Každý jsme finančně gramotný, jen každý trochu jinak

0

Finanční gramotnost je především o vztahu, jaký si k penězům budujeme. O způsobu, jak s penězi nakládáme a jak o nich smýšlíme.

Každý z nás je finančně gramotný. Jen každý trochu jinak. Od toho se pak odvíjí množství peněz, které naším životem proudí, i to, kam peníze proudí. Zda nám jejich proud přináší další peníze do života, nebo je z našeho života nenávratně odvádí.

Chceme-li stoupat po finanční spirále směrem vzhůru a vyhnout se strmému pádu do dluhové pasti, pak jsou správné návyky základem pro naše úspěšné nakládání s penězi.

Každý máme v hlavě něco jiného. A každý očekáváme od života něco jiného. Podle toho také o penězích smýšlíme. Každý produkt, který využíváme, vede k tvorbě jistých návyků. Některé návyky nám přináší více a více peněz do života, jiné nám je z života odvádějí.

Každý věříme něčemu jinému, každý se něčeho jiného bojíme. A podle toho je velmi moudré si vybírat i produkty, které trh nabízí. Vybírejte je tak, abyste měli klidné spaní a víru, že je o vaše peníze dobře postaráno. Víru, že se vrátí zpět do vašeho života i s úroky.

Základní skupiny finanční gramotnosti aneb co je dobré vědět

Základem prosperující finanční gramotnosti je dobrá orientace ve třech hlavních skupinách. Pokud si osvojíte alespoň základní orientaci v těchto skupinách, budete se pak mnohem lépe rozhodovat, jak s penězi naložit, kolik a jakým způsobem jich vydat a jaké produkty pro sebe na trhu vybírat.

1. Peněžní gramotnost

  • Základní orientace v produktech, které jsou na trhu dostupné,
  • povědomí o tom, které jsou vhodné právě pro mě a ve kterém okamžiku mého života.

2. Cenová gramotnost

  •  Pomáhá nám zorientovat se v reálné a nominální hodnotě peněz, vlivu inflace na hodnotu peněz,
  •  dává nám znalosti o úrokových sazbách a nákladech spojených s finančními produkty.

3. Rozpočtová gramotnost

  • Úzce souvisí s naší aktuální životní situací a schopností správně rozlišit, které výdaje si můžeme dovolit a které již ne,
  • její správné pochopení a vnímání je základem pro to, abychom se vyhnuli dluhové pasti,
  • bohužel v mnoha rodinách je jednou z nejvíce opomíjených skupin finanční gramotnosti.

Pro dobrou orientaci ve světě peněz je velmi rozumné mít povědomí i o dalších podskupinách, ze kterých se finanční gramotnost skládá. Pro vaši lepší představu je níže vyjmenovávám.

  •          Numerická gramotnost
  •          Informační gramotnost
  •          Právní gramotnost
  •          Ochrana spotřebitele
  •          Základní pravidla investování
  •          ŽIVOTNÍ SITUACE

 

Zjednodušeně řečeno, je dobré vědět, na co máte právo a jaké máte povinnosti. Znát principy toku peněz, rozlišovat mezi spořením a investováním. Nést za svou finanční situaci zodpovědnost a znát důsledky toho, co se stane, když některá pravidla porušíte.

Za nejdůležitější z těchto podskupin považuji životní situaci. Neb každý se v aktuálním okamžiku svého života ocitáme na jiném místě. Máme jiné možnosti, jiné závazky, jiné představy.

Proto před tím, než se půjdete kamkoliv s kýmkoliv poradit, nebo uzavřít nějaký produkt, vyhodnoťte si vždy v klidu, v jakém bodě se aktuálně nacházíte.

Udělejte si pro sebe poznámky na papír, soupis toho nejdůležitějšího: v jakém bodě jste a do jakého bodu se chcete dostat. Pak si reálně vyhodnoťte své možnosti. Teprve pak vykročte vstříc řešení vaší situace.

Od životní situace se následně odvíjí i nutnost či potřeba zdokonalit se ve znalostech i některých dalších podskupin finanční gramotnosti. Není nutné vědět vždy vše, leckdy to ani není možné. Je však důležité vědět, z jakých oblastí čerpat a jaké informace si zjistit, aby pro nás daná situace dopadla tím nejlepším možným způsobem.

Zde je jeho základní princip

  1. Analýza
  2. Finanční plán
  3. Realizace
  4. Revize
  • Analýza, to je reálné vyhodnocení bodu, ve kterém se právě nacházíte. Aktiva, to je vše, co vám peníze přináší. Pasiva to, co vám peníze ze života odvádí. Vyhodnoťte si, za co platíte a proč. Zda je i nadále nutné, abyste za to platili. Zda někde můžete platit méně, či peníze vydávat jiným způsobem.
  • Pak přistupte k tomu, čemu se říká finanční plán. Řekněte si, co je váš cíl a jaké jsou vaše aktuální možnosti. Sepište si to.
  • Z toho pak vycházejte a držte se toho při realizaciSnáze odoláte „výhodným nabídkám“, které by možná z vaší kapsy tahaly následně peníze, které vydávat nechcete, nebo dokonce nemůžete.
  • Čas od času udělejte revizi své situace. Trh i nabídka produktů se stále mění. A i váš život se každý den mění. Proto je dobré a moudré se čas od času podívat, zda peníze, které vydáváte, vám přinášejí užitek. Či zda existují nějaké zajímavější způsoby, jak s nimi nakládat. Rozhodně doporučuji udělat revizi vždy před tím, než se rozhodnete vzít si nějakou půjčku. Abyste měli jasno, co ještě vaše peněženka i účet zvládnou a co už ne. Podle toho pak svoji životní situaci řešte.

 

Přeji vám, aby peníze do vašeho života proudily v hojné míře. Aby vaše zvyky a podvědomá přesvědčení vám dovolovaly s penězi nakládat tím nepřínosnějším možným způsobem.

Vybírejte, kam peníze ukládáte, vždy podle sebe a ne podle toho, co po vás chtějí druzí.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here