Jak si založit živnost v roce 2019?

2

Výběr živnosti

V případě, že jste se rozhodli zkusit podnikat jako OSVČ (Osoba samostatně výdělečně činná) je třeba připravit se na úvodní návštěvu úřadu. Živnost je třeba ohlásit na živnostenský úřad. Výhodou je, že to může být jakýkoliv živnostenský úřad. Pokud tedy máte trvalé bydliště např. v jižních Čechách, nic Vám nebrání dojít na živnostenský úřad např. v Praze. Jako první je třeba si určit, jakou živnost chcete ohlásit – v jakém oboru chcete podnikat. Podle toho, jakou živnost zvolíte, takové budou podmínky pro její ohlášení. Živnosti můžou být tzv. volné nebo také vázané. Na internetu či přímo na živnostenském úřadě jsou k dispozici seznamy, co do které živnosti patří. Pokud si zvolíte živnost volnou, což je např. lektorská činnost nebo fotografování, pak není potřeba dokládat žádné vzdělání nebo praxi. Naopak, v případě vázaných živností je nutné doložit vzdělání a praxi. Např. pokud by středoškolsky vzdělaná účetní chtěla v tomto oboru začít podnikat, musí doložit maturitní vysvědčení a praxi pět let a více.

Živnostenský úřad

V případě, že již plánujete návštěvu živnostenského úřadu, je třeba se na ní připravit, a to zvláště v případě, že chce nahlásit živnost vázanou. Nezapomeňte maturitní vysvědčení a dokumenty, kterými prokážete, že máte dostatečnou praxi. Může se jednat např. o pracovní smlouvy. Např. účetní přinese pracovní smlouvy, ze kterých vyplývá, že po dobu nejméně pěti let pracovala buď v jedné, nebo ve více společností právě na pozici účetní. Kromě pracovních smluv je třeba doložit, jak dlouho pracovní poměr trval, aby se mohla ověřit doba praxe. Ve většině případů tak potřebujete nejen smlouvu, ale také výpověď či dohodu o ukončení pracovního poměru. V pracovní smlouvě Vám budou na úřadě kontrolovat kromě doby trvání pracovního poměru a názvu pozice, také zda pracovní poměr byl na plný úvazek. Pokud by Váš pracovní poměr byl na zkrácený úvazek, pak nebude mít stejnou váhu jako ten na plný. Např. poloviční pracovní úvazek na jeden rok, bude mít stejnou hodnotu jako plný pracovní úvazek na půl roku.

Zároveň se připravte na otázku, zda chcete ohlásit také provozovnu a příp. na jaké adrese.

Celé ohlášení na živnostenském úřadě stojí 1 000 Kč.

Oznámení na dalších úřadech.

Kromě živnostenského úřadu je potřeba začátek Vašeho podnikání ohlásit také na Správu sociálního zabezpečení, Vaší zdravotní pojišťovně a také na Finanční úřad. Všechna tato oznámení však můžete udělat přímo z živnostenského úřadu, a to pomocí Jednotného registračního formuláře. Tento formulář na živnostenském úřadu vyplníte a živnostenský úřad Vás pak na ostatní úřady přihlásí. V případě Správy sociálního zabezpečení po Vás budou chtít na živnostenském úřadě informaci, zda budete podnikat na hlavní či na vedlejší činnost. V případě vedlejší činnosti, pak budou chtít znát důvod, proč jste si vybrali vedlejší činnost a ne hlavní. Důvod může být např. to, že máte pracovní úvazek u svého zaměstnavatele a podnikat hodláte mimo pracovní poměr. Co se týče finančního úřadu, živnostenský úřad Vás může přihlásit pouze k dani z příjmu fyzických osob. Případné ostatní daně si pak musíte přihlásit sami přímo na Finančním úřadě.

Pokud budete mít všechny podklady v pořádku a zaplatíte poplatek 1 000 Kč, pak Vám živnostenský úřad připraví Živnostenský list do dalšího pracovního dne, kdy si ho budete moci vyzvednout nebo Vám ho pošle poštou.

Rate this post

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím,
    chtěla bych poprosit o radu; jsem Češka momentálně žijící na Slovensku, ale trvalé bydliště mám stále v ČR a nechci ho prozatím měnit. Chtěla bych si založit eshop, který bude fungovat v ČR i SR. Otázkou je, kde bude lepší živnost založit a zda-li můžu mít ŽL v ČR, ale sídlo firmy registrované na Slovensku? Nebudu mít potom problém s otevřením podnikatelského účtu na SK, když bude vše registrováno v Čechách?
    Moc díky za odpověď.

    • Dobrý den,

      máme zkušenost s firmou v Česku, která podniká na Slovensku. Ze začátku je to jednoduché, ale nastává trochu problém pokud se na Slovensku udělá firma obrat za více než tuším cca 750 000 Kč za rok (musí se zaregistrovat firma k DPH na Slovensku – registrace je celkem jednoduchá, jsou na to agentury, které většinu udělají za vás) Ale pak musíte mít i účetní na Slovensku, která za vás bude podávat přiznání k DPH (nejsem si jistý jestli to můžete podat vy sama)

      Jinak účet nám založili u VUB bez problémů, jen se ptali na naše aktivity a tak. (sídlo firmy bylo v ČR)

      Nevím tedy jak to bude s podnikající fyzickou osobou, ale my máme zkušenost s s.r.o.

      Snad jsem pomohl

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here