Nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ

0

Zálohy na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění se týkají nejen zaměstnanců, ale také OSVČ. K čemu jsou, jak se platí a jak se bude jejich výše měnit v roce 2018?

Platba záloh a OSVČ

U klasického zaměstnance je situace jednodušší, procentuální výše záloh je mu vždy automaticky odváděna z hrubé mzdy. OSVČ musí se zálohami kalkulovat také, pokud má samostatnou činnost coby svoji činnost hlavní. V případě vedlejší činnosti se povinnost ohledně placení záloh odvíjí od dosaženého zisku.

Výše záloh souvisí s výší průměrné mzdy a stanovuje ji Ministerstvo sociálních věcí ČR na podkladu všeobecného vyměřovacího základu a přepočítacího koeficientu pro jeho úpravu. To má reflektovat růst průměrných mezd. Aktuálně činí výše průměrné mzdy 29 979 Kč a od ní se pak odvíjí vypočtená částka za minimální zálohy.

Přičemž platí, že podnikatel vždy musí platit alespoň toto minimum, i když mu vyjde částka nižší. OSVČ musí zaplatit nejnižší možné zálohy, pokud vykonává hlavní podnikatelskou činnost nebo roční hrubý zisk nepřesáhne výši průměrné mzdy.

Aktuální výše záloh na sociálním a zdravotním pojištění

OSVČ si povinně musí platit v první řadě zdravotní pojištění. Vyměřovací základ se vždy počítá z poloviny zisku z předešlého zúčtovacího období. Minimální výše záloh v roce 2018 vzrostla, a to výrazněji než v uplynulých dvou letech. Aktuální sazba zdravotního pojištění činí 13,5 % a minimální výše zálohy je pro rok 2018 stanovena na 2 024 Kč. Dále si OSVČ musí platit i zálohu na sociálním zabezpečení. To vypočítáme jakožto 29,2 % z jedné čtvrtiny průměrné mzdy. Zálohy na sociální zabezpečení se oproti roku 2017 zvýšily také, konkrétně musí podnikatelé platit 2 189 Kč.

Oba typy záloh je potřeba platit stále zpětně, a to od 1. do 20. dne následujícího měsíce. Rok 2019 ale přinese novinku. Od ledna budou zálohy splatné vždy od prvního do posledního dne měsíce, na který je daná záloha určena.

4.7/5 - (3 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here