Finanční správa se zaměří na řidiče přepravních služeb Uber, Taxify a dalších

0

Finanční správa si nyní „posvítí“ i na přepravní služby jako například populární Uber. Co to pro ně bude znamenat a co jim hrozí?

Alternativní taxislužby čekají kontroly

Finanční správa hodlá nyní aktivně kontrolovat, zda tyto subjekty plní povinnost v podobě placení daní, především tedy daně z příjmů, daně z přidané hodnoty a silniční daně. Jestliže mají aktuálně daně nezaplacené, měly by podat daňové přiznání a vše uhradit.

Jinak jim bude zaslána výzva ke splnění povinnosti. A v krajním případě mohou být za neuhrazení daní vyměřeny rovněž sankce. Přepravní služby mají k dispozici metodiku, na jejímž podkladě mohou snadno zjistit, které konkrétní povinnosti se jich týkají.

Konec vyhýbání daňovým povinnostem?

Současně Finanční správa varuje, že má k dispozici data, s jejichž pomocí může zjistit, že provozovatelé si své daňové povinnosti neplní. Ostatně služby typu Uber, Taxify či Liftago jsou dlouhodobě pod palbou kritiky za obcházení zákonných náležitostí a za to, že tvoří nekalou konkurenci standardním taxi službám.

Řidiči Uberu se dlouhodobě placení daní vyhýbají. Jestliže se totiž sami finančnímu úřadu nepřihlásí, stát obvykle příliš nezmohl. Sami provozovatelé Uberu totiž totožnost svých uživatelů státu odkrýt odmítali. Nakonec se však dohodě s Finanční správou podvolili a potřebné informace předali.

Co je Uber

Americká dopravní a mobilní společnost byla založena v roce 2009. V tuzemsku se pak Uber objevil poprvé v roce 2014 v Praze. Služba Uber je založena na mechanismu tzv. sdílené ekonomiky.

Pod hlavičkou služby Uber jsou sdruženi řidiči, kteří využívají svá vlastní vozidla. Uživatelé služby si tyto řidiče následně mohou objednat prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu jakožto placenou službu. Tedy právě v podobě blížící se klasickému taxi. Výhodou pro zákazníky je především rychlost, odvoz si objednáte během několika minut.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here