Nahlížení do registru dlužníků

1

Záznam v registru se pro vás může stát značnou nepříjemností. Co jsou úvěrové registry nebo též registry dlužníků, kdo do nich nahlíží a proč?

Co jsou registry dlužníků

Půjčili jste si peníze a nesplácíte je? Zapomněli jste zaplatit fakturu za energie nebo máte zpoždění s uhrazením vyúčtování za mobilní telefon? Všechny podobné nesrovnalosti vás mohou časem „dohnat“ a zkomplikovat vám život v okamžiku, kdy se dostanete do finanční tísně a potřebujete si půjčit.

Zejména banky, ale i celá řada nebankovních poskytovatelů používá úvěrový registr k tomu, aby zjistila maximum informací o žadateli o úvěr a posoudila tak, zda bude schopný splácet. Registry dlužníků jsou v podstatě speciální databáze, kde jsou všechny podobné výše uvedené případy dokumentující vaši platební morálku zaznamenány.

Samozřejmě existují taktéž registry „pozitivní“, kde můžete být zapsáni i v okamžiku, kdy jste si například vzali půjčku a řádně ji splatili. Primárně ale registr slouží k tomu, aby odhaloval ty, kteří mají se svými závazky problém.

V České republice existuje registrů několik: Jednak je to Centrální registr úvěrů, který má na starost ČNB. Dále jsou to Czech Banking Credit Bureau, a.s., Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., Solus a Centrální registr dlužníků.

Jak nahlížet do registrů

O výpisy z těchto registrů si můžete, chcete-li předem zjistit, zda někde nedlužíte, zažádat i sami. Úkon je zpoplatněn, cenové rozmezí se pohybuje okolo 100 až 300 Kč. O výpis je možné žádat standardním způsobem, to znamená elektronicky či v papírové podobě, přičemž Bankovní a Nebankovní registr umí nechat zaslat požadovaný doklad rovněž poštou.

Počet partnerů, kam se mimo bank řadí například i mobilní operátoři, sahá do několika desítek. Konkrétně se Solusem jich spolupracuje přes 50, Bankovní registr má údaje z 25 různých institucí a Nebankovní dokonce ze 40.

Obecně se spíš doporučuje vyhnout se Centrálnímu registru dlužníků. Výpis je nejdražší, stojí okolo 300 Kč a data z něj nejsou příliš relevantní, svoje informace o klientech sem zadává jen velmi málo bank.

5/5 - (1 vote)

1 komentář

  1. Byli jsme upozorneni,ze Alice Sestakova nekde neco dluzi,nevime kde a kolik a jak je mozne ze toto vyhledavani je zpoplatnene?to nechapu prosim odpovvezte Lidmilova

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here