Jeden týden s miminkem doma. Otcovská dovolená 2019

0

Příchod miminka je nádhernou událostí. Je to nový start pro celou rodinu. A kde je spousta nové práce je potřeba zapojení nejen maminky, ale i tatínka. Pomoci v náročném období šestinedělí má otcovská dovolená. Jak zažádat o otcovskou dovolenou a kolik se vyplácí?

Nádherné a náročné období

Období šestinedělí je pro maminky jedním z nejnáročnějších. Je třeba se naučit mnoho nových věcí, nacvičit celou řadu úkonů, zvyknout si nový režim, který zpočátku zcela postrádá řád. To vše v době, kdy maminky procházejí nutnou rekonvalescencí po porodu. V náročném období je pomoc tatínka zcela klíčová. Proto přichází nová dávka. Otcovská poporodní péče neboli lidověji otcovská dovolená. Otcovská dovolená začala platit v roce 2018 a může ji čerpat zaměstnanec nebo OSVČ. Podmínkou je, aby měli odpracovánu alespoň tříměsíční souvislou dobu před nástupem na otcovskou dovolenou. Otcovskou dovolenou čerpá otec dítěte (zapsaný v rodném listě) nebo osoba, která má náhradní péči (adopce, pěstoun apod.).

Nárok na otcovskou dovolenou:

  • Otec nebo pěstoun dítěte, 3 měsíce zaměstnaný nebo samostatně výdělečně činný.

Kdy čerpat otcovskou dovolenou

Placená otcovská dovolená se musí vyčerpat bez přerušení. Je možné na ni nastoupit kdykoliv od porodu až do konce šesti týdnů. Jinými slovy, je možné zvolit si jakýkoliv týden v období šestinedělí. Narozením dítěte začíná běžet lhůta šesti týdnů, proto je možné mít otcovskou dovolenou i době, kdy je ještě matka s dítětem v porodnici. Otcovská dovolená trvá jeden týden. Po tu dobu má otec nárok na náhradu mzdy.

Jak požádat a kolik se vyplácí

Otcové žádají prostřednictvím zaměstnavatele, kde oznamují datum nástupu na otcovskou dovolenou. Za otcovskou dovolenou jim náleží náhrada ve výši 70 % denního vyměřovacího základu mzdy. Dávku vyplácí OSSZ, zaměstnavatel úřadu doručí potřebný doklad.

Jeden týden není mnoho, přesto maminkám pomůže.

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here