Exekuce a exekutoři. Jsou strašákem pro nás všechny, i když zrovna nejsme dlužníky. Může se stát cokoliv nečekaného a jste zadlužení až po uši. Často se takto můžete dostat do dluhové spirály. Máte dluhy a na jejich splacení si půjčíte a pak si půjčíte znovu. A tak pořád dokola. K exekuci se tak můžete dostat velice snadno. My vám zde ukážeme několik způsobů, jak exekuci zastavit a postupně se jí úplně zbavit.

1. Osobní bankrot

Pokud máte dluhy, které nejste schopni splácet, je nejjednodušší cestou vyhlásit osobní bankrot. Na počátku je nutné podat návrh na zahájení insolvenčního řízení u příslušného krajského soudu. V takovém návrhu musí být uvedeno, že dlužník navrhuje průběh insolvence formou oddlužení. Při podávání tohoto návrhu je dobré poradit se s někým kompetentním, protože je potřeba uvést v něm více údajů jako třeba údaje o očekávaných příjmech dlužníka, o příjmech za poslední rok atd. K tomuto návrhu je potřeba dodat i přílohy, které tyto skutečnosti prokazují. Jakmile soud vydá vyhlášku o zahájení insolvenčního řízení, dojde k pozastavení úročení, dražeb majetku a konání exekutora.

Poté vše může pokračovat dvěma způsoby. Buď se postupně rozprodá dlužníkův majetek, z peněz se vyplatí věřitelé a část dluhu je odpuštěna nebo je ustanoven splátkový kalendář, který, pokud dlužník několik let spolehlivě plní, je mu zbytek dluhu odpuštěn. Některým šťastlivcům může být odpuštěno až 70 % dluhu, v některých případech i více. Člověk se takto zbaví dluhů nejpozději do pěti let a má zaručenou ochranu před exekutorem.

2. Oddlužovací společnost

Najmout si oddlužovací společnost je další možností, jak zabránit exekutorům procházet se po vašem bytě. Taková společnost převezme klientovu správu dluhů a díky finanční analýze vypočítají perfektní splátkový kalendář, který je dlužník schopen dodržovat.

Je třeba ovšem důkladně promyslet, které společnosti se upíšete. Některé firmy totiž upřednostňují spíše svůj vlastní zisk, než skutečnou pomoc klientovi. Pokud natrefíte na tu nejhorší možnou společnost, mohou si z vaší měsíční splátky brát 15 – 20 % provizi. Taková pomoc dokáže dlužníkovu situaci spíše zhoršit než zlepšit. Proto vybírejte oddlužovací společnost obezřetně.

3. Firma na pomoc s exekucemi

Taková firma pracuje na základě neplatných exekucí. Pomůže vám sepsat návrh na zastavení exekuce, pokud zjistí, že je exekuce nařízena na základě rozhodčího nálezu, který je neplatný. 

Dříve používaly některé nebankovní společnosti tak zvané rozhodčí doložky. To znamená, že o sporech mezi společností a dlužníkem nerozhoduje soud, ale rozhodce. Ten je sice rychlejší, ale není nestranný. Stojí na straně nebankovní společnosti. Rozhodce také není zadarmo a náklady na něj je povinen zaplatit dlužník. Dlužná částka se tím velice navyšuje.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here