České Dráhy oznámily zdražení jízdného, budou nové linky a větší pohodlí pro cestující

0

České dráhy oznámily zdražení jízdného. Zvýšení cen kopíruje vývoj inflace v zemi. Zdražení proto bude velmi mírné. Zároveň se cestující mohou těšit na zvýšení počtu vlaků, modernizaci spojů a zkrácení intervalů na frekventovaných trasách.

Národní dopravce České dráhy

České dráhy jsou spolu s dceřinými společnostmi dominantním dopravcem v České republice. Zároveň patří mezi největší společnosti v Česku z pohledu počtu zaměstnanců a objemu tržeb. Průměrně vypraví přes sedm tisíc vlaků denně, které ročně najednou více než 120 milionů kilometrů. Za letošní rok jsou známé statistiky za tři čtvrtletí, kdy České dráhy přepravily 133,7 milionu cestujících. V prvním pololetí roku 2018 vykázaly zisk 262 milionů korun. Skupina slučující dceřiné společnosti národního dopravce vykazuje každoročně tržby okolo dvaceti miliard.

Změny cestující potěší

V osobní dopravě navýší České dráhy počet spojů, a to spolu s platností nového jízdního řádu od 9. prosince. Celkem bude jezdit 9 041 různých vlaků. Urychlí se cestování na západ ČR, zvětší se kapacita spojů mezi Prahou a Moravou. České dráhy slibují také modernizaci rychlíkových a regionálních souprav. Nově budou garantovat Wi-Fi připojení v každém druhém dálkovém vlaku. Od prosince vypraví České dráhy téměř o 200 spojů více, budou navyšovat i kapacitu na vybraných spojích. Vlaky SC Pendolino budou jezdit s dvouhodinovým intervalem, přidán bude expres do Varšavy, Krakova, Žiliny nebo Opavy. Zrychlí se i cestování do Plzně a do Mnichova.

Větší pohodlí lepší orientace

Mezi Prahou a Ostravou uvažují České dráhy zavést povinné místenky pro spoje Pendolino a InterCity, místenky budou doporučovány taky pro ostatní dálkové vlaky. Místenky umožní dopravci včas reagovat na obsazenost a případně přidat další vozy. Na některých linkách budou vlaky přejmenovány a jména budou platit pro celou linku, aby se lidé lépe orientovali v jednotlivých spojeních.

Zdražení jízdného Českých drah

České dráhy oznámily od prosince zdražení jízdného o 2,5 procenta. Zdražení kopíruje vývoj inflace v zemi, loňské zdražení jízdného bylo ve výši dvou procent. Koncem roku u jízdenky na sto kilometrů připlatí cestující 4 koruny.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here