Důchodci si v roce 2020 polepší v průměru o 900 Kč

17

Návrh zákona na zvýšení důchodů dostal od poslanců zelenou. Důchodci si tedy polepší. O kolik přesně?

Kdy a o kolik se důchody zvýší

V průměru by se příští rok důchody měly zvýšit o 900 Kč na konečných 14 400 Kč. Vládní koalice se dohodla na zvýšení od ledna 2020. Zvýšení by se tak automaticky mělo promítnout už právě do lednové splátky.

Poslanci návrh novely zákona o důchodovém pojištění schválili 11. 9. 2019. V současné chvíli se tak čeká již jen na podpis prezidenta. Jakmile novinka vstoupí v platnost, polepšit by si měla většina důchodců. Hned 90 % důchodců se důchod reálně zvýší, a to o 750 Kč. Nové minimum by v této chvíli tak mělo odpovídat částce 11 450 Kč.

Optimistické plány navíc počítají s tím, že v roce 2021 by se, jestliže půjde vše tak, jak má, měla průměrná výše důchodu dostat na hranici 15 000 Kč.

Konec důchodců v chudobě?

Současná valorizace je zhruba o 180 Kč vyšší, než stanovuje zákon valorizací. Cílem je pomoci zejména lidem s nejnižšími příjmy. Jak vyplývá z aktuálních statistik, dokonce každý třetí senior je v tuzemsku aktuálně ohrožen chudobou. Každý sedmý se v podstatě již pod její hranicí ocitl. Dva z pěti důchodců navíc s odkazem na výše zmíněné statistiky pobírají důchod pod úrovní stávající minimální mzdy.

Senát také navrhoval, aby se důchody zvýšili všem kteří jsou ve starobním důchodu už alespoň 25 let a zároveň ještě nepřesáhli věkovou hranici 85 let. Dostat měla tato skupina o tisíc korun navíc. Sněmovna ale tento návrh nepodpořila.

Lépe se mají mít i ženy

Ministryně práce a sociálních věcí navíc usiluje i o podporu žen, jejichž důchody jsou aktuálně v průměru o 2 484 Kč nižší. Přidat by chtěla všem, které vychovaly minimálně jedno dítě. Zároveň sestavila Komisi pro spravedlivé důchody, jejímž cílem je do budoucna vyrovnat rozdíly mezi důchody mužů a žen.

Rovněž bude komise projednávat možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro ty, kteří těžce manuálně pracují.

3/5 - (53 votes)

17 KOMENTÁŘE

 1. Souhlasim.Vsichni duchodci maji stejnou zasluhovost. Proc tedy Vysoke duchody dostavaji vice? Odpoved je jednoducha. O zvysovani duchodu rozhoduji prave ti kteri budou mit vysoke duchody.

 2. Ráda bych věděla, proč se také nepřidá důchodcům učitelům.Jak si měli vydělat na vyšší důchod, když už tenkrát měli malé platy.

 3. Jen mne sere, že komunističtí hovada mají vysoký důchod a obyčejný lidi žebraji, to mně sere nejvíc, hovno dělali a teď si užívají.

 4. Přece je důležité kolik let kdo odpracoval ,musela jsem dát dceru v roce a půl do jeslí a později jsem denně vstavala ve 4 hodiny a tak mi nepřijde správně po 42 letech mít stejné jako paní která se v klidu doma starala,nemyslite

 5. MÁM MALÝ DŮCHOD,MALOU VALORIZACI TO JSEM BLÁZEN.DOROVNEJTE PROSÍM NÍZKÉ DŮCHODY ASPOŇ NA 10.000,kč .MÁM 42 ROKŮ ODPRACOVANO A FAKT JE,ŽE SE TO NEDÁ.DĚKUJI JIŘINA

 6. Pro upřesnění – těch zmiňovaných „průměrných“ Kč 900,- se vztahuje na průměrný důchod, který činí v roce 2019 Kč 13.426,-. To znamená máte-li důchod nižší nebo vyšší, navýšení bude činit a) na pevné složce důchodu (tzv. solidární) Kč 220 + navýšení o 151 Kč, b) na zásluhové složce (procentní) potom 5,2%.

 7. Proč u nás nedošlo například k snížení vysokých důchodu komunistických funkcionářů , milicionářů , důstojníků SNB a příslušníků StB jako například v Polsku ? A na druhé straně proč nejsou alespoň částečně upraveny nízké důchody občanů , kteří byli vyhozeni ze zaměstnání , přeřazeni na velmi špatně placené prace po okupaci v roce 1968 za své protirežimní postoje, pracovali za velmi nízkou mzdu,většinou po celou dobu tzv.normalizace,například četní novináři a mají v důsledku toho velmi nízké duchody ? Naproti tomu Ti , kteří okupaci schvalovali ,se mohou dnes díky svým někdejším vysokým platům, těšit mnohem větším důchodum !

 8. Přidáno dostanu cca 700 Kč, což je na inflaci. Pořád jsem na dně -tak jaká sláva od dárců? A ještě poslouchat: „Co by důchodci furt chtěli? Vždyť jim pořád přidávají. Chtěla bych žít v klidu a ne jen pořád shánět slevy a počítat každou pětikorunu a nadávat u zdražení každé pitomosti. Někde někdo oblbuje a „Všici lžou a kradnú“

 9. Hlavně nezapomente přidat učitelum ,uředníkům,a pánům v poslanecké sněmovně mají málo.Důchdce který celý život dřel dře bídu i teď.Zkuste pani poslanci žít 13.500 kc zaplatit poplatky zbude 3.500 na měsíc .

  • Tak to s Vámi nesouhlasím, každý ve svém životě odevzdával státu jiné daně, ale souhlasím s tím, když je vypočítán důchod po skončení práce, tak by bylo spravedlivé, aby v důchodu dostávali všichni stejně. VŠICHNI JSOU JIŽ DŮCHODCI A MĚLI BY DOSTÁVAT K DŮCHODU STEJNOU VALORIZACI…..

   • Souhlasim.Vsichni duchodci maji stejnou zasluhovost. Proc tedy Vysoke duchody dostavaji vice? Odpoved je jednoducha. O zvysovani duchodu rozhoduji prave ti kteri budou mit vysoke duchody.

 10. Proč pořád lžete? Neschovávejte se pořád za průměr, který většina důchodců nedostane. Dokonce je ještě šidí na zákonné částce valorizace. Vloni byla tato částka něco přes 700,- Kč a protože valorizace je pouze 50% náhrada zdražování, zdražení (přiznané) dělalo 1.400,- Kč !!!! Od loňska se zdražilo ještě víc, takže valorizace sama o sobě by měla být větší než vloni. PRO VŠECHNY stejně, NE průměrem.

  Minulá i současná vláda „odborníků“ se chlubí a oblbuje lidi jak přidává nejvíc. Ale to je velký omyl. Valorizace je daná zákonem, takže to je jejich POVINNOST, ne blahovůle. A když se zdražuje, je logicky i vyšší částka pro výpočet valorizace a musí být vyšší tedy i samotná valorizace. Takže vloni přidali pouze 200,- Kč !! Žádných 900 !!! A to ještě jen těm, kteří opravdu dostali „přidáno“ více, než 900,- Kč.

  A to nemluvím o tom, že mnozí nedostali ani tu zákonnou částku 700 Kč. Tak kde jsou, když s nimi kalkulujete, odečítáte je z rozpočtu, ale těm lidem vyplaceny nebyly?

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here