Máte osobní zkušenost se společnostmi nebo lidmi, kteří vás oklamali? Nenechte naletět další a podělte se o tyto informace.
Jak zjistit, že se jedná o podvodného poskytovatele půjček?
- poskytovatel požaduje od vás peníze předem – ve většině případů se jedná o podvod, NIKDY NEPOSÍLEJTE PENÍZE PŘEDEM! (někteří poskytovatelé zaručují vaši půjčku 1kč stržením z účtu kartou nebo bankovním převodem – toto nemusí být podvod)
- na webových stránkách nemá kontaktní údaje
- kontaktní údaje, které na sebe poskytovatel poskytl jsou zvláštní (např. zahraniční telefonní čísla, telefonní čísla na placené linky)
- komunikace (emailem, telefonicky) je trhaná bez správné češtiny (pravopisné chyby, špatná čeština)
- u inzerátu na půjčku se vyskytují pravopisné chyby
- jediný kontakt, který na sebe poskytovatel uvádí, je emailová schránka u Seznamu
- sice podruhé ale nejdůležitější je NEPOSÍLAT PENÍZE PŘEDEM, peníze, které pošlete předem, už neuvidíte (podvodníci se mohou vymlouvat na – garance splacení úroků, na poplatky v bance, záloha půjčky, první splátka atd.)
Co dělat, když už jste naletěli?
- obrátit se na Policii ČR
- také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, ČNB podle toho, kým jste byli podvedeni (soukromá osoba, firma)
- vyhledat si kontaktní údaje podvodníka (aspoň ty, které máte) přes Google nebo Seznam (je možné, že je vás víc a podává se hromadná žaloba)
- před kontaktováním jakékoliv instituce si zálohujte všechnu konverzaci s podvodníkem (emaily, sms, pokud máte tak hovory)
- také si zajistěte screeny plateb (pokud jste nějaké poslali) a všechny smlouvy, pokud jste se subjektem nějaké uzavřeli
Pokud se chcete podvodným půjčkám vyhnout, měli byste jednotlivé půjčky porovnávat např. pomocí nějakých online srovnávačů najdete tam produkty na míru a skvěle porovnané na jedné stránce.