Zkušební doba slouží k tomu, aby si zaměstnavatel i zaměstnanec mohli ověřit, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje. Pokud tomu tak není, lze podat výpověď, jak?
Kdo může zrušit pracovní poměr ve zkušební době a jak
Zkušební doba se sjednává alespoň na tři měsíce. Je stanoveno, že nemůže být delší než sjednaná délka pracovního poměru. Tak, jak se zkušební doba sjednala, platí. Nelze ji tedy posléze prodloužit nad sjednaný rámec.
Zrušit pracovní poměr může jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel. Zaměstnavatel v tomto případě nemusí uvést důvod. Vždy musí být dodržena písemná forma. Pracovní poměr oficiálně skončí dnem doručení zrušení druhé straně, jestliže není uvedeno jinak. Datum tedy být v oznámení uvedeno nemusí.
Oznámení o zrušení pracovního poměru musí být navíc doručeno ještě před koncem zkušební doby, jinak by zrušení nebylo platné. Zaměstnanci v takovémto případě nevzniká nárok na odstupné.
Náležitosti oznámení
Uvést byste měli, na jaké pozici jste pracovali a od kdy. Následně doplníte jednoduchou formulaci ve smyslu toho, že rušíte jako zaměstnanec ve zkušební době pracovní poměr dle § 66 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Doplníte místo, datum a podpis.
Kdy se pracovní poměr zrušit nedá
Zaměstnanec je chráněn tím, že pracovní poměr nelze zrušit ve zkušební době v prvních 14 kalendářních dnech pracovní neschopnosti.
Proč zaměstnanci „ve zkušebce“ odcházejí
Nejčastěji pracovní poměr ztroskotá na počáteční neochotě, vzájemném neporozumění s kolegy nebo naopak na přemrštěné aktivitě. Zaměstnanec ve snaze zaměstnavatele přesvědčit nasadí pracovní tempo, ve kterém dlouhodobě fungovat nemůže.
Zkušební dobu však využívají i zaměstnavatelé k tomu, aby uchazeče o místo dostatečně nalákali. Často tak teprve v okamžiku, kdy už zaměstnanec tak snadno odejít nemůže, vyplouvají na povrch nejrůznější skutečnosti, například nutnost neustálých přesčasů.