Máme nárok na dovolenou ve zkušební době?

0

Každý zaměstnanec má nárok na řádnou dovolenou. Co musíte ale splnit, abyste mohli dovolenou čerpat a vzniká vám nárok, i když jste v zaměstnání teprve ve zkušební době?

Za jakých podmínek vzniká nárok na dovolenou

Dovolená je upravená zákonem. Konkrétně zákoník práce stanovuje, že zaměstnanec má nárok na dovolenou

  • za kalendářní rok nebo na její poměrnou část
  • za odpracované dny
  • dodatkovou

Podmínkou pro získání dovolené je, aby zaměstnanec v kalendářním roce odpracoval minimálně 60 dnů. Musí jít zároveň o nepřetržitý pracovní poměr a odpracováno musí mít zaměstnanec požadovanou dobu tam, kde míní dovolenou čerpat. Jestliže nepracoval celý rok, nárok má na poměrnou část dovolené.

Jak dlouhá je dovolená

Zaměstnanec má podle zákona nárok na dovolenou v minimální délce trvání 4 týdnů neboli 20 dnů. Z těchto 4 týdnů by pak měl získat alespoň 2 týdny souvislé dovolené, nicméně se se zaměstnavatelem může individuálně dohodnout na odlišných podmínkách. Vybrat si obecně dovolenou smíte v průběhu roku kdykoli.

Dovolená ve zkušební době

Pokud jste ve zkušební době, žádný nárok na dovolenou během této lhůty nemáte. Platí výše zmíněná klauzule o 60 denní nepřetržité době, kterou si musíte kvůli dovolené odpracovat. Zkušební doba trvá většinou 3 měsíce.

Vám i vašemu zaměstnavateli slouží k tomu, abyste si mohli vyzkoušet, jak již vyplývá z jejího názvu, jestli jste pro zaměstnání přínosem a jestli naopak nová pracovní pozice vyhovuje vám. Očekává se tedy, že si opravdu zkušební dobu odpracujete, aby bylo možné novou práci na obou stranách řádně posoudit.

Nelze ovšem striktně tvrdit, že pokud jste si už půl roku předtím objednali a zaplatili exotickou dovolenou a poté náhle změnili práci, tak můžete vysněný zájezd rovnou zrušit. Zkuste se se svým zaměstnavatelem jednoduše domluvit. Máte šanci, že vám vyjde vstříc. Zkušební doba se pak o dovolenou prodlouží.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here