Energetické společnosti drží ceny plynu, i když na burzách zdražuje

0

Se zimními měsíci opět přichází období, kdy se mění ceny energií. Elektřina zdražuje, plyn zatím nikoli. Jaký bude vývoj v následujících měsících?

Levné časy zřejmě skončily

Zdražení elektřiny by se mělo vyšplhat na až 15 %. Odborníci vidí hned několik hlavních příčin. Jsou jimi narůstající ceny uhlí, vyšší ceny emisních povolenek i rozmary počasí v podobě veder. Odběratelé tak začínají po letech rekordně nízkých cen zdražení pociťovat.

U plynu tomu tak zatím není. I když zemní plyn je taktéž navázán na ceny uhlí. Navíc ceny plynu reagují i na to, jaká je na trhu situace s ropou. Ke zdražování zatím dodavatelé přistupují opatrně. Zejména alternativní distributoři nechtějí přijít o klientelu, kterou získali především svou příznivou cenovou politikou.

Přesto ani v tomto případě experti příliš dobrou zprávu nemají a shodují se v jednom: Zdražovat se bude, byť cen plynu se to dotkne méně než cen elektřiny. K navýšení cen by u plynu mělo dojít o cca 2 až 3 %, u elektřiny to bude asi 2,5 %. Náklady by tak v součtu domácnostem měly stoupnout v řádu stokorun na rok. Pokud dodavatelé zvýšení cen ještě neohlásili, pravděpodobně to udělají právě nyní, na konci roku.

Za plyn i elektřinu si připlatíme

Zdražovat se bude, a to i navzdory tomu, že distribuce plynu zlevnila. Distribuce patří ovšem do tzv. regulovaných položek, které se na konečné ceně plynu podílí jen malou měrou, neboť obchodní složka tvoří asi 80 % ceny. Zároveň však zástupci dodavatelských společností nedávají důvody k panice. Náklady totiž částečně ponesou přímo distributoři, na zákazníky proto nedopadnou v plné míře.

Situace na burzách se nebude zřejmě lepšit zhruba následující tři roky. Naděje na to, že bychom se opět dočkali cenově příznivého období, jsou tak velmi malé. Proto má smysl si v současnosti vybrat toho nejvýhodnějšího dodavatele a fixovat si ceny. Za pár měsíců totiž může být hůř. Rozdíly v nabídkách mohou přitom být výrazné, lišit se mohou dokonce až o tisíce korun.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here