Na kolik vyjde studium na vysoké škole v roce 2019?

0
Kolik stojí studium na vysoké škole

Vysokoškolské studium je v současnosti mnohem dostupnější, než před několika desítkami let. Vysněný titul se tedy snaží získat mnohem více lidí. Možná, že i vás potomek o tomto studiu uvažuje. Ačkoli je představa toho, že se vaše ratolest stane doktorem či právníkem velmi lákavá, pojďme se podívat i na finanční stránku studia. Na kolik zhruba vysokoškolské studium v současnosti vyjde?

Ubytování

Asi se shodneme na tom, že ubytování je ve většině případů tou nejvyšší položkou. Pokud se nenachází univerzita v blízkosti vašeho domova, placení pronájmu se však pravděpodobně nevyhnete.

A s jakou částkou tedy počítat?

Dvoulůžkový pokoj na koleji vyjde na 3000-4200 Kč, za jednolůžkový samozřejmě zaplatíte ještě více. Zajímavou možností je pak spolubydlení, které vás měsíčně bude stát 3000-5000 Kč. O tom, jak vysoká částka za ubytování bude, rozhoduje především fakt, s jakým předstihem budete ubytování hledat, jaký standard očekáváte a také jaké budete mít při hledání štěstí.

Stravování

Tato oblast je poměrně individuální. Studenti se mohou stravovat ve vysokoškolských menzách (jídelnách), stejně tak si však mohou vařit, případně si vozit jídlo na několik dní ze svého domova.

A jak je to s cenami v menzách? Polévky koupíte i za 10 Kč, hlavní jídlo pak zhruba za 40-60 Kč. V Praze mohou být ceny lehce vyšší, oběd zpravidla vychází na 50-80 Kč. Ceny polévek se pohybují okolo 10 Kč.

Doprava

Cena dopravy se také může mezi studenty výrazně lišit. Výši částky ovlivňuje fakt, jak často dojíždí student domů a jaká je vzdálenost mezi danými místy. Dále je také velkým otazníkem doprava po městě. Pokud je vzdálenost školy od koleje či bytu nízká, dá se po městě pohybovat pěšky a za MHD ušetřit. Ne vždy se však dá cestování hromadnou dopravou úplně vynechat.

Čtvrtletní jízdenka pro studenta v Praze vyjde na 360 Kč, roční pak na 1 280 Kč. V Olomouci studenti za roční předplatné zaplatí 1 600 Kč.

Učební pomůcky

Dnešní technologická doba má jednu velkou výhodu – na mnoha školách je možné získat velké množství učebních materiálů v elektronické podobě. Velkým pomocníkem jsou také knihovny, které každá z univerzit vlastní. Za půjčení knih se zpravidla neplatí, peníze bude muset student vytáhnout z kapsy až v případě, že se opozdí s vrácením knihy. Část knih je dostupná také on-line v elektronické podobě, studenti si je tak mohou pročítat z pohodlí domova.

Je však třeba počítat s tím, že i učební pomůcky mohou vyžadovat investici. Jednou z nejtypičtějších je notebook – pokud ho váš potomek ještě nevlastní, s nástupem na vysokou školu již by ho rozhodně měl mít. Vlastní notebook je při studiu vysoké školy totiž opravdovou nutností.

Volnočasové aktivity

Nejen prací (v tomto případě školou) člověk je živ, a tak je otázkou i částka na volnočasové aktivity. Je jen na vašem rozhodnutí, zda poskytnete svému potomkovi vyšší či nižší finanční částku, či zda necháte placení volnočasových aktivit jen na něm.

Oblečení a boty

V tomto bodě platí totéž, co v tom předešlém – záleží na vašem zvážení, jakou finanční částku poskytnete potomkovi pro nákup oblečení či bot. Někteří ze studentů si zvládají vše financovat z vlastních zdrojů díky brigádě, jiní však kvůli rozvrhu nemají možnost na brigádu docházet.

Další náklady

Abychom nezapomněli – jsou zde samozřejmě ještě další náklady. Přihlášky ke studiu, vyřízení karty ISIC, v případě překročení standardní doby studia i další poplatky. Před získáním titulu je třeba také počítat s investicí do tisku diplomové práce, na některých vysokých školách jsou běžné i poplatky za promoce. Zkrátka dobře, je dobré připravit se na to, že vysoká škola s sebou nese i další náklady.

Pomoc jménem stipendium

Musíme však zmínit i fakt, že ačkoli vysoká škola obnáší celou řadu nákladů, zajímavou finanční injekci může představovat stipendium.

Těch zpravidla vysoké školy nabízejí hned několik. Nejběžnější je ubytovací stipendium, získat lze i stipendium sociální a samozřejmě i prospěchové.

Jejich výše se na konkrétních vysokých školách liší, ubytovací stipendium zpravidla vychází na několik stovek korun měsíčně.

Sečteno, podtrženo

Když vše výše uvedené sečteme, na jakou částku se dostaneme? (Upozorňujeme, že částky jsou pouze orientační)

  • Ubytování: zhruba 4000 Kč
  • Strava: 3000 Kč
  • Doprava: 1000 Kč
  • Učební pomůcky: 500 Kč
  • Volnočasové aktivity a ošacení: 0 Kč (student si hradí sám)
  • Další náklady: 500 Kč
  • Celkem: zhruba 9000 Kč

Měsíčně se tedy částka může vyšplhat zhruba na 9000 Kč – samozřejmě v případě, že se škola nenachází v blízkosti domova, pak mohou být náklady nižší. Pokud bychom se rozhodli financovat potomkovi i volnočasové aktivity či oblečení, může být částka výrazně vyšší. Pomocí nám může být stipendium – už díky ubytovacímu stipendiu lze ušetřit několik stovek korun.

Faktem však zůstává, že i přes existenci různých stipendií zůstává studium vysoké školy pro mnoho rodin poměrně drahou záležitostí. Investice do vzdělání se však při výběru vhodného oboru rozhodně vyplatí – přeci jen se jedná o finance investované do budoucnosti daného potomka!

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here