Zdanění příjmu z pronájmu v roce 2019?

1

Máte být či dům a rozhodli jste se ho pronajímat? Pak vám vaše nemovitost generuje určitý příjem a vy potřebujete vědět, jak se správně daní.

Jak a proč pronájem danit

Úvodem je potřeba poznamenat, že řada lidí se samozřejmě rozhodne k pronájmu tzv. načerno a nic se danit tím pádem nechystá. Riskovat se to ale příliš nevyplatí, je velmi pravděpodobné, že se o vás finanční úřad stejně dozví. A nemusí to trvat ani příliš dlouho, stačí, aby se o vaší nepoctivé výdělečné činnosti zmínil některý ne příliš přející soused.

Standardně činí daň 15 % u fyzické osoby. Pokud byste se uchýlili k výše citovanému nepoctivému řešení, připočítaly by se k ní samozřejmě ještě úroky z prodlení. Zdanění pronájmu je klasifikováno jakožto daň z příjmu ze závislé činnosti. Tato daň se počítá ze superhrubé mzdy.

Z pohledu zákona jste tak sice osobou samostatně výdělečně činnou, nemusíte ale platit sociální pojištění a zdravotní pojištění. Proto nemusíte vyplňovat žádné podklady pro zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ. A i proto bude výsledná sazba daně nižší, tedy právě oněch 15 %.

Na povinné odvody ale samozřejmě pamatujte. Nejste-li zaměstnanec, student, důchodce anebo nepobíráte-li rodičovský příspěvek na potomka, jste osobou bez zdanitelných příjmů. A povinně si tedy musíte platit zdravotní pojištění.

Z čeho se daň počítá

Daň se platí z příjmů, to znamená z toho, co vám reálně zůstane. Počítá se tedy s tím, že od příjmů budete odečítat výdaje. Výdaje jsou tím, co musíte jako pronajímatel vynaložit na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu.

Výdaje si smíte uplatnit ve dvou variantách. V první řadě je to buď ve skutečné výši, případně takzvaným paušálem, tedy procentem z příjmů z pronájmu. Pro kterou variantu se rozhodnete se odvíjí od toho, která možnost je pro vás výhodnější.

Paušál může být stanoven jako 30 % nebo 60 % z příjmů. Výše se liší podle toho, zda je v roli pronajímajícího fyzická osoba, případně je dotyčná nemovitost zapsaná v obchodním majetku.

2.3/5 - (3 votes)

1 komentář

  1. Dobrý den, jsme nováčky v pronajímání. Koupili jsme byt a chceme ho pronajmout. Poradíte nám jak postupovat v odvodech za příjem z nájmu?
    Děkuji
    Štěpánková

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here