Dobrovolné důchodové pojištění 2019

0

K budoucnosti a klidnému stáří, kdy je zajištěna veškerá potřebná péče, nepochybně patří také obstojný důchod. Jedná se však o peněžní prostředky, na které dosáhne jen určitá vrstva obyvatelstva, jež běžně ze svého platu odvádí část na sociální pojištění.

Kdy nelze očekávat běžný důchod?

Pokud například vaše rodina vydělává dostatek a vy jste muž nebo žena v domácnosti, tudíž neplatíte sociální pojištění, nemůžete od státu důchod očekávat. To samé platí v případě, kdy se nacházíte v invalidním důchodu, jste studenti nebo jste po dlouhý čas nezaměstnaní. Tato skutečnost by vás měla přivést do pozoru, ale není potřeba se děsit. Svou situaci totiž hladce vyřešíte pomocí dobrovolného důchodového pojištění.

Důchodové pojištění platí povinně všichni, kteří se na nějaké výdělečné činnosti podílejí. Tím zajišťují svůj důchod do budoucna. Ti, kteří se tohoto procesu neúčastní, se mohou v určitých podmínkách obrátit na dobrovolné důchodové pojištění.

Česká správa sociálního zabezpečení

Tato správa vás informuje o době pojištění, kterou již máte splněnou. K dosažení důchodu je třeba v roce 2019 splnit hranici 35 let, které si odpracujete. Proto pokud vám chybí určitá léta, lze si zažádat o dobrovolné důchodové pojištění.

Pojištění lze doplatit zpětně, a to konkrétně v případě, že jste v minulosti hledali zaměstnání nebo studovali. Pokud vás evidoval úřad práce a nepobírali jste podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci, týká se zpětné placení právě vás. Stejně tak je možné skrze doložení dokladu o studiu, zažádat o zpětné doplacení za dobu studia od dosažení plnoletosti.

Stejné podmínky, jako výše zmíněné platí i pro zaměstnance, kteří se pohybují v zahraničí a také jejich manžely a manželky. V tomto případě lze doplatit zpětně pouze dva roky.

Bezdůvodné podání žádosti

Dobrovolné důchodové pojištění lze platit i bez důvodů, a to pouze pokud si odpracujete a zaplatíte alespoň 1 rok sociálního pojištění. Dále se připravte na fakt, že zpětné doplacení lze provádět za pouhý jeden rok, nikoli více. Doba platby důchodového pojištění je stanovena po dobu patnácti let.

Jakou částku se vyplatí měsíčně odvádět?

Pro tento účel bylo rozhodnuto odvádět minimálně čtvrtinu průměrného platu, který se každé období může měnit, proto je nutné zjistit si aktuální stav. Na vás záleží, kolik k této sumě navíc přidáte. Důležité je mít na paměti, že jde jen o pomoc pro doplnění zbývajících let, nikoli dlouhodobou záležitost.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here