10 tipů jak uspořit v domácnosti

0

Známe to asi všichni. Žijeme si ze svých výplat na určité úrovni a nemusíme se ohlížet na každou korunu. Podaří se nám i ušetřit na dovolenou, auto nebo televizi nové generace. Ovšem i v tak poklidném životě nám nastanou situace, které naši finanční jistotu rozbourají jako domeček z karet. A může se stát, že nakonec skončíme v dluhové pasti, která nás může stáhnout hodně hluboko.

Příčiny finančního propadu

To, proč se někdo dostane do tak náročné finanční krize, nemusí být pouze jeho chyba. Ano, jsou případy, kdy se člověk v této prekérní situaci ocitne jen a jen vlastní zásluhou (alkohol, omamné látky, hazardní hry, nerozumné investice apod.). V současné době tento problém může okusit i kdokoliv z nás, i když se svými financemi nakládá celkem rozumně.

Nejběžnější situace, které uvádějí rodiny na kraj finanční propasti, jsou na první pohled obyčejné součásti našich životů, ale dovedou pořádně potrápit. Co tím máme na mysli? Nemoc, ztráta zaměstnání, půjčka, hypotéka, leasing na auto, havárie čehokoliv v domě nebo bytě (kotel na topení, lednička, oprava vodovodního nebo elektrického vedení,…) a v neposlední řadě i narození dítěte a následná rodičovská dovolená. Bankovní účty jsou vysáté do mínusu, hromadí se úvěry na úvěry, které později není z čeho splácet, bojíme se otevřít emailovou schránku, zda v ní nejsou další upomínky a pokuty za prodlení. Nevidíme žádnou naději na zlepšení a představujeme si exekutory, jak nám vtrhnou do soukromí a začnou polepovat nábytek.

Jak z toho ven?

V těchto okamžicích hledáme možnost, jak to napravit a situaci zlepšit. Máme několik možností, které nám s tímto stavem mohou pomoci a je na každém člověku, kterou cestu si vybere.

Oddlužení

Oddlužení, insolvence, osobní bankrot – mnohým z nás běží mráz po zádech, ale pro některé je to opravdu jediný způsob, jak si umožnit nový start a dostat se ze spárů všudypřítomných dluhů a sankcí za jejich neplnění. Znamená to však mnohé strasti a živoření, proto bychom měli udělat vše, abychom k takovému kroku vůbec nemuseli přistoupit.

Poradce rodinných financí

V současné době máme možnost využít služeb finančních poradců, kteří pomohou s organizací rodinného rozpočtu tak, aby nastínili nejoptimálnější možnosti s řešením nepříjemných finančních situací. Bohužel finanční poradenství má trochu pochroumanou pověst díky „letadlovým aktivitám“, které v našem státě připravili o poslední rodinné úspory nemálo důvěřivých lidí, a také díky neodbytným agentům, co nabízeli prapodivná pojištění, různé typy spoření, úvěrů a půjček. A i když finanční poradenství je i u nás na špičkové úrovni, mnoho lidí na něj hledí s pochybami a despektem.

Úspory v domácnosti

Nejjednodušší věc, kterou můžeme pro zlepšení finanční situace udělat, je začít šetřit. A to nejen penězi. Podíváme se teď na 10 typů, které nám alespoň trochu pomohou s finanční situací.

Šetření elektřinou

Bez elektřiny si moderní životní styl již nedokážeme představit. Ale každou kilowatthodinu, která proteče našimi zásuvkami, si musíme pěkně zaplatit. Proto je důležité s elektrickou energií neplýtvat. Protože to, co proteče kabely našich elektrických spotřebičů, proteče i skrz naši peněženku.

Jak tedy šetřit elektrickou energií?

  • Vybrat si správného dodavatele elektrické energie, který nabízí výhodné programy.
  • Pořizovat si spotřebiče, které jsou již vyrobeny pro nižší spotřebu energie.
  • Nenechávat zbytečně zapnuté spotřebiče – televize, rádia, mobilní telefony, tablety nebo iphony v nabíječce, počítače a to ani v pohotovostním režimu (díky stand-by režimu může být rodinný rozpočet chudší až o 1500 Kč ročně!).
  • Pokud máme možnost, využívat nízký tarif elektrické energie (tzv. noční proud) pro provoz spotřebičů s vyšším příkonem (elektrické kotle, čerpadla, ale také pračky, sušičky nebo žehličky).
  • Často pečovat o ledničku (čím větší vrstva námrazy, tím větší spotřeba elektrické energie, samozřejmě i dbát na její správné umístění mimo tepelné zdroje a teplotu uvnitř ledničky).
  • Maximálně efektivně využít varné možnosti kuchyňských spotřebičů (vhodně volené plotny podle velikosti nádoby, vaření s pokličkou, přiměřené množství vody v rychlovarné konvici, kvalita a materiál varných nádob, zamyslet se nad zdravým životním stylem, který preferuje krátkodobé tepelné úpravy potravin a tím snižuje spotřebu energie apod.)
  • Pokud jsme vlastníky elektrického topení, zvážit nízký tarif, popř. umístění solárních panelů pro výrobu elektřiny, nebo zvolit méně nákladné způsoby topení.
  • Pro svícení využívat úsporné žárovky, které mají nižší spotřebu a vyšší životnost než žárovky obyčejné (také díky zdravému spánkovému režimu se ušetří za svícení, pouštění televize či počítače).

 

Šetření vodou

I šetření vodou nám může uspořit několik stokorun až tisícikorun ročně. I přesto, že pro svůj způsob života spotřebujeme vody hodně, můžeme provést několik opatření, které nám spotřebu vody omezí.

  • Využít sprchování místo koupání ve vaně.
  • Zaměřit se na kvalitní vedení vody a opravy kapajících kohoutků.
  • Zvolit úsporný splachovací systém na WC.
  • Zamyslet se nad pořízením myčky na nádobí.
  • Zachycovat dešťovou vodu pro zalévání zahrádky.
  • Podle možností si nechat vybudovat vlastní studnu.
  • Naučit se používat kelímek při čištění zubů.

Třídění odpadu

Třídění odpadu možná nemá až tak úsporný efekt, ale i to nám může uspořit, ne-li dokonce přinést pár korunek navíc. Jde spíše o ekologickou úsporu, ale i zde si něco můžeme vzít pro nás.

  • Třídit odpad na bio a ostatní (pokud máme doma hospodářská zvířata, lze zbytky jídla využít jako krmivo pro slepice, králíky či dokonce prasátko).
  • Vytřídit z kuchyňského odpadu konzervy (z jedné konzervy nic mít nebudeme, ale za rok se nám může nastřádat pěkných pár kil a ve sběrných surovinách za ně pár korun dostaneme).
  • Střádat kovový odpad (když dáme stranou každý ohnutý hřebík, drátek, staré kovové nářadí a jiný nepořádek, také na něm lze nějakou tu korunu vydělat).
  • Střádat papírový odpad (i dnes je možné roztříděný papír odnést do výkupu, sumy za něj nejsou závratné, ale každá korunka se přece hodí).
  • Třídit sklo (mezi skleněnými odpadky se mohou nalézat i vratné lahve, které v obchodě také můžeme zpeněžit).

 

Doprava

Každý z nás musí někdy někam dojet – do práce, k lékaři, na nákup apod. I zde lze určité částky ušetřit, ale musíme dobře promyslet, co je pro nás nejvýhodnější.

  • Pro dojíždění autem je vhodnější mít vůz s nižší spotřebou a v dobrém stavu, abychom nemuseli často investovat do oprav a tankování.
  • Jezdit autem v případě, že nemáme jinou možnost, jak se dostat za daným cílem. Mnoho lidí využívá možnost dojíždět do práce s přáteli (skupinka se domluví, vzájemně si přispívají na pohonné hmoty a např. po týdnu se střídají).
  • Jezdit hromadnou dopravou je nejdostupnější, ale také finančně náročné. Pokud dojíždíme do práce denně, je výhodnější zvolit možnosti předplacených karet, protože jednotlivé jízdné se výrazně prodraží.
  • Nahradit popojíždění po obchodech pěší chůzí. Chůze je nejzdravější pohyb a v případě, že potřebujeme jen pečivo ke snídani, je lepší si pro něj dojít. Dojet pro něj autem je jen zbytečné plýtvání pohonnými hmotami. To samé platí i o hromadné dopravě, pokud platíme plné jízdné.

Poplatky

Poplatky, splátky, zálohy – slova, která u lidí ve finanční tísni mohou vyvolávat bezesné noci a žaludeční potíže. Bohužel jsou to věci, které je nutné zaplatit do stanoveného termínu splatnosti. Proto musíme udělat vše, abychom je měli co nejdříve z krku. Z prodlení se platí pokuty a další sankce a to je mnohem víc, než je původní výše poplatku. Proto bychom je měli uhradit v momentě, kdy se nám připíše příjem na účet, abychom pak nezoufali.

Peněžní deník

Nejlepší je mít své příjmy a výdaje pod kontrolou, abychom věděli, co jsme utratili, za co a kolik nám ještě zbývá. Proto si mnoho lidí vede deník příjmů a výdajů. Mít své výdaje pod kontrolou a na očích nám ušetří také mnoho korun ročně.

 

  • Zavést si sešit nebo diář s optimistickým obalem (o úspoře to není, jde tu spíše o psychologický efekt).
  • Oddělit si každý měsíc, který začne výší příjmu a rozpisem povinných plateb. Zjistíme si zůstatek a podle něj pak můžeme rozvrhnout výdaje na celý měsíc. (Ze studentských let možná známe rozpočet výdajů na den po dobu celého měsíce. Stanovili jsme si částku na den, kterou nesmíme překročit a když nám něco zbylo, o to víc jsme pak měli do dalšího dne. Není od věci si to v dospělosti zopakovat).
  • Stránky si rozdělit na sloupečky (např. datum, zboží, výdaj).
  • Naučit se každý účet do deníku zaevidovat.
  • Na konci měsíce pak můžeme propočítat, zda nám zbyla nějaká koruna navíc, či kde máme možnost ještě ušetřit.

Nakupování

Nákup do domácnosti je velmi náročná záležitost. Musíme dobře přemýšlet, aby naše výdaje nebyly zbytečné.  Díky tomu můžeme ušetřit velké částky peněz.

  • Nakupovat se seznamem. Pokud chceme ušetřit při nákupu potravin, je mnohem lepší vyrazit na nákup se seznamem. Držet se pouze věcí, které opravdu potřebujeme. Z tohoto důvodu nemusíme vyrážet na obrovské nákupy do supermarketů, protože dobře a úsporně nakoupíme i v blízkém obyčejném obchodě. (Doporučuje se chodit na nákup po jídle, protože hladové oči nakoupí mnohem více než sytý žaludek).
  • Využívat slevové akce. Kdo by neznal akční letáky s nejrůznějšími nabídkami. Někteří letáky rovnou zahazují, některým připadá nákup ve slevě ponižující. Ale my, co potřebujeme ušetřit, v nich spoustu užitečného najdeme.
  • Při nákupech větších věcí využít informace z internetu. Pokud chceme pořídit do domácnosti něco většího např. televizi, ledničku, kotel, pračku nebo i automobil, je vhodné nejprve využít internetové stránky jak samotného výrobku, tak i stránky, které porovnávají ceny výrobku v různých obchodech. Na základě těchto informací se pak snadněji rozhodneme, kam pro výrobek půjdeme, nebo nebude-li výhodnější jej objednat právě přes internet.

Vaření

I v oblasti jako je vaření můžeme značně ušetřit naší peněžence. O něco jednodušší to mohou mít lidé, kteří bydlí v domě se zahradou, kde si mohou pěstovat různé druhy zeleniny a ovoce, popřípadě chovat hospodářská zvířata. Ale není to podmínkou. Co se týká vaření, můžeme ušetřit jak lidé z venkova, tak i z města.

  • Připravit si jídelníček na několik dní dopředu. Ať již chodíme do zaměstnání nebo jsme na dovolené, je vhodnější rozvrhnout si jídelníček na několik dní. Ušetří to nejen čas při rozhodování, ale i peníze při nákupu.
  • Vařit ze surovin. Při výběru a přípravě jídel je lepší nakoupit si suroviny, než využívat polotovary či instantní jídla. Je to nejen zdravější, ale také levnější. Kdybychom si rozpočítali nákup surovin na uvaření oběda pro pětičlennou rodinu a nákup polotovaru pro jednoho člověka, překvapí nás ohromné rozdíly v přepočtu na jednu porci. Stejných výsledků se dobereme i při porovnávání cen u zakoupených hotových jídel v restauracích a jídelnách, nebo i přípravě svačin dětem do školy (Koupit obloženou bagetu je jednodušší, ale za cenu jedné bagety připravíme doma svačinu pro celou rodinu).
  • Využívat mrazák. Zmrazit můžeme až na malé výjimky téměř vše. Proto, když nám zůstane od oběda jedna nebo dvě porce, můžeme je uchovat zmrazením. Když pak někdy přijdeme pozdě z práce, kdy není čas uvařit, budeme mít večeři.

Zlozvyky

Jen si to přiznejme, v každém z nás se najde černé místečko, do kterého z rodinného rozpočtu investujeme, i když bychom nemuseli. Jedná se o větší či menší zlozvyky, které ukrajují náš rozpočet, a možná právě nastal čas, abychom se nad nimi zamysleli. Cigarety, alkohol, sladkosti, slané dobroty, sběratelské vášně apod. méně či více škodlivé a finančně náročné závislosti. Nejlepší by bylo se jich zbavit nadobro. Ale mnozí z nás tak pevnou vůli nemají, aby se jich nadobro zbavili, tak se je pokusme alespoň omezit. Ono je to pak poznat, když místo 3 krabiček cigaret denně koupíme jen jednu (v optimálním případě žádnou), místo třech malých laciných čokolád jednu větší vyrobenou z kvalitnějších surovin, místo slaných chipsů si koupíme listové těsto a slané pečivo si vyrobíme sami.

Bohužel jsou však i další závislosti, kterých se bez odborné pomoci nezbavíme. Ale i tak jim musíme čelit, aby celou rodinu nestáhly na nejhlubší dno.

Kasička

Existuje mnoho finančních zpráv o tom, že je daleko vhodnější vybrat si spořicí účet, na který si budeme pravidelně ukládat částku peněz. Ale pokud jsme v tíživé situaci a nemáme možnost takovýto typ účtu spravovat, postačí nám pro pozitivní psychologický moment kasička. Vzpomeňme si, jak jsme jako děti každou korunku, co jsme dostali, do roztomilých pokladniček ve tvaru domečků, prasátek, houbiček a podobně. Proč s tím zase nezačít i v dospělosti. Vždyť nemusíme ukládat tisícikoruny. Drobné z kapes a kabelek, peníze za vrácené lahve, nově vydané blýskavé mince – to vše může být základ obnosu, který se nám bude pomaličku množit. A když potom bude nejhůř, budeme mít kam sáhnout.

Zvládnutí finanční situace je založeno hlavně na zkušenostech a na praxi, kterou si musíme v životě tvrdě vydřít. Ale výsledek potom stojí za to.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here