Finemo je projekt, za kterým stojí dva čeští autoři. Oba zakladatelé v něm propojili dvě oblasti, s nimiž mají zkušenosti – finančnictví a sociální oblast, a to se zaměřením na seniory.
Co je zpětná hypotéka
Finanční společnost se orientuje právě na tuto cílovou skupinu a její finanční situaci. Se svým produktem Renta z nemovitosti nabízí možnost, jak řešit obtížnou finanční situaci, do které se může člověk v tomto věku velmi snadno dostat, a to zejména tehdy, pokud zůstane bez partnera.
Zaměření na lidi nad 60 let věku má ještě jeden logický důvod: Pro banku je takovýto klient už silně rizikový, proto mu často není ochotna půjčit. Přímo banky zatím tzv. reverzní hypotéky analyzují a zatím jejich poskytování v zásadě nakloněny nejsou.
V rámci nové platné legislativy také společnost FINEMO.CZ obdržela licenci ČNB a stala se tedy poskytovatelem nebankovních úvěrů v souladu s aktuálními požadavky českého právního řádu. Klient tak má záruku, že se jedná o důvěryhodného poskytovatele.
Jak to funguje
Kořeny celého konceptu v tuzemsku sahají do roku 2014. U nás bylo Finemo průkopníkem, další instituce ho postupně následovaly, nicméně nejde o originální nápad, tzv. zpětná renta je v zahraničí běžnou. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o hypotéku „obrácenou“. To znamená, že dotyčný člověk už musí vlastnit nějakou nemovitost. Z ní mu potom plyne renta, a to buď pravidelně měsíčně nebo jednorázově.
Finemo se přitom na svém webu zavazuje, že se nejedná o prodej nemovitosti a senior zůstává jejím majitelem. Prostředky takto získané je možné použít k libovolnému účelu. O nemovitost je nutné řádně pečovat. Prodat ji nebo doplatit úvěr předčasně je možné.
Proč je produkt do značné míry kontroverzní
Jedná se de facto o úvěr zajištěný nemovitostí. Ten se ale nesplácí průběžně, ale až na konci. Společnost tak uspokojí svou pohledávku vůči klientovi v okamžiku jeho úmrtí. To už nemovitost není jeho a lze ji tudíž prodat.
Odborníci se proto pozastavují nad etičností takového přístupu, pakliže se víceméně předem kalkuluje s úmrtím klienta. Druhým problematickým aspektem je to, že není cílem prodej komplikovat o zájem případných dědiců, tudíž je pro společnost snazší vyhledávat primárně bezdětné seniory.
Senioři představují obecně velmi zranitelnou skupinu, snadno tak může docházet k nekalým praktikám jako cílené podhodnocování ceny nemovitosti. Pro ty, kteří jsou osamělí, to může platit tím spíše.
Finemo zkušenosti, recenze a diskuze:
Máte zkušenosti se společností Finemo? Napište nám je do komentářů.