Co dělat s poškozenou bankovkou?

0

Už jste někdy řešili poškozenou bankovku? Zkoušeli jste s ní zaplatit? Nebo jste ji založili do peněženky s tím, že tuhle nepříjemnou situaci budete muset později vyřešit sami v bance? Jakou míru poškození vám při placení uznají? Kdy vám bankovku vezmou bez náhrady?

S poškozenou bankovou se setkal nejspíš každý


Kdo by se alespoň párkrát za život nesetkal s poškozenou bankovou? Spolu s výdavkem vám ji mohou vydat třeba v obchodě. Pokud jste duchapřítomní, můžete ji jako fyzická osoba odmítnout. Objevit ji můžete v kapse vyprané mikiny. Nebo můžete růžek bankovky přiskřípnout do zipu peněženky. Na typu poškození přitom hodně záleží. Poškození lze rozdělit do následujících tří skupin:

  • běžně poškozená bankovka,
  • bankovka opotřebovaná oběhem, 
  • nestandartně poškozená bankovka.


Běžně poškozená bankovka 


Přitom právě na tom, do jaké skupiny vaše poškozená bankovka patří hodně záleží. Začněme u běžně poškozené bankovky. Tou je bankovka s malým utrženým růžkem, bankovka natržená, pomalovaná, ušpiněná. Takovou bankovku může fyzická osoba odmítnout. Naopak právnická osoba ji musí při pokladní operaci přijmout. Takovou bankovku si nenechává, nýbrž ji stahuje z oběhu tím, že ji předává České národní bance (výměnou za bankovky stejné nominální hodnoty).

Co to pro vás znamená? Například to, že se nemusíte hroutit, když u sebe objevíte natrženou bankovku. U pokladny ji zkrátka musí přijmout.

Bankovky opotřebené oběhem

Dalším typem poškození je opotřebení oběhem. Protože s penězi platíme pořád dokola, neočekáváme od nich, že budou pořád krásně čisté a rovné. Proto nás nejspíš také nerozhodí fakt, když u sebe objevíme pomačkanou bankovku či  trochu sešlejší bankovku. Do popisu bankovek opotřebovaných oběhem spadají pomačkané bankovky, špinavé bankovky či bankovky, kterým chybí část okrajů. 
Bankovky opotřebované oběhem buď v oběhu zůstávají nebo se předávají ČNB. Záleží na míře opotřebení.

Nestandardně poškozená bankovka

K nestandartně poškozené bankovce patří bankovky, jejichž plocha je menší než 50%. Bakovky s chybějícím horním a dolním okrajem, bankovky s deformovaným obrazcem. Dále tam jsou bankovky proděravělé úředním znehodnocením nebo bankovky, u kterých nejde ověřit jejich pravost. Spadají sem i bankovky zetlelé, ohořelé, bankovky poškozené hygienicky závadným materiálem. 

Kdy vám bankovku vezmou bez náhrady?


Bez náhrady vám odeberou právě výše zmíněné bankovky s nestandartním poškozením. Výjimku tvoří bankovky, k jejichž nestandartnímu poškození došlo při živelné pohromě nebo při spáchání trestného činu, jehož jste byli obětí.

Jak naložit s poškozenou bankovkou? 

Ať už jste k poškozené bankovce přišli jakkoli, nejspíš ji u sebe v peněžence nebudete chtít příliš dlouho držet. S běžně poškozenými bankovkami a bankovkami opotřebovanými oběhem můžete nejprve zkusit normálně zaplatit. Ve většině případů vám bankovku bez potíží vezmou a odevzdají ČNB. Vy tak nemusíte nic řešit. V některých případech se však může stát, že vám prodavačka poškozenou bankovku odmítne převzít. Zkrátka a dobře nebude prostor na to zkoumat, zda-li je bankovka poškozená běžně nebo nestandardně. Pokud vám tedy takovou bankovku odmítli převzít, nejlépe uděláte, když zajdete do jakékoliv úvěrové instituce sami. Tam s vámi vypíšou formulář a buď vám bankovku vymění a nebo zadrží bez náhrady. 

Fakt, že za většinu běžně poškozených bankovek dostanete náhradu může být útěchou pro hodně lidí, kteří se s poškozenou bankovkou setkali. Zejména starší lidé mohou mít obavu s poškozenou bankovkou zaplatit, a tak ji zbytečně drží u sebe v peněžence. Někteří lidé se poškozenou bankovou třeba už rozloučili, protože měli za to, že s takovou bankovou už nikde nezaplatí. 

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here