Investiční společnosti vs. podvody založené na Ponziho schématu

0

Někteří, zvláště nezkušení „odběratelé“ služeb investičních společností mohou mít problém při výběru, která z nich je ta „správná“ a která z nich je podvodná. Na to se teď zaměřím v tomto článku, snad vám pomůže!

Co je investiční společnost

Začneme představením investičních společností. Podle webové definice můžeme investiční společnost označit jako „zakladatel a správce fondů“. Právě proto, aby byli klienti těchto investičních společností dostatečně chráněni, podléhají v jednotlivých státech nejrůznějším regulacím, nejinak tomu je i v České a Slovenské republice. Jedná se tedy o kontrolovanou činnost, na kterou ne každý může dostat patřičnou licenci. V České republice tuto licenci dává Česká národní banka

Historie takových investičních společností se začala psát již ve druhé polovině 19. století na území Evropy, přesněji v Anglii. Zde byla založena první investiční skupina vůbec. Následovali ji hned také Spojené státy americké, kde vznikla v pořadí druhá investiční společnost.

V současné době jsou investiční společnosti brány jako výhodná forma investování peněz, mnohdy příjemnější, než je nechávat v bance „na úroky“. Co ale musí taková investiční společnost reálně splňovat, aby mohla být v České či Slovenské republice povolena?

V první řade se musí jednat pouze o akciové společnosti (a.s.), kterékoli jiné druhy společnosti nejsou akceptovány! Dejte si proto pozor na „investiční společnost s.r.o“! Pouze „akciovka“ může dostat potřebnou licenci od ČNB.

Ponziho schéma

Ponziho schéma je podvodný systém, který využívají především nejrůznější pyramidové a letadlové systémy. Tedy podvodné „společnosti“, které se snaží z lidí vylákat peníze pod záštitou vysokých výdělků, a často se proto vydávají právě za investiční společnosti. Pokud ale někomu takovému své peníze svěříte, můžete se s nimi zcela jistě rozloučit.

Ponziho schéma nese označení po svém „vynálezci“, kterým byl Charles Ponzi. Tento systém funguje tak, že investoři vkládají do společnosti skrze vklady své peníze za účelem nemalého zúročení. Toho by se mělo docílit pomocí investování těchto peněz. Investor, jež ale podniká na Ponziho systému, peníze nikam neinvestuje. Část peněz si nechá pro sebe, druhou část peněz vyplatí jen několika šťastlivcům, kteří navíc přišli do pyramidy v „první linii“.

Tímto principem tedy takový „podnikatel“ pokračuje, než se začnou lidé dotazovat na zúročení a další podrobnosti o jejich penězích. Firma tedy zkrachuje, „podnikatel“ si odnáší peníze klientů a klienti jsou ve větší míře bez peněz. Ponziho schéma bývá poměrně tvrdě trestáno.

Způsob získávání peněz seriózních investičních společností vs. podvodníků

Jak bylo popsáno výše, reálné investiční společnosti mají licenci národní banky, zároveň jsou akciovou společností. Mají tak mnoho možností, jak peníze klientů zhodnocovat, v mezích zákona a bez zbytečně velkého rizika.

Investiční společnosti tedy získají peníze od svých klientů, kteří jej do takové společnosti dobrovolně vloží. Zpravidla získají také osobního poradce, který s klientem komunikuje, vysvětluje mu určité investice, zkrátka je mu po ruce, kdykoli potřebuje o svých penězích něco vědět. Jedná se o skutečné profesionály ve svém oboru.

Naproti tomu „investiční společnosti“ založené právě na Ponziho systému málokdy reálně poskytují podobné služby. Rozhodně se s vámi nebude bavit erudovaný člověk, a v žádném případě vám nebude podávat žádné pravdivé informace ohledně vašich peněz, neboť vaše peníze se v takové společnosti reálně nijak zhodnocovat nemohou.

Reálné investiční společnosti se zpravidla s klientem poradí o tam, jak si představuje své peníze zúročit. Vysvětlí mu reálné možnosti a na základě svých znalostí a nejrůznějších simulací se pokusí klientovi nastínit také nejrůznější scénáře, které mohou nastat. Klient se pak rozhodne a s poradcem vyberou tu nejlepší možnou cestu, jak peníze zhodnotit.

Oproti tomu falešné společnosti klientům vždy naslibují nejvyšší úročení, nejlepší služby na trhu a samozřejmě klidně až zdvojnásobení vašeho vkladu. Realita je samozřejmě úplně někde jinde, a rozhodně se nepodaří vaše investované peníze takovou společnosti zúročit. Pamatujte si, že žádný fond nemůže garantovat měsíční zisk v procentech. Nikdo totiž s jistotou neví, jestli se povede peníze zúročit.

A jak tedy dochází k zhodnocování vašich peněz prostřednictvím investiční skupiny? Peníze, které se rozhodnete investovat, taková společnost vezme, a též investuje. Například na burzách, nakoupí cenné papíry nebo klidně i investiční zlato a další zhodnotitelné „zboží“. Vše je založeno na určitých spekulacích, jak se vše bude vyvíjet.

Jak ale bylo psáno výše, Ponziho systém bere peníze od klientů, kteří postupně do takové společnosti peníze investují. Peníze ale dále nezhodnocují, pouze přerozdělí mezi ty klienty, kteří přišli mezi prvními. Ti dostanou alespoň část peněz, ti, jež přišli mezi posledními, mají ale smůlu.

Jak postupovat při odhaleném podvodu?

Může se stát, že při hledání vhodné investiční společnosti narazíte na takovou, která se vám nejeví nijak seriózně. Máte na výběr z několika možností. Tou první je kontaktovat českou národní banku, která ve své databázi zjistí, zda má tato společnost licenci na provozování této činnosti.

Obrátit se samozřejmě můžete také na polici, která by případ měla začít řešit. Pokud se ale stane, že na podvod přijdete příliš pozdě, peníze již máte investované, ale víte, že se nemohou vrátit, nejjednodušším řešením je podání trestního oznámení.

Rozhodně věnujte pozornost při výběru investičních společností, abyste se nenapálili, a své peníze skutečně zhodnotili. Ne jeden člověk neuváženou investicí do Ponziho schématu přišel o celoživotní úspory.

3.5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here