Žádáte o podnikatelskou půjčku? Toto byste měli zvážit!

0

Chystáte se na vaši první podnikatelskou půjčku k financování vašeho podniku? Žádost o první půjčku pro malé podniky může být stresující proces. V následujícím článku naleznete tipy, jak zajistit hladký proces žádosti o podnikatelskou půjčku a zajistit tak pro vaši firmu potřebné finanční prostředky.

Je to vůbec poprvé, co podáváte žádost o podnikatelskou půjčku k financování vašeho malého podniku? Získání půjčky pro malé podniky je jen jedním z prvních kroků k zahájení podnikání.

Zcela zásadní pro úspěšné schválení vaší žádosti o půjčku je pak správné finanční plánování. Jakmile žádáte o svůj první úvěr pro malé podniky, měli byste si také vytvořit rozpočet, porovnat věřitele, zkontrolovat své kreditní skóre a určit, kolik finančních prostředků potřebujete.

Rovněž byste měli zvážit spolupráci se svým účetním, abyste zajistili, že všechny náležité dokumenty, jako je daňové přiznání a účetní závěrka, jsou v pořádku.

Na trhu naleznete mnoho možností. Pro svou první půjčku můžete zvážit tradiční bankovní půjčky, vládní půjčky, peněžní zálohy, podnikatelské kreditní karty a další krátkodobé a střednědobé půjčky.

Tento článek je určen majitelům malých podniků, kteří zvažují, že si vezmou svoji první podnikatelskou půjčku k financování malého podniku.

Žádáte-li si o podnikatelskou půjčku poprvé, pak byste na paměti měli mít řadu klíčových věcí. Jestliže hledáte půjčku pro malé podniky, způsob, jakým prezentujete svůj podnikatelský záměr, obchodní plán a finanční prognózy, může rozhodnout o tom, jestli bude vaše podnikatelská půjčka schválena, či nikoliv.

Je-li vaše podnikatelská půjčka schválena, pak způsob, jakým budete řídit své operace a kam tyto prostředky poputují, může následně buď rozjet, nebo naopak zničit celé vaše podnikání. I na to, jakým způsobem postupovat po získání podnikatelské půjčky, se zaměříme v tomto článku.

Začneme tím, z jakých půjček můžete jako majitel podniku vybírat.

Typy podnikatelských půjček

Financování firmy prostřednictvím půjčky se označuje jako tzv. dluhové financování, v rámci kterého můžete zvážit následující možnosti:

  • Tradiční bankovní půjčky: Půjčky poskytované tradičními bankami se hůře zajišťují, ale obecně nabízejí výhodnější podmínky. Navíc se jedná o důvěryhodné poskytovatele půjček, u kterých se nemusíte obávat nekalých praktik.
  • Vládní půjčky a státní podpora malých podniků: Peněžní podpora nebo půjčky od státu mohou mít výhodnější sazby než bankovní termínované půjčky. Například v době koronaviru česká vláda zavedla bezúrokové půjčky pro podnikatele, aby malá podniky přežily pandemii.
  • Hotovostní zálohy: Tyto půjčky splácíte částí prodeje z debetních a kreditních karet. Ty se platí v denních, týdenních nebo měsíčních splátkách a obvykle mají vysokou míru RPSN.

Poznámka: RPSN (roční procentní sazba nákladů) je číslo, které podnikateli umožňuje lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytované půjčky.

  • Podnikatelské kreditní karty: Tyto karty fungují podobně jako osobní kreditní karty.
  • Dlouhodobé půjčky: Tento typ půjčky nabízí větší finanční částky, které můžete splácet po delší dobu.

Jak postupovat a čemu se naopak vyhnout při žádosti o první podnikatelskou půjčku?

Začínající podnikatelé a vlastníci malých podniků by hlavně měli mít realistická očekávání. Nicméně existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste z vaší půjčky vytěžili maximum – ať už se jedná o vytvoření rozpočtu nebo efektivní správu nákladů apod.

Vytvořte si realistický rozpočet

Zhruba v 90 % případů přicházejí klienti s obrovským rozpočtem nastaveným na milionové zisky. Nicméně  když začnete procházet řádkové položky, neexistuje žádná skutečná reference, která by čísla doložila. Místo toho je předpoklad zisku založený na humbuku kolem určitého typu produktu nebo cílového trhu obecně.

Avšak vezměte na vědomí, že banky a investoři nechtějí koupit váš podnikatelský nápad, chtějí dosáhnout zisku! Aby uvěřili vašemu nápadu, musí věřit, že z něho plyne zisk. Až na několik málo výjimek nebudou investovat do vašeho nápadu, pokud jim nedává smysl, nebo pokud se jim předpokládaná čísla zdají být až příliš dobrá na to, aby byla pravdivá.

Založte svůj rozpočet na skutečných referencích

Ujistěte se, že každá řádková položka je založená na skutečné referenci. Například, pokud poskytujete službu a váš rozpočet uvádí, že dokážete měsíčně udržet XX zákazníků za XX korun, pak bude snadné vypočítat cenu služby, vezmeme-li v úvahu průměrnou cenu této služby v České republice. Musíte však doložit, proč by dali před konkurencí přednost právě vám.

Také pamatujte, že při rozpisování rozpočtu nemůžete být příliš podrobní. Mějte rozpočet krátký, věcný a vždy uvádějte reference. Když banka čte rozpočet, nechce vědět, jaké jsou vaše podnikatelské sny, chce vědět, že rozumíte tomu, co je potřeba učinit k dosažení zisku, a že máte jasný plán, jak rozběhnout podnikání. Jinými slovy, věřitel chce detaily, ale také požaduje, aby byly krátké a výstižné.

Nepřeceňujte své příjmy

Představy o ziscích začínajících společností jsou často přemrštěné. Jen málokdy firma opravdu dosáhne předpokládaných zisků. Bohužel nedostatek příjmů v prvním roce podnikání způsobuje, že 80 % malých podniků zanikne.

Tip: Jakmile bude váš rozpočet hotový, vraťte se k němu a snižte svůj příjem o 25 až 50 %!

Nepodceňujte své výdaje

Jsou věci, které zřejmě přeceníte, či naopak podceníte, bez ohledu na to, jak budete pečliví. Pak jsou tu rovněž položky, na které zapomenete úplně. Stejně jako v případě příjmů se musíte v rámci svého rozpočtu vrátit k výdajům a zvýšit je o 25 až 50 procent.

Mějte peníze navíc

Jako majitel malého podniku musíte mít dostatek úspor, abyste získali jistotu, že budete moci platit své účty během prvního roku podnikání. Bylo dost těžké získat půjčku, nicméně za šest měsíců, kdy nebudete ziskoví, vám už vůbec nikdo nebude chtít půjčit více peněz.

Tip: Nikdy nezačínejte podnikat, nemáte-li dostatečnou finanční rezervu, ze které můžete brát.

Zbytečně se nestresujte financemi

Abyste zvládli první rok a vybudovali si zisk, musíte se zaměřit na marketing a efektivně řídit podnikání, což už je samo o sobě náročné. Dejte si závazek, že se první rok podnikání nebudete stresovat financemi. Projevování a budování podnikání vyžaduje, abyste vy, majitel, věřili v sebe a svůj nový malý podnik.

To však neznamená, že otázku financí zcela opomenete. Naopak! Musíte se náležitě připravit, nicméně budete-li se financím svědomitě věnovat, odpadne vám zbytečný stres.

Se správným rozpočtem získáte správné množství peněz od správného poskytovatele půjček nebo investora, což vám dá svobodu a sebevědomí soustředit se na svůj sen a uskutečnit ho.

Porovnejte věřitele

Žádní dva věřitelé – dokonce ani bankovní poskytovatelé půjček, nabízejí stejný typ půjčky – to také znamená, že nemají úplně stejné podmínky.

Pokud najdete dva poskytovatele půjček, kteří jsou ochotni vám nabídnout částku půjčky příznivou pro váš rozpočet, jedna z těchto půjček bude mít pravděpodobně vyšší RPSN než druhá. Půjčka s vysokou roční procentní sazbou nákladů však může mít kratší dobu splatnosti, což znamená, že břemeno splácení vašeho dluhu trvá u druhého věřitele déle.

Měli byste také zvážit samotného věřitele – projděte si jeho zákaznické recenze a určete úroveň zákaznické podpory, které se vám vůbec nějaké dostane. Důvěryhodný věřitel, který je vždy ochotný vám pomoci, může být lepší než méně renomovaný věřitel s výhodnějšími úvěrovými podmínkami.

Zkontrolujte své úvěrové skóre

S nízkým úvěrovým skóre se vaše šance na schválení půjčky výrazně snižují. Minimální potřebné úvěrové skóre se liší podle typu půjčky. O úrovni svého úvěrového skóre se můžete informovat u své banky.

Jestliže je vaše úvěrové skóre příliš nízké pro podnikatelskou půjčku, kterou si přejete získat, existují opatření, která můžete podniknout, abyste své úvěrové skóre potenciálně zvýšili.

Rozhodněte se, kolik finančních prostředků potřebujete

Je důležité vědět, kolik finančních prostředků potřebujete, aby vám při splácení půjček nebyly účtovány poplatky předem. Někteří poskytovatelé půjček účtují poplatky za předčasné splacení, pokud zaplatíte část nebo celou půjčku před koncem doby trvání půjčky.

Pokud si například vezmete půjčku ve výši 200 000 CZK, když potřebujete pouze 80 000 CZK, a poté se pokusíte vrátit nepotřebných 120 000 CZK, budou vám účtovány poplatky, kterým jste se mohli snadno vyhnout.

Včas si připravte potřebné dokumenty

Žádost o půjčku je málokdy tak jednoduchá jako vyplnění žádosti. Obvykle to vyžaduje, abyste také předložili velké množství dokumentů. Proto není nikdy příliš brzy na to, abyste si dali všechny své dokumenty do pořádku. Tyto dokumenty mohou zahrnovat daňová přiznání a účetní závěrky. Možná budete chtít mluvit se svým účetním, abyste zjistili, co budete potřebovat na základě půjčky, o kterou se rozhodnete žádat.

Tip: Nikdy neuškodí seskupit všechny možné dokumenty, které by od vás poskytovatel půjčky mohl vyžadovat. O přesném soupisu potřebných dokumentů k předložení se informujte u vašeho poskytovatele půjčky.

Učte se ze svých chyb

Je v pořádku dělat chyby, pokud se z nich poučíte. Přijměte skutečnost, že ze začátku prostě budete dělat chyby! Nicméně také se hodně naučíte, vybudujete si základní podnikatelské dovednosti, na kterých můžete následně stavět. Úspěšné podání žádosti o půjčku je jednou z nich.

Sečteno, podtrženo

Žádáte-li o svou první podnikatelkou půjčku, abyste rozjeli vlastní podnikání, vždy:

  • si vytvořte rozpočet,
  • porovnejte věřitele,
  • zkontrolujte své úvěrové skóre,
  • určete částku financování, kterou potřebujete,
  • a hlavně mějte realistická očekávání.
Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here