Nezapomeňte vrátit nevhodné dárky!

0

Stále více lidí objednává vánoční dárky na internetu. Nespornou výhodou takového nákupu je, že do 14 dnů od převzetí lze dárek, s nímž jste se netrefili do vkusu obdarovaného, vrátit bez udání důvodu. Nicméně po Vánocích je tato lhůta v celé řadě e-shopů ještě prodloužena, takže ani v těchto dnech nemusí být ještě pozdě. Vrácení ale neodkládejte, rozhodující může být každý den.

Jak na to

Potřebovat budete účtenku, fakturu či jiný doklad o koupi, zboží pokud možno v originálním obalu a také musíte e-shop informovat, že využíváte svého zákonného práva, od smlouvy odstupujete a zboží vracíte. To se u každého obchodu liší, projděte si tedy obchodní podmínky, které musí být zveřejněny na webu prodejce. Někteří z nich posílají formulář pro vrácení zboží přímo v zásilce, jiným stačí poslat e-mail, nebo kontaktovat call centrum. Písemná forma je pro vás výhodnější, protože máte v ruce jasný doklad svého požadavku. Vzor dopisu naleznete třeba na webu České obchodní inspekce nebo dtest.cz. Původní obal není zákonnou podmínkou, ale i z hlediska ochrany výrobku při přepravě je to výhodnější. Navíc, některé speciální obaly nemusí být úplně levné a jejich cenu byste mohli dostat k náhradě.

Platí, že odstoupení od smlouvy musí proběhnout ve lhůtě 14 dní od převzetí zboží, na fyzické vrácení prodejci máte dalších 14 dní. Ale, jak jsme již zmínili, v povánočním období to může být i déle. Ověřte si to u prodejce, ale nezapomeňte se podívat, jestli ta prodloužená lhůta nemá i další podmínky, například již zmíněný originální obal, visačky na oblečení apod. Pokud uspějete, peníze na svůj účet obvykle dostane v řádu několika dnů, a to včetně nákladů na dopravu. Nicméně přepravu zboží zpět musíte uhradit sami.

Co se vrátit nedá

Z pochopitelných důvodů ale nemůžete vrátit vše. Možnost odstoupení od kupní smlouvy se nevztahuje na zboží podléhající zkáze, typicky potraviny, případně zboží, které bylo hygienicky zabaleno, ale bylo z původního obalu vyjmuto. Neuspějí ani ti, kteří by si chtěli například zkopírovat počítačovou hru a originál pak vrátit. Takové hry, software, CD a DVD s hudbou nebo filmy se mohou vracet jen v případě neporušeného původního obalu. Vracet nelze ani periodika, tedy noviny a časopisy. Další věc, kterou nelze vrátit, je zboží upravené na míru objednatele, například oblečení, šperky či další dárky s vyrytým jménem apod.

A co kamenné obchody?

Kamenné obchody povinnost vzít zpět zakoupené zboží nemají, ale většina z nich nabízí minimálně možnost vyměnit ho za jiný výrobek ve stejné hodnotě. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se s účtenkou, výpisem z účtu, nebo alespoň svědectvím další osoby vydat do obchodu a zkusit se na vrácení či výměně dárku s obchodníkem dohodnout.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here