Nezapomeňte vložit peníze, ať nepřijdete o státní podporu stavebního spoření!

0

Stavební spoření je jednou z nejvýhodnějších konzervativních variant, jak zhodnotit své peníze, nebo aspoň o ně nepřicházet díky inflaci. Nevýhodou je jenom, že se ke svým penězům po celou dobu trvání smlouvy nedostanete, ale výhodou je, že vedle úročení získává každý účastník stavebního spoření každoročně za své vklady také takzvanou státní podporu, která v současnosti dosahuje v závislosti na výši vložených peněz až částky 2 000 korun za rok (10 % z čistého vkladu po odečtení všech poplatků a daně z úroků). Nejvýhodnější je tedy spořit právě 20 000 Kč + peníze na úrok a poplatky.

Proč uzavřít smlouvu ještě letos

Není podstatné, zda na své stavební spoření posíláte peníze pravidelně každý měsíc, nebo je vložíte jednorázově na konci roku, na státní příspěvek máte nárok vždy. Můžete dokonce zaplatit 120 000 najednou a po celou dobu trvání smlouvy už se nemusíte o nic starat. Uzavření ke konci roku je dokonce výhodnější než jindy. Můžete si totiž počet státních podpor zvýšit z obvyklých šesti až na osm. Stačí založit spoření ještě teď v prosinci 2018, uhradit peníze tak, aby je pojišťovna do konce roku měla na svém účtu, a získáte nárok na státní podporu. Stavebního spoření ale neukončíte v prosinci 2024, výpověď dáte tak, aby smlouva skončila až v únoru 2025. Samozřejmě musíte ještě v roce 2025 poslat nějaké peníze, ale o osmou podporu tak nepřijdete. Máte-li volné finance, které můžete několik postrádat, určitě neváhejte a zamiřte do některé ze stavebních spořitelen.

Pozor na termín úhrady

Konec roku je plný svátků, takže si dejte pozor, aby vaše peníze doputovaly na účet spořitelny nejpozději do 31. prosince. U bankovních převodů si proto zkontrolujte, do kdy vaše banka zaručuje připsání peněz na účet jiné české banky. Tyto informace buď dostanete mailem, nebo je najdete na webu. I když většina bank slibuje při zadání příkazu 31. 12. ráno do cca 10 hodin, že bude částka tentýž den připsána na protiúčet, jistější je zadat platbu aspoň předposlední pracovní den roku, tedy v pátek 28. 12. Ale pokud zapomenete, můžete si připlatit v pondělí za tzv. expresní příkaz/platbu. U takového příkazu obvykle stačí poslat peníze poslední den roku do 11 či 12 hodin a měly by dojít týž den.

Ještě jistější bude návštěva pobočky vaší stavební spořitelny. 31. 12. je pracovní den, ale pozor, otevírací doba může být proti obvyklé praxi o něco zkrácena. Ověřte si to na webu vaší stavební spořitelny.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here