Jak správně zazimovat a zabezpečit chatu na zimu?

0

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Chata však může být velmi snadným cílem zlodějů. Jak se bránit?

Chalupy, ráj zlodějů

Podle průzkumů vlastní chatu nebo chalupu k rekreačním účelům asi třetina obyvatel, konkrétně 36 %. Chatové osady jsou však častým cílem zlodějů, protože obydlené bývají pouze sezónně, nejčastěji v průběhu léta.

Svou chalupu byste si proto měli velmi dobře zabezpečit. Jak se bránit před nenechavými výpady? Podcenit byste neměli několik následujících opatření.

Jak se bránit před vykradením

Asi nejúčinnějším způsobem, jak zabránit případným škodám, je být pojištěný. Pojistka se může vztahovat na samotnou nemovitost, ale také na vybavený uvnitř.

Zpravidla, pozor, většina pojišťoven bude trvat na tom, abyste měli svůj dům adekvátně zabezpečený. Co to znamená?

Nejslabším místem každého objektu jsou určitě dveře. Bezpečnostní dveře dokáží zloděje zpravidla odradit už předem. Asi 40 % zlodějů ztratí zájem už v okamžiku, kdy zjistí, že přes dveře se nebude snadné dostat.

Druhou příslovečnou Achillovou patou chat a chalup jsou také okna. Kdo si nechce zrovna okna zamřížovat, ať si nemusí připadat jako v nedobytném hradu, měl by alespoň uvažovat o nákupu bezpečnostních fólií nebo o venkovních roletách.

V případě, že potřebujete ochránit majetek vyšší hodnoty, už se vám vyplatí investice do zabezpečovacího zařízení. Kamery, alarmy nebo čidla detekující pohyb se postarají i bezpečí. Ty současné využívají principu Internet of Things. Nepotřebují ani wifi a ani elektřinu.

Co ještě můžete udělat

Přispět k ochraně svého majetku můžete i vlastním chováním. Nejlepší je snažit se vybudit dojem, jako by nemovitost vůbec nebyla opuštěná. Automatické spínání světel, spuštění rádia nebo televizoru může simulovat vaši přítomnost.

Vyplatí se také nemovitost opuštěnou opravdu nenechávat, vyrážejte na pravidelné kontroly nebo poproste někoho ze sousedů, aby se občas na vaši chatu zašel podívat. Svěřte mu klidně i rezervní klíče, pokud můžete. V zimě odklízejte sníh, objekt bude vypadat udržovaně a ponese známky vaší přítomnost, což zloděje zarazí.

Rozhodně také nikdy nenechávejte na chatě cenné věci. Nezapomeňte zabezpečit i zahradní nářadí, jež bývá vítanou kořistí. Co nemůžete odvézt, to dejte alespoň pod zámek nebo schovejte.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here