Levnější volání do zahraničí od roku 2019

0

Stálý boj proti cenové politice mobilních operátorů přinesl první výsledky už v loňském roce v podobě zrušení roamingu. Jak se bude vyvíjet situace dál?

Zrušení roamingu a současná situace na mobilním trhu

Zrušení roamingových příplatků, k němuž došlo v loňském roce, znamená, velmi jednoduše vysvětleno, že v rámci států EU je nyní možné čerpat mobilní služby za shodné ceny jako v tuzemsku. V případě, že tak máte dnes již vcelku běžný neomezený tarif, cena hovoru se vyčerpá z volných jednotek a vy nezaplatíte nic navíc.

Ovšem pozor, regulace se týká výhradně volání na tuzemská čísla v zahraničí. Tedy například v případě, že s telefonem s českou SIM vyrazíte mimo republiku na dovolenou. Volání na čísla zahraniční podléhá sazbám v rámci mezinárodních hovorů. Ty se napříč jednotlivými operátory liší a aktuální informace získáte vždy v ceníku.

Operátoři si celý svět rozdělují do tzv. zón, kterých je v současnosti až 10. Na základě příslušnosti země do dané zóny pak stanovují cenu za volání nebo další služby. Libovůli mobilních operátorů bude v tomto směru učiněna přítrž až v roce 2019, konkrétně v květnu.

Nejen volání v zahraničí v roce 2019

Nová regulace určuje maximální cenu 19 centů za minutu volání a 6 centů za SMS. V přepočtu to pro české volající bude znamenat asi 6 Kč s DPH za minutu a 2 Kč za SMS. Částky jsou stanoveny v eurech, přepočet se pro země mimo eurozónu určuje dle stávajícího kurzu Evropské centrální bank s tím, že se počítá s každoroční aktualizací.

O prosazení návrhu do tzv. evropského kodexu pro elektronické komunikace se zasadila europoslankyně Dita Charanzová. Volání by tak v konečném důsledku mělo výrazně zlevnit. V současné době zaplatíme za minutu hovoru i 30 korun. Operátoři budou moci po uplatnění regulace i nadále nabízet nejrůznější marketingové balíčky.

Součástí kodexu budou i další novinky, například systém zpětné komunikace na čísle 112. V případě nejrůznějších závažných událostí by tak občané měli dostat upozornění v podobě SMS.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here