Jak se měnila výše starobního důchodu? Během 20 let více než dvojnásobný nárůst!

53

Průměrná výše starobního důchodu v roce 2019 činí zhruba něco málo přes 13 300 Kč. V roce 2020 by si měli lidé pobírající tento důchod opět „polepšit“ – a to v průměru o 900 Kč. Jak se však průměrná výše měnila v průběhu let? A lze pozorovat rozdíly mezi muži a ženami?

Výše průměrného důchodu v roce 2019

A jak je to tom průměrná výše starobního důchodu v současnosti? Její výše činí zhruba 13 300 Kč. Ještě v loňském roce však dosahovala podle Českého statistického úřadu jen asi 12 400 Kč. Jak je tedy vidět, od loňského roku se průměrný starobní důchod opět trochu navýšil.

Ke zvýšení této částky navíc nedošlo jen v tomto roce, ale dochází k němu pravidelně již od roku 1997 (kdy se tento ukazatel začal sledovat).

Za 20 let více než dvojnásobný nárůst

V roce 1999 činila průměrná výše důchodu málo přes 5 900 Kč, v roce 2019 již zmíněných 13 300 Kč. Během 20 let tedy došlo k navýšení zhruba o 7 400 Kč. Tato částka zní možná zajímavě, je však třeba nezapomínat na vliv inflace.

A co rozdíl mezi muži a ženami?

Již víme, o kolik se během 20 let navýšila výše průměrného důchodu. Ale co rozdíly mezi pohlavími? V roce 2018 činil průměrný starobní důchod mužů 13 703 Kč, u žen však dosahoval výše jen 11 296 Kč. Asi se shodneme na tom, že rozdíl je již poměrně znatelný. Faktem také zůstává, že rozdíly ve výši starobního důchodu mezi muži a ženami jsou čím dál vyšší.

A co ostatní druhy důchodů?

A jak je to s výší invalidního či sirotčího důchodu? Ty samozřejmě (stejně jako vdovský a vdovecký důchod) narůstají také.

V roce 2018 činila podle Českého statistického úřadu výše průměrného plného invalidního důchodu 11 059 Kč, sirotčího pak 6 351 Kč. Částka průměrného vdoveckého důchodu činila 14 741 Kč, vdovského pak 13 032 Kč.

Rádi byste se přesto dočkali i v důchodovém věku slušné životní úrovně? Myslete na zadní kolečka už v mladémvěku a začněte si na důchod spořit včas. Navíc i při pobírání starobního důchodu si lze přivydělat – přivýdělky navíc představují i super možnost, jak se setkávat s dalšími lidmi či dělat to, co člověka baví.

3/5 - (40 votes)

53 KOMENTÁŘE

  1. Vážení,čtu zde zajímavé příspěvky i naprosté bláboly.Když je zde tolik rozumu pohromadě,může mi někdo vysvětlit proč se přidává průměrně 900Kč,když zdraží všechno všem stejně?Proč se nepřidá 900Kč všem.Ti co mají nadprůměr snad mají dražší chleba?Když někdo dřel na špatně placené práci např. ve službách nebo v zemědělství jednoduše proto,že neměl ten spráný původ a nebo neměl jinou možnost „přidělování učebních oborů ONV“ si dnes snad nezaslouží žít jako člověk??Nezapomělo se na ty „pravdivá“hesla,která provázela Pražský plyšák jako např:MÁME STEJÉ ŽALUDKY–SCHODY SE ZAMETAJÍ SHORA atd.Nezapoměli jste??Uvědomujete si,že většina těchto lidí nemohla jít stávkovat,protože nedostali pridáno 10%ale jenom 8% a byli odkázáni na to co dostali?Mladí toto jistě nepochopí ale pamětníci snad vědí o čem píšu.

  2. Paní,Maláčová se chlubí jak rozdává důchodcům ale z druhé strany to stáhne,já jsem vlastnil průkaz ZTP a 500,- na mobilitu a na základě anonymu mě byla odebrána včetně mobility 500,- zvýšili se nájmy o 470 až 950,- zdražili se potraviny a tak jsme v mínusu.Již nikdy nevolit ČSSD a hnutí ANO

    • Chápu Vás úplně. Já bych o ZTP i PnM rozhodně byla zabojovala, protože lidská závist je nekonečná. Znovu si podejte žádosti a nedejte se odbýt, Když jsou peníze na neziskovky, různé „invalidy“ apod., to bylo, aby si ZTP museli zoufat.

  3. Zrušit výsluhy všem kteří jen ždímaly celý život tuto republiku,neziskovky a další podobnou verbež a bude na slušné duchody pro ty kteří celý život poctivě pracovaly

  4. Problém státu s financováním důchodů je v každoročním procentuálním navyšování. Proto se nůžky mezi nadprůměrnými důchody vůči průměrným a podprůměrným důchodům, budou neustále rozevírat. Proto se taky lidé i s vypočteným nadprůměrným důchodem a to byl i můj případ, dostanou při % navyšování za pár let pod průměr a každým rokem se důchod vůči průměru snižuje. Při „přidání“ 900 Kč v průměru, někdo dostane 400 Kč, ale na druhé straně si lidé s 18 – 20 000 důchody a výše přijdou na několikanásobně vyšší částku. Myslím si, že navyšování důchodů by se nemělo zvedat v procentech. Stát by takto na výdajích i v příštích letech ušetřil a bylo by to rozumnější.

  5. ANO, bude líp!!! )) kuwa jak tomuhle ještě dnes může někdo věřit??? Prý 30% a víc…. blééé

  6. proč musíme neustále číst takové nesmysly,prakticky se důchody nijak nezvyšovaly,ba naopak,ceny rostou tak rapidně rychle a to neúměrně ke zvyšování důchodu.Zkrátka to vypadá asi tak,že důchodci mají čím dál větší sílu,dříve nákup za 500Kč sotva unesli,nyní jej unesou v jedné ruce v pohodě

  7. Myslím, že ten článek zase nadzvedne hladinu adrenalinu mnoho lidem. Ať se nezvyšují ceny a nemusí se zvyšovat důchody. Oni se nezvyšují, že by ten člověk měl svého příjmu více a mohl si více koupit, oni se valorizují vzhledem k růstu inflace. Ovšem zůstávají proti inflační křivce pozadu. Nejvíce vzrostly ceny bytů ve velkých městech. A tady nechápu tu politiku – byty jsou v soukromých rukou, neexistuje žádné cenové omezení, takže majitel si může požadovat nájemné přímo astronomické hodnoty a lidem, kteří pak na nájem nemají dost financí, platí stát příspěvek na bydlení. Takže stát podporuje ty majitele bytů. Téměř každý druhý den vyjde nějaký článek o starobních důchodech, jejich výši, existuje statistika, jaké důchody jsou nejvyšší, jaké nejnižší. Ještě nikdy a nikde jsem neviděla a nečetla článek se zjištěním, kolik se vydává vojákům výsluhy. Nemyslím vojáky, kteří byli někde ve válce, ale kteří seděli v kasárnách, pak byli z vojska propuštěni, třeba ve svých 40 letech věku a do smrti pak dostávají výsluhu. A tam jsou tedy zajímavé peníze. Do toho asi má každý strach píchnout. A tak se neustále popichují důchodci a popichuje se proti důchodcům. A krucifix, kde jsou ty peníze, které jsem státu odváděla, když jsem byla zaměstnána 43 roků a měla jsem vždy slušné zaměstnání a slušnou mzdu.

    • Děvče zlatý, všichni co revou, že je třeba zvedat platy nakopat někam, neb ceny se zvedají rychleji, ale hlavní problém je v tom, že se ZNEHODNOCUJÍ úspory. všem.
      jako by nestačily ty slavné intervence. Měna jako vyšitá, ale v tichosti.

  8. důchod vzrostl , bohužel ceny ještě víc , tak že jestli máme tolika důchodců jak stále tvrdí ´v tom případě patříme k rozvojovým zemím , v rámci životní úrovně!! , ti pracující to nemohou vyrovnat kdyby se posrali !!!

  9. LADA :šel jsem do předčasného důchodu a bylo mi vzato z důchodu asi 1500,-za roa zajímá mě zda nám opět nárok na vrácení 1500,-. děkujik jsem začal opět pracovat jako OSVČ

    • To vám museli na správě sociálního zabezpečení říct, že pokud jste požádal o předčasný starobní důchod a ten vám byl krácen, tak tu částku, o kterou vám byl důchod zkrácen, nikdy zpět nedostanete. S tím jste ten předčasný starobní důchod přijal. Jestliže jste začal pracovat při pobírání předčasného starobního důchodu, do té doby než budete mít věk pro pobírání řádného starobního důchodu nesmíte mít výdělek zakládající účast na důchodovém pojištění – t.j. odvod sociálního pojištění. Pokud budete mít výdělek zakládající účast na důchodovém pojištění, za tu dobu vám bude starobní důchod odebrán. Můžete pracovat na dohodu o provedení práce do 10 tisíc Kč, jako OSVČ nesmíte vydělat víc, než, myslím, že v roce 2019 je to částka něco kolem 78 tisíc ročně a musíte mít OSVČ jako vedlejší činnost. Poraďte se s odborníkem.

      • Obecně sice platí, že „krácení je trvalé“, ale pokud je pobírání předčasného důchodu zastaveno (ať už na vlastní žádost, nebo z důvodu sociálně pojištěného zaměstnání) lze krácení postupně „umazat“ (za každých pojištěně odpracovaných 90 dnů o stejné procento, o které je předčasný důchod krácen). O přepočet se ovšem musí požádat, z vlastní iniciativy to ČSSZ neudělá.

  10. Naprosto mimo mísu. Autorský blábol zcela bez kvalifikovaného rozboru. Blb u klávesnice není schopen rozeznat fakt, že čísla nelze srovnávat tak nesmyslně, jako v tomto případě. Jsou totiž částky nominální a reálné. Důchody skutečně v průměru trošičku vzrostly, ale jen o tři až pět procent REÁLNĚ. Poslední údajný NOMINÁLNÍ růst o 900 Kč je ve skutečnosti reálným poklesem o 200 Kč. Nevzdělanou autorku zmatenou bulvárním blábolením raději nepouštět ke klávesnici

  11. Stát okrádá občany, kteří mají dostávat víc jak rok důchod. Urgence nepomáhají.
    Cenzoři o tom informace vládě, MPSV a ministerstvům blokují nebo spíš vláda a ministerstva, respektive úředníci na občany kálejí.
    Takže tak.

  12. Jsem 14 let ve starobním důchodu. Když jsem šel do důchodu, měl jsem důchod o 2OOO Kč v nadprůměru. Dnes po 14 letech jsem již jen o 200 Kč v nadprůměru. Dnes jde učitel ze základní školy do důchodu a má již přes 16OOO Kč důchod. Tak kde je ta vyrovnanost a spravedlnost.

    • Takže vy máte méně než váš známý, který odešel do důchodu a byl celý život učitelem? A co jste dělal vy? Kolik jste vydělával. Ten starobní důchod se vyměřuje a to z těch peněz, které jste si vydělal. Pokud jste šel do důchodu před 14 lety, t.j. v roce 2005, tak se vám započítával výdělek od roku 1986. Toho učitele bych chtěla vidět, to ještě existuje? Na základkách jsou samé ženské. Ale i tak, vy mu těch 16 tisíc závidíte? Chudák učitel, alespoň se toho důchodu dožil. A kdoví, jak dlouho ho bude užívat.

      • Rozumím tomu, to je to rozevírání nůžek. Protože nové důchody jsou vypočítávány z vyšších příjmů a valorizace v procentech ty staré stále snižuje. Také mám již důchod podprůměrný, dříve jsem byla nad průměrem. Něco je špatně ….

  13. Toto je klamavé a říká to jen že narostlo číslo, ale kde je realita či reálná výše důchodů? Tak v roce 1989 byla výše důchodů na 67 % průměrné mzdy a dnes je pod 40 % a to samo o sobě říká, že důchody klesly o 42% ,myslím ty reálné. Takže v Rakousku je důchod ve výši 67 až 85 % průměrné mzdy v Německu je 65 % a ve Švédsku je to 77 % a ve Švýcarsku je to 86 % a na Slovensku je to 44%. Takže u nás důchody klesají a tak se ptám, kde jsou peníze na důchody, když naše ekonomika je na úrovni 85 % EU ? Čísla moc neříkají, ale je nutné porovnat co jste si za důchod v roce 1989 a v roce 2019 mohl koupit, třeba kolik vod, elektřiny, a pod.

  14. Já mám duchod o něco vyšší než je průměr a stejně to neni žádná hitparáda.Člověk pracuje rukama celý život a v duchodu je pak rád,že je rád.Stát by se měl o svoje občany líp postarat.

  15. Citace: během 20 let se zvýšil průměrný důchod dvojnásobně“ kolikrát se zvýšil průměrný výdělek za 20let,
    kolikrát se zvýšily ceny? Jaký byl procentní poměr průměrného výdělku a důchodu před 20 lety a jaký je
    dnes . Asi nemá cenu se tímto článkem zabývat!!!

  16. Šla jsem do důchodu v r.2004 a dostala jsem úžasných 5900,-Kč.Po 15 létech mám rovněž úžasných 8972,-Kč! Byla a je to „odměna“ za 40let + 7 dní poctivé práce +vychované 2 děti. Úředně spočítáno Mám středoškolské vzdělání a 2 výuční listy ,kdybych nepracovala ještě teď a moje dobře vychované děti mi na úkor svůj a svých dětí nepřispívaly, byl by ze mne už dávno bezdomovec. Nikoho, nikde to nezajímá.

    • Přesně tak to je, jen keci v kleci, jen samé lhaní,nemůžu tyhle žvásty číst, protože se mi otvírá kudla v kapse, a proč muži berou víc než ženy ?? Přece jsme všichni dřeli , ženy navíc vychovávaly děti, měly na starosti celou domácnost , zatímco muži si po práci zalehli na gauč s pivem v ruce ,!!

    • A teď si představte, že OSVČ, který požádá o starobní důchod letos, a který na sociální pojištění přispíval z minimálního vyměřovacího základu, dostane 6 tisíc korun. Představte si, že jde do starobního důchodu žena, která pracuje jako prodavačka s minimální mzdou, která letos činí, tuším, 13 500,– Kč, ta dostane, možná, těch vašich 5900,–. Starobní důchod není odměna, a nestanoví se za výuční list nebo za maturitní vysvědčení, stanoví se z výdělku. Naříkáte, lkáte, ale neříkáte, jaké byly vaše výdělky, zda jste nebývala často nemocná, zda jste nepožádala o předčasný důchod, a další podrobnosti. Když máte děti, máte i manžela, tak máte důchody dva. Anebo jste rozvedená nebo ovdovělá? V každém případě, počítač máte a přístup k internetu také. Já bych byla ráda, kdybych ještě mohla pracovat.

      • Minimální mzda v r. 2019 je 13350 Kč a výši důchodu, pokud bychom tuto částku vzali jako tzv. osobní vyměřovací základ (OVZ) se možná budete divit.

        Uvažujeme-li například ženu, která získala včetně náhradních dob 43 let pojištění (typicky vyučená či středoškolačka s dvěma dětmi, pojištěná od cca 15 let a bez delšího pobytu „na pracáku“), pak by byla základní výměra důchodu 3270 Kč (pro všechny je stejná) a procentní výměra za 43 let činí 1,5 % za každý rok pojištění, tedy je 64,5 % z OVZ, tj. 8611 Kč. Takže důchod, vyměřený takové ženě v r. 2019, bude 12881 Kč. To je mimochodem více, než čistá mzda z té minimální. Nízkopříjmoví zaměstnanci s příjmem pod první redukční hranicí jsou totiž při výpočtu důchodu výrazně zvýhodněni oproti středně a vysokopříjmovým.

        Jinak není naž takový problém vypočítat důchod člověka, který od r. 1991, kdy byla zavedena minimální mzda (tehdy 2000 Kč), pobíral právě tu minimální. Ovšem s tím, že bychom museli udělat „kvalifikovaný odhad“ příjmů na počátku rozhodného období v letech 1986 – 1990, kdy minimální mzda ještě neexistovala, dejme tomu na 50 % všeobecného vyměřovacího základu (což koresponduje s minimální mzdou na počátku devadesátých let). Akorát, že je ten výpočet „jen pro zábavu“ docela pracný.

        • Paní mohla být s dětmi déle na mateřské, byla často nemocná (1825 dnů celkem) v průběhu let, popřípadě, ve vyšším věku, již nesehnala práci a bylo to jen špatné, ale jediné východisko, jak zaplatit náklady na život, se sociálními dávkami. Bude to určitě případ, od případu. Navrhoval jsem, aby řádně vychované a odchované pracující děti platili z odvodů daně ze mzdy, svým matkám % z tohoto odvodů 3-5% z hrubého platu, superhrubá daň by se o něco snížila, rozdíl by šel na zaslouženou podporu matek v důchodu. To by bylo zasloužené, za řádně odchované pracující děti. Matky věnují svůj celý život, kariéru, své vydělané peníze pro děti a stát se jim odvděčí malým důchodem, který se každoročně jen snižuje. Je to přímo podpora, aby se děti nerodily, nebo na to ženy jen doplácely. Bezdětní tyto náklady a výpadky v kariéře nemají a mohou si pohodlně pořídit vlastní bydlení, našetřit na důchod, důchody jim platí jinými odchovaní, pracující potomci. Bohužel je to i politika ČSSD.

          • Měla jsem tři děti, teď mám dvě. Jedno je v cizině, nevím, jak by to šlo ze mzdy a druhé dítě je tak zadlužené, že bych si od něj nic nevzala. Dře jak kůň, aby vše platil. Co potom ? A to mám děti skvělé, pracovité a vzdělané. Sama bych si od nich nevzala ani korunu, příčilo by se mi to !!!!

  17. Souhlasím s tím, že nárůst cen je vyšší, než nárůst důchodu. A ještě jedna věc. Proč máme my ženy pořád menší důchod než muži. Celý život neustále na to, že jsem žena doplácím. Přidáním pětistovky ženám nesouhlasím. Co je dnes pětset korun. Chci srovnání důchodu s muži. Pořad si myslím, že ženy pracuji více než muži. Druhá práce je domácnost a děti. Pořad to v naší společnosti je atd ……..

    • Ještě kdybyste si mohla vybrat toho muže, se kterým chcete mít stejný důchod. Já, například, kdyby nezemřel Karel Gott, byla bych pro to, abych já jako žena měla stejný důchod jako by měl on.

    • Nárůst cen (obecně inflace) není vyšší než valorizace důchodů. Ty vždy a za všech okolností byly valorizovány nejméně o inflaci. (V současnosti se ze zákona valorizují o celou inflaci a polovinu růstu reálných mezd.) Problém je ale v tom, že „spotřební koš“ důchodců je jednak jiný, než spotřební koš, z něhož se inflace počítá (jednotlivé položky mají jiné váhy) a dále se mění s věkem důchodce.

      Je to mimochodem něco podobného, jak když mi třicetiletá „ekonomická redaktorka“ argumentuje tím, že dnes je mnohem lépe než „za komunismu“, protože za průměrnou výplatu si mohu koupit mnohem více másla, vajíček, benzínu či televizních přijímačů a aut. Ale nikdo z těchto „srovnávačů“ nebere v potaz právě složení spotřebního koše, s ohledem na základní životní potřeby. Např. v roce 1988 bylo průměrné nájemné v bytě 2+1 s ústředním vytápěním a dálkovou dodávkou teplé vody (vč. ceny vody a tepla) 358 Kčs měsíčně, tedy cca 11,57 % průměrné mzdy (3095 Kčs) v „socialistickém sektoru národního hospodářství“ ČR. (Údaje jsou ze statistické ročenky 1989.)

      Pokud tehdy bydlení stálo kolem 12 % příjmů jednotlivce, repektive kolem 6 % příjmů rodiny, zatímco dnes po úhradě nákladů na bydlení a energie některým nešťastníkům srovnatelné či jen o málo vyšší procento příjmů zbývá, nedá se to tak jednoduchým způsobem srovnávat. A v tuzemsku se, bohužel, „bydlet“ musí, protože trvalý pobyt v jinak krásné přírodě naší země by byl nejméně 1/3 roku o život.

      • Je to krásný příklad, s byty, jen bych k tomu připočetl cenu, na pořízení takového bytu, což je v dnešní době, velice nutné a jde totiž o milionové částky, splácené, po částkách, téměř celý produktívní život. Pronájem bytu se za léta téměř vyrovná koupi bytu.

        • Pořízení vlastního bytu by mělo v součtu vyjít méně než suma nájmů, protože vlastník pronajímaného bytu logicky potřebuje z inkasovaného nájmu jednak umořit náklady na pořízení, opravy a údržbu proanjímaného bytu, a jednak chce samozřejmě i nějaký zisk (leda, že by ten byt pořídíl z charitativních důvodů). Drobná potíž je v tom, že většina (mladých) lidí nemá dostatečné úspory na to, aby získala hypotéku, o přímé koupi nemluvě.

  18. V roce 2000 jsem odcházel do starobního důchodu s částkou 9000 Kč. Teď v roce 2019 mám necelých 14000 Kč. Můj důchod vzrostl za 20 let o cca 50%. Článek nekompletní a zkreslující. Dvojnásobně se zvýšila jen p r ů m ě r n á výše vzhledem k novějším vyšším důchodům.

  19. Otec měl důchod 1300 činži jsme platili 500 po 1989 chtěla po nás domácí 35 000 tak se prý máme lépe ani se mě nezdá

  20. Nevim,kdo pobírá vdovský důchod 13000 kč,já jsem vdova už téměř 7 let a nemám nárok ani na korunu,jsem zvědavá,co vymyslí v tomto směru důchodová komise.Tady je ta největší nespravedlnost.

    • Ta částka je plný vdovský důchod. K tomu, abyste mohla pobírat vdovský důchod déle než jeden rok po manželově smrti musíte splňovat určité podmínky. A na ten vdovský důchod musí nejprve ten váš nebožtík vydělat. Musela byste sdělit všechny podrobnosti. Kdy manžel zemřel, kolik mu bylo let, jaký byl jeho důchodový výměr, kolik let bylo v té době vám, kolik bylo vašim dětem, pokud nějaké máte. Vdovský důchod nedostává každá vdova a vdovecký důchod nedostává každý vdovec.

  21. Nesouhlasím,že jde o navýšení když ceny rostou rychleji než důchody. Dojde li k přidávání dá se těm co mají hodně ještě víc a těm co mají málo ještě méně. Jsem zvědav kdy někoho napadně,že by se nemělo přidávat v %, ale v absolutních částkách. A to musím konstatovat, že bych na tom prodělal.

  22. 20let to je dost ale penize davali vsichni a nedostavaji nic nez almuznu platy jsou cca 13000,-cisteho a vlada a jini nenazranci si pridavaji desetitice a misto toho aby pracovali pro lidi tak jenom pro sebe hanba jim

  23. Seriozní novinář takový titulek doplní také informacemi o skutečné inflaci.Jak se od téhož roku změnily ceny základních životních potřeb třeba jen potravin.Teprve tehdy dostane čtenář relevantní informaci o růstu životní úrovně důchodců.

  24. Nový výpočet důchodu je výhodnější oproti důchodcům nad 75 let o cca
    2000 Kč. Kromě Škromacha tento rozdíl nikdo neakceptoval a mám zato,
    že ministři za ČSSD na to nemají mozkový potenciál.Je to jeden z důvodu
    nižších preferencí. Kdo je ministrem by měl mít odpracováno min. 10 let,
    aby si srovnal to co přináší státu prebendy. Zjednodušit zákony,méně podporovat neziskové organizace, vyhodit polovinu aparátu a rozumnou část ekologie zahrnout do vládních institucí.Hlavně snížit korupci, která je od obcí po ministerstva.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here