úplný základ asi 980 euro měsíčně.Žili jsme si se dvěma dětmi jako králové.Příspěvek na každé dítě byl 200 euro.Jsem strojař ,ale pracuji od roku 1993 jako zedník.Mám tu hrubého za normálních 8,5 hodiny 18000kč.A to nesmí pršet nebo být mráz.Kde je dovolená,placené svátky 13 plat?Nikde za posledních 10 let jsem byl na dovolené jednou.Za socialismu jsem byl každý rok.Jděte se vycpat po 30 letech s touhle almužnou za kterou tady dřeme jako koně.Uměle vytvořená nízká cena práce aby nenažranci měli plná koryta pro sebe.A ty keci že přidat nemohou ať si nechají pro malé děti.Jak to že tam to jde a tady ne?Jsme snad podlidi?Děláme horši práci nebo pracovat snad neumíme?Chce to novou revoluci bez sametu!

  • máte naprostou pravdu,my obyčejní dřeme za pár šupů na to,aby ty co to nejméně potřebují měli ještě víc a mohli si přidávat,pořád se všechno zdražuje a nám nepřidají,kde na to máme brát? A o důchodech ani nemluvím,člověk,který pracoval celý život,dostane almužnu,fuj. Měli by to rozlišovat a těm,kteří pracovali dávat větší důchody,než těm,kteří ze státu jen tahají peníze.A invalidní důchody? to je katastrofa,jak má z toho invalidní důchdce žít? to je ještě větší hrůza než starobní důchody. Něco je tady v tom státě hodně špatně.

  • Tak zrovna zde není co závidět. Jsem státní zaměstnanec, pracuji na pozici zedník, pokrývač, natěrač, instalatér, lesník, zahradník, údržbář, podlahář, řidič všeho možného a platově jsem na 50 % průměrné mzdy. Mohl bych klidně pracovat na jiných pozicích, ale než pracovat v kolektivu lidí, raději budu pracovat sólo nebo s dobytkem. Navýšení mzdy bych však uvítal.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here