Dovolená

Způsob, jak svou dovolenou strávíte, je ve vašich rukou. Kdy si ji můžete dopřát však nemusí záležet na vás. Zákoník práce umožňuje zaměstnavatelům naložit s vaší dovolenou mnoha způsoby a některé z nich se vám nemusí líbit. A protože „kdo je připraven, není překvapen“, vysvětlíme vám, na co si dát při plánování dovolené pozor.

Termín čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel

Častý mýtus o čerpání dovolené je ten, že si termín své dovolené vybírá zaměstnanec a ohlašuje to svému zaměstnavateli, který to buď schválí, nebo ne. Ve skutečnosti ale nemá zaměstnanec žádný právní nárok na to, aby si termín dovolené vybral sám. Rozvržení vaší dovolené je totiž dle zákoníku práce v plné kompetenci zaměstnavatele. A pokud se z provozních či jiných důvodů zaměstnavatel rozhodne, že vám dovolenou ve vámi vybraném termínu nedá, nic s tím neuděláte.

O vás bez vás aneb když vám zaměstnavatel dovolenou nařídí

Zajímavý je také fakt, že zákon umožňuje zaměstnavateli, aby vám nařídil dovolenou, i když o ni nemáte zájem. Ačkoliv byste si rádi své dny volna šetřili na léto, může vám zaměstnavatel rozplánovat vaši dovolenou třeba na jaro a podzim. Povinností zaměstnavatele je pouze oznámit vám termín vaší dovolené nejpozději 14 dní před tím, než vám ji nařídí. Abyste si při své dovolené řádně odpočinuli, nařizuje zákon zaměstnavateli, aby vám umožnil alespoň jednou ročně čerpat dovolenou v délce trvání alespoň 2 týdnů vcelku.

Výhodu mají rodiče školou povinných dětí, kterým musí zaměstnavatel umožnit čerpat alespoň část dovolené v průběhu letních prázdnin.

Dovolenou vám může zaměstnavatel zrušit

Vyhráno nemáte ani v případě, že jste se se zaměstnavatelem prokazatelně dohodli na termínu vaší dovolené. I tuto dovolenou vám může zaměstnavatel zrušit a to dokonce i ve chvíli, kdy už jste na dovolenou odjeli. Nemůže to však udělat bezdůvodně. Důvodem pro zrušení nebo stáhnutí vaší osoby z dovolené umožňuje zákon jen v případě, že se vyskytly náhlé a velmi závažné provozní důvody. K rušení prokazatelně schválené dovolené by měl zaměstnavatel přistoupit pouze v krajních případech.

Malou útěchou vám může být alespoň fakt, že náklady spojené se zrušením dovolené vám musí zaměstnavatel proplatit. Pokud se poté budete moci na dovolenou vrátit, musí vám zaměstnavatel zaplatit i náklady na návrat na dovolenou. Všechny náklady je však potřeba prokázat.

Pozor ale na to, pokud cestujete s rodinou. Zaměstnavatel dle zákona musí uhradit náklady na zrušenou dovolenou pouze za vaši osobu, pokud není prokázáno, že váš odjezd zapříčiní to, že dovolenou musí nezbytně ukončit i vaše rodina – například pokud jste vycestovali autem a jste jediným řidičem. Toto je však velmi těžké prokázat.

Jak si naplánovat dovolenou, aby vás nic nepřekvapilo?

Navzdory pravidlům daným zákoníkem práce je v Česku dobrým zvykem, že se zaměstnavatel  zpravidla snaží zaměstnanci vyhovět a umožnit mu čerpání dovolené v termínu, který si vybere sám. Pro jistotu si však dovolenou domlouvejte v předstihu, než vás s žádostí o dovolenou předběhnout vaši kolegové. Poté zaměstnavatel opravdu nemusí mít možnost vás uvolnit. Vždy si domluvený termín nechte písemně potvrdit, nespoléhejte se na ústní domluvu. Než budete mít toto písemné potvrzení, nedomlouvejte si žádný závazný program dovolené. Moc se neradujte ani po schválení a raději si pečlivě uschovejte všechna potvrzení o zaplacených výdajích na vaši dovolenou, pro případ, že by vám zaměstnavatel dovolenou zrušil.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here