Nebojte se čipování. Díky čipu je větší šance k nalezení vašeho zaběhnutého psa

0

S novým rokem čeká majitele psů jedna významná změna – povinnost mít svého psa očipovaného. Bez čipu totiž od 1. 1. 2020 nebude platné povinné očkování psa proti vzteklině, za což majiteli může hrozit pokuta až do výše 20 000 Kč.

Čipování psů ukládá majitelům psů novela veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. Ta vstupuje v účinnost 1. 1. 2020. Je dobré vědět, že čipování se týká všech psů chovaných na území ČR a mohou ho provádět pouze soukromí veterinární lékaři zaregistrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR.

Někteří majitelé psů však s čipováním stále váhají. Bojí se případných zdravotních komplikací svých mazlíčků nebo finanční stránky věci. Jiní sice svého psa očipují, ale už nevědí, že pro případné dohledání majitele zaběhnutého psa, je dobré čip následně zaregistrovat.

Pojďme si tedy probrat nejdůležitější otázky majitelů psů ohledně povinného čipování psů. 

Co je čip, jak se aplikuje a jaká jsou zdravotní rizika?

Čip, přesněji mikročip, je malá elektronická součástka obsahující unikátní kód. Čipů je celá řada různých značek i typů. K očipování psů se používají podlouhlé čipy s pouzdrem, které mají unikátní kód, který nelze změnit. Ke zjištění kódu, který čip nese, je potřeba čtečka.

Čip se aplikuje do podkoží zvířete speciálním aplikátorem, jenž vypadá jako silnější jehla. Mikročipy z kvalitních materiálů jsou zdravotně nezávadné a vyvolávají nanejvýš mírnou reakci tkáně v bezprostředním okolí aplikovaného čipu. Čip se tak opouzdří v podkoží a v těle psa pak nijak necestuje.

Pokud veterinární lékař dodrží zásady správné aplikace čipu, tak se nežádoucí reakce nevyskytují. Opatrnosti je potřeba snad jen při aplikaci zvířeti s poruchami krevní srážlivosti anebo u velmi citlivých psů. Pokud však veterinář zná zdravotní stav vašeho zvířete, není čeho se obávat.

Veterinární lékař následně v očkovacím průkaze zvířete uvede číslo mikročipu. Tím je splněna zákonná povinnost.

Kolik to stojí?

Cena čipů se přibližně pohybuje od 150 do 500 Kč a za aplikaci si veterinář naúčtuje částku podle svého ceníku.

Orientačně za očipování psa počítejte s částkou 1 000 – 2 000 Kč.

Platí povinné čipování pro všechny psy?

Ano. Čipování je ovšem jednorázová záležitost. Pokud jste byli se svým psem v zahraničí, nejspíš už máte psa očipovaného. Stejně tak někteří psi z útulků nebo chovatelských stanic mohou být již očipovaní. Očipovat psa byste tedy měli pouze v případě, že zatím žádný čip nemá.

Štěňata je nutné čipovat nejpozději při prvním očkování proti vzteklině.

Jedinou výjimku z povinnosti čipovat mají majitelé starších pejsků. Psi, kteří mají čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011 se čipovat nemusejí.

Musím psa registrovat?

Zákon vám to zatím neukládá. Je ale důležité si uvědomit, že čip neobsahuje informace o majiteli zvířete.

Útulky, policie a veterináři jsou vybaveni čtečkou. Pokud zaběhnutého psa někdo nalezne a odevzdá například do útulku, pracovníci útulku čtečkou zjistí číselný kód čipu a následně – pokud je pes zaregistrovaný – dohledají v registrech kontakt na jeho majitele. Proto je důležité nejen čip psa zaregistrovat, ale také své kontakty, uvedené v databázích, při jakékoliv změně aktualizovat.

Jaké jsou registry a kolik zaplatím za registraci čipu?

Prozatím neexistuje jednotný registr. Existuje celá řada registrátorů a v současnosti vznikají i noví. Databáze však nejsou propojené, proto je dobré registrovat čip psa do co nejvíce registrů.

Některé databáze umožňují registraci čipu zdarma, jinak poplatky bývají jednorázové a přibližně v rozmezí 50 – 300 Kč.

Nejznámější, dlouhodobě fungující, databáze jsou:

  • www.backhome.cz
  • www.narodniregistr.cz
  • www.identifikace.cz
  • www.iftaregistr.cz
  • www.cipy-znamky.cz
  • www.czpetnet.cz
Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here