Nová zelená úsporám nabízí také dotace pro stavby svépomocí!

0

Oblíbený dotační program zelená úsporám, který zaštiťuje Ministerstvo životního prostředí dostává od poloviny října upravenou podobu. Na změny se mohou těšit majitelé domů, kteří se pouštějí do rekonstrukce svépomocí, ale i ti, kteří se rozhodli pořídit si stínící techniku.

Nová zelená úsporám je vstřícnější

Program Nová zelená úsporám můžete nyní využít i v případě, kdy se chystáte zateplovat dům svépomocí nebo rekonstruovat s důrazem na úspory energií. V rámci programu si můžete vyřídit dotaci i na venkovní stínící techniku, jako jsou například venkovní žaluzie nebo na výměnu starých kamen, a to i v případě, kdy nerekonstruujete. Možnost dotace se bude týkat i těch, kteří se rozhodnou pro stavbu nízkoenergetického domu. Ubyde administrativních úkonů a vše můžete vyřídit přes internet.

Shrnutí změn v dotačním programu:

 • zateplení domu nebo výměnu oken můžete provádět i svépomocí,
 • příspěvek lze čerpat i na venkovní stínící techniku,
 • dotace jsou určené i pro výstavbu nízkoenergetických domů,
 • podporovaný je fotovoltaický systém s tepelným čerpadlem,
 • výměna nevyhovujících kamen je s příspěvkem možná i bez zateplení domu,
 • Nová zelená úsporám se může kombinovat s kotlíkovou dotací,
 • nižší administrativní zátěž a možnost vše vyřídit on-line.

Rekonstruujete rodinný dům? Můžete dostat více než půl milionu!

Jelikož o dotace žádají často lidé, kteří se chystají rekonstruovat rodinný dům, rozhodl se jim program vyjít vstříc. Na dotaci budou mít nárok i ti, kteří se do zateplení, výměny oken nebo výměny dveří pustí vlastními silami. Dotace uznává faktury za materiál, zapůjčení nářadí i platby za technický dozor. S dotací můžete získat 50 % výdajů zpět. Kolik peněz můžete dostat při rekonstrukci? Celkově je možné na jeden rodinný dům získat až 550 tisíc korun. Konkrétní výše dotace závisí i na výsledném efektu, tedy o kolik klesne energetická náročnost budovy.

Stavíte nízkoenergetický dům? Nová zelená úsporám je tu pro vás

Zelená úsporám se dříve týkala jen pasivních domů. Nyní můžete dotaci využít i při stavbě nízkoenergetického rodinného domu. Podmínkou dotace na nízkoenergetické domy je vybavit dům rekuperační jednotkou. Novostavba může získat příspěvek až 150 tisíc korun, pokud je nízkoenergetická a 300 tisíc korun, pokud je energeticky pasivní. Když stavbu doplníte o další systémy šetřící energii a využívající obnovitelné zdroje, můžete se těšit na příspěvek až do výše 450 tisíc korun.

Příjemné klima v domě? Pořiďte si rolety s dotací

Venkovní stínící technika má velký vliv na klima uvnitř domu. V zimě brání únikům tepla, v létě odrazí sluneční paprsky dříve, než se opřou do okenní tabulky. S venkovní stínící technikou se vám bude žít mnohem pohodlněji a bezpečněji. Chrání i proti hluku z okolí. Proč si pohodlí venkovních rolet nedopřát? Dotace na rolety se pohybuje mezi 500 až 1 000 korunami na metr čtvereční.

Nová zelená úsporám umožní dotace kombinovat

Kombinování dotací oceníte, například pokud se rozhodnete instalovat domácí fotovoltaickou elektrárnu nebo vytápět ekologickými zdroji. Solární systémy jsou podporovány až do poloviny výdajů. Na jeden rodinný dům můžete vyčerpat maximálně 350 tisíc korun. Program vychází vstříc i majitelům, kteří s oblibou využívají takzvané kotlíkové dotace. Můžete vyměnit stará kamna za nový ekologičtější zdroj vytápění a budete mít nárok až na 80 tisíc korun.

Rychleji, pohodlněji a on-line

Nová zelená úsporám slibuje nižší administrativní náročnost a nabízí možnost vše vyřídit z domova prostřednictvím internetu. Emailem budou chodit i akceptační dopisy, samotná dotace bude zaslána na bankovní účet. Pro uživatele připravilo Ministerstvo životního prostředí i praktickou kalkulačku.

Kategorie dotací

 • Rodinné domy – zateplení
 • Rodinné domy – výstavba
 • Rodinné domy – zdroje energie
 • Bytové domy – zateplení a zdroje
 • Bytové domy – výstavba
 • Dotační bonus

Kde vyřídit novou zelenou úsporám?

Web: Novazelenausporam.cz
Kalkulačka: kalkulacka.novazelenausporam.cz

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here