Nomád

Digitální nomádství je trendem současnosti. A není divu. Kdekdo sní o práci odkudkoli a v čase, který mu nejvíce vyhovuje. Co si však práce online obnáší?

Co si představit pod názvem digitální nomádství?

Na začátek si pojďme tento pojem blíže představit. Kdo je vlastně digitální nomád? Dá se říci, že se jedná o člověka, který se dlouhodobě přesouvá z jedné destinace do druhé a zároveň pracuje přes internet. Takový člověk může být podnikatel, stejně tak se však může jednat i o zaměstnance. Zároveň se mohou stát nomády různá povolání – programátoři, copywriteři, grafici či například fotografové.

Digitální nomádi pak například často vyrážejí během zimním měsíců do oblastí, kde je teplota výrazně vyšší. Někteří z nich také střídají během roku pobyt v Česku s pobytem v zahraničí, jiní žijí v zahraničí trvale a pouze se přesouvají mezi destinacemi.

Práce odkudkoli a kdykoli?

A jaké že jsou největší výhody tohoto stylu pracovního života? Jak asi tušíte, největším pozitivem je fakt, že takto získáte určitou pracovní svobodu, ať už větší či menší.

V současnosti je digitální nomádství nejčastěji spojováno s cestováním. Je však třeba si uvědomit, že práci online nemusíme vykonávat jen proto, abychom mohli na několik měsíců vyrazit na druhý konec světa. Stejně tak si totiž můžeme užít například čas na chalupě. Rodiče se pak také nemusejí stresovat kvůli hlídání dětí v letních měsících. A pokud si budete chtít ráno pospat? Nic se neděje, začnete zkrátka pracovat o něco později.

Tento životní styl má však i další pozitiva. Chodíte do práce s „knedlíkem v krku“ kvůli chování vašeho šéfa? I s tímto faktem vám může práce online pomoci. A to i v případě, že budete dále pracovat jako zaměstnanec. Ruku na srdce – kritika se přeci jen tráví lépe po e-mailu či telefonu, než osobně, nemyslíte?

Možná také budete překvapeni, jak vzroste vaše pracovní produktivita. Musíte v zaměstnání začít pracovat už v 7 ráno, ačkoli byste si rádi pospali a pracovali spíše odpoledne? Při práci na dálku je zcela, či zčásti na vás, kdy budete pracovat. Díky tomu, že si určíte čas, který vám nejvíce vyhovuje, půjde vám pravděpodobně práce jako po másle.

Příjemná představa? Ano, ale…

Nic však není černobílé a i digitální nomádství má svá negativa. Která z nich patří mezi ta nejvýznamnější?

Kámen úrazu tkví často v samotném hledání vhodné práce. Ať se vydáte na cesty jako zaměstnanec či freelancer, začátek vaší cesty jistě nebude jednoduchý. Těžko říci, která z možností je složitější. Jako zaměstnanec budete muset svého nadřízeného přesvědčit o tom, že práci na dálku zvládnete a váš výkon tím nijak neutrpí. Navíc ne u všech zaměstnání je tato možnost realizovatelná (učitelé, zdravotní sestry, atd.). Pokud se naopak vydáte cestou vlastního podnikání, bude vás čekat jeho náročný rozjezd. Hledání klientů či administrativní zátěž dá mnohdy opravdu zabrat.

Pravdou také zůstává, že ne každý z nás je na tento způsob práce vnitřně nastaven. Někdo například potřebuje nad sebou mít pomyslný bič a při takovém způsobu obživy nezvládá pracovat efektivně.

Pro mnoho lidí jsou bariérou také závazky.

Pokud se vydáte do vzdálenějších míst, možná vás dané místo nepříjemně překvapí. Ať už půjde o kulturní šok, nepořádek na ulici či exotické nemoci, realita se může velmi výrazně lišit od očekávání.

Na závěr

Digitální nomádství je záležitostí, o které sní mnoho lidí. Je však třeba dobře zvážit i na negativa tohoto stylu pracovního života. Pokud i vy patříte k těm, kteří sní o práci online, nejdříve tuto variantu dobře zvažte. Pokud nenajdete zásadní problém, rozhodně ji vyzkoušejte. Možná pak zjistíte, že vám tento styl života maximálně vyhovuje. Nebo také ne. V každém případě půjde o cennou zkušenost.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here