Výpověď smlouvy stavebního spoření, jaké jsou poplatky a sankce?

0

Stavební spoření si oblíbily desítky tisíc lidí. Poskytuje bezpečný způsob, jak uložit volné finanční prostředky a díky státní podpoře a úrokům nabízí i výhodné zhodnocení. Jak ale postupovat v případě, když potřebujete vybrat peníze ze stavebního spoření? Je možné stavební spoření vypovědět?

Oblíbené stavební spoření

Stavební spoření slouží pro podporu rozvoje bydlení a nabízí způsob, jak zhodnocovat vložené prostředky i jak si vzít úvěr za výhodných podmínek. Při podpisu smlouvy si klient určí cílovou částku. Cílová částka je suma peněz, která se na účtu objeví na konci stavebního spoření součtem vlastních vkladů, úroků a státní podpory.

Výhodou je, že získáváte státní příspěvek až do výše 2000 korun ročně a výhodnější úrokovou sazbu. Nevýhodou je, že nemůžete s penězi disponovat po dobu takzvané vázací lhůty. Ta je stanovena na 6 let. Jak postupovat, když potřebujete peníze dříve?

Mohu vypovědět smlouvu o stavebním spoření?

Smlouvu o stavebním spoření můžete vypovědět kdykoliv. Existují ale rozdíly v tom, kolik získáte z naspořených peněžních prostředků. Pokud budete vypovídat smlouvu o stavebním spoření po šesti nebo více letech, nečeká vás téměř žádná finanční ztráta.

Problémem je případ, kdy stavební spoření potřebujete vypovědět ještě před uplynutím vázací lhůty (do 6 let). V takové situaci přijdete o celou výši státní podpory, která vám byla na účet každoročně připisována a spořitelna vám naúčtuje i sankci za předčasné ukončení smlouvy. Smlouva neskončí dnem výpovědi, poběží několikaměsíční výpovědní lhůta.

Jak vypovědět smlouvu o stavebním spoření

Smlouvu o stavebním spoření je možné vypovědět pouze písemně, a to na pobočce stavební spořitelny nebo prostřednictvím doporučeného dopisu s úředně ověřeným podpisem. U většiny spořitelen za vás výpověď vyřídí také váš finanční poradce. Výpověď je tříměsíční a začíná běžet až od následujícího měsíce.

Pokud zašlete výpověď 4. května, výpověď začíná běžet až od 1. června a skončí 31. srpna. Teprve poté vám spořitelna uvolní vklad. Některé spořitelny umožňují při výpovědi rychlejší čerpání peněz. Expresní výplata je ovšem zpoplatněna.

Příklad výpovědi stavebního spoření.

Sankce při výpovědi stavebního spoření

Pokud jste v situaci, kdy vypovídáte stavební spoření před uplynutím vázací lhůty, tedy dříve než po 6 letech, přicházíte o celou státní podporu a jste povinni zaplatit sankci.

Sankce se u jednotlivých stavebních spořitelen liší. Obvykle se pohybuje mezi 0,5 až 1 procentem z cílové částky uvedené na smlouvě o stavebním spoření. Budou vám vyplaceny pouze vaše vklady a získané úroky (tedy i úroky ze státní podpory, ačkoliv státní podporu vracíte).

Příklad: Rádi byste předčasně ukončili smlouvu o stavebním spoření. Spoříte 4 roky a vkládáte ideální částku pro nejvyšší státní podporu. Cílovou částku máte nastavenou na 500 000 Kč. Příjdete tedy o:

  • Státní podporu ve výši 8 000 Kč (vrácena státu)
  • 1% z cílové částky jako poplatek za předčasné ukončení ve výši 5 000 Kč
  • Celkem příjdete o 13 000 Kč

Nejvýhodnějším způsobem výpovědi je načasovat lhůtu tak, aby smlouva skončila přesně po 6 letech.

Pokud se vám zhoršila finanční situace, můžete stavební spořitelnu požádat o přerušení spoření a neposílat pravidelné vklady. Stavební spoření běží dál.

Poplatky spořitelen pokud vypovíte smlouvu před skončením vázací doby 6 let:

  • ČMSS – 0,5% z cílové částky, minimálně 2 000 Kč
  • Stavební spořitelna České spořitelny – u smluv uzavřených od 1. 6. 2013 do 31. 3. 2019 1% z cílové částky; od 1.4.2019 zdarma
  • Modrá pyramida – 1% z cílové částky
  • RSTS – 0,5% z cílové částky, minimálně 500 Kč
  • Wüstenrot – 0,9% z cílové částky

Data podle platných sazebníků stavebních spořitelen. 20.6.2019

5/5 - (3 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here