Povinné ručení

Povinné ručení je nezbytné platit na každé vozidlo, které je provozováno na pozemních komunikacích. Z těchto pojistek platí pojišťovna vámi způsobené škody na vozidle, zdraví nebo majetku, které zapříčiníte někomu jinému.

Cena těchto pojištění je závislá na mnoha faktorech. Mezi hlavní patří věk pojistníka, také druh vozidla (součástí je stáří a výkon motoru vozidla). Dalším důležitým bodem je i vaše řidičská minulosti, která uvádí vaše vyjeté bonusy případně malusy. Ty jsou vždy připisovány na pojistníka, který je uveden v pojistné smlouvě, nepřipisují se na vozidlo. Jejich evidence je vedena v databázi České kanceláře pojistníků. Pokud tedy z nějakého důvodu budete měnit svoji stávající pojišťovnu, budou bonusy a malusy zohledněny i ve smlouvě nové.

Bonusy

Jste-li zodpovědný řidič/ka a nezpůsobíte během 12 měsíců žádnou dopravní nehodu, pak si vyjíždíte bonusové body, které vám zajišťují jisté výhody. Takovou výhodou bývá sleva na povinném ručení, která je obvykle 5 % z celkové ceny vašeho povinného ručení. Maximální výše bonusu může být 50 %. Při pravidelné jízdě bez nehod dosáhnete plného bonusu za 10 let.

Malusy

Malus je opak bonusu. Nevyjíždíte si bonusové body, ale místo toho se vám ke stávající ceně povinného ručení přičte přirážka za způsobení dopravní nehody. Pokud tedy k nehodě dojte, zjišťuje se, zda máte vyjetý nějaký bonus. Většinou za jednu nehodu přijdete o 3 roky bonusového období. Pokud nemáte bonusy vyjeté žádné, přirážka je většinou kolem 15 % k ceně celkového povinného ručení.

Pro mladé řidiče je povinné ručení velice drahé. Je ovšem možnost, jak sbírat bonusy, abyste to neměli tak drahé. Máte-li vy nebo někdo z vaší rodiny motorku, nechte si pojištění udělat na své jméno. Stejně tak to funguje i s károu připojitelnou za vozidlo. Vyjíždíte si stejné bonusy jako v autě. Některé pojišťovny umožňují převod bonusů od někoho z rodiny, aby první povinné ručení bylo levnější.

1.5/5 - (4 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here