Podmínky pro schválení předčasného důchodu a kolik vás to bude stát

3

Chystáte se do předčasného starobního důchodu, ale nejste si jisti, co vše je potřeba splnit před jeho žádostí? Nevadí. Přečtěte si našeho průvodce, který vás seznámí nejen s předčasným starobním důchodem, ale také o kolik let můžete jít dříve do důchodu, jaké jsou jeho podmínky a jaká je výše předčasného starobního důchodu. V tomto článku se zaměříme také na samotné podání žádosti.  

Co je předčasný starobní důchod a jaké jsou jeho nejčastější důvody?

Předčasný starobní důchod je finanční podpora v důchodovém věku. Odejít do předčasného starobního důchodu je možné za splnění několika důležitých podmínek, které jsou dány zákonem.

Nejčastějšími důvody odchodu jsou ztráta zaměstnání těsně před důchodem, zdravotní problémy, únava ze zaměstnání, péče o nemocné příbuzné nebo pomoc rodině s péčí o vnoučata nebo pravnoučata. Ať už jste se rozhodli odejít do předčasného důchodu z jakéhokoliv důvodu, jedno je jisté. Musíte splnit několik zákonných podmínek.

Základní podmínky předčasného starobního důchodu = 35 let důchodového pojištění

Základní podmínkou pro přiznání je mít minimálně 35 let důchodového pojištění. Pro předčasný starobní důchod platí stejná podmínka jako u starobního důchodu. Do doby důchodového pojištění se však nezapočítávají pouze odpracované roky, ale také takzvané náhradní doby pojištění, mezi které patří například péče o děti do čtyř let věku, základní vojenská služba, pobírání invalidního důchodu nebo péče o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby.  

Do předčasného starobního důchodu lze jít až o pět let dříve

Pokud je důchodový věk nižší než 63 let, může být předčasný důchod přiznán nejvýše na tři roky dříve. Pokud je vám více než 63 let, může být předčasný starobní důchod přiznán i o pět let dříve.

Podání žádost o předčasný starobní důchod

Žádost o předčasný starobní důchod se podává osobně na okresní správě sociálního zabezpečení v příslušené obci podle trvalého bydliště. O předčasný starobní důchod není možné žádat zpětně, ale nejdříve ode dne podání vaší žádosti. Přiznáním tohoto důchodu se také vylučuje nárok na řádný starobní důchod. To znamená, že ani po dosažení důchodového věku nelze předčasný důchod změnit na ten řádný.

Výše předčasného starobního důchodu je různá a ne každému se vyplatí

Výše předčasného důchodu se odvíjí od toho, jak moc je důchod předčasný. Předčasný důchod nemusí být pro každého občana České republiky výhodný. Vaší situaci byste měli probrat i na pobočkách ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení). Lidé, kteří pobírají předčasný starobní důchod, mají po celou dobu pobírání starobního důchodu zkrácenou měsíční penzi.

Výpočet předčasného starobního důchodu

Výpočet důchodu je každý rok rozdílný. Nemění se pouze samotná výpočtová formule, ale také důležité parametry a podmínky pro přiznání předčasného starobního důchodu. Předčasný důchod se trvale krátí. Výše krácení je závislá na délce doby, která chybí od data přiznání předčasného důchodu do dosažení důchodového věku.

Základní sazba procentní výměry se snižuje za každých započatých 90 kalendářních dnů ode dne přiznání důchodu až do dosažení důchodového věku.

Přehled procentní výměry pro výpočet předčasného starobního důchodu:

  • 0,9 procent výpočtového základu za každých 90 dnů v období prvních 360 kalendářních dnů,
  • 1,2 procent za každých 90 dnů v období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne,
  • a 1,5 procent za každých 90 dnů v období od 721. kalendářního dne.

O kolik se vám sníží procentní výměra důchodu:

Příklad: Máte odpracováno 44 let, vaše procentní výměra je 66%, do předčasného důchodu půjdete o 1080 dní dříve, předčasný důchod vám ji sníží o 14,4% (na 51,6%). Pokud je váš vyměřovací důchod 17 000 Kč, váš důchod bude 8 772 Kč + 3270 Kč (Základní výměra) = 12 042 Kč (Místo 14 490 Kč). Příjdete tak o 2 448 Kč.

Do důchodu dříve oKrácení procentní výměry o
90 dní0,9%
180 dní1,8%
270 dní2,7%
360 dní3,6%
450 dní4,8%
540 dní6%
630 dní7,2%
720 dní8,4%
810 dní9,9%
900 dní11,4%
990 dní12,9%
1080 dní14,4 %

Obecně platí, že čím dříve do předčasného důchodu vstoupíte, tím vyšší srážky dostanete. O zvolení vhodného data je vhodné poradit se s odborníky na okresní správě sociálního zabezpečení v místě vašeho bydliště.  

3.5/5 - (20 votes)

3 KOMENTÁŘE

  1. Mám jeden dotaz. Mohu si doplatit léta do důchodu? Asi tak 25 let a kolik by mě to stálo. Pokud se zaměříme na drahotu která nastupuje,typoval bych 40-45000 měsíčně.Z pozdravem. Není to žert.!!!!!!

  2. Šla jsem so předčasného důchodu o dva roky dřív, takže 5 000 čistá ruka, teď už mám 7 000. Mohu si na dohodu o provedení práce měsíčně vydělat 10 000 bez jakýchkoliv srážek, takže já jsem spokojená, jdu občas na brigádu a snažím se užívat života, jezdím na kole na vandry. Byla jsem vždy zvyklá žít skromě, ale je fakt, že bydlím ve svém domku, takže režie za energii je minimální, nájem bych nezvládla a ani bych do paneláku nešla, mám přeci stan a jsem sama bez chlapa a zvířat, to jsou největší užírači času i penězLibuš

    • udělala jste to nejlepší rozhodnutí, zaprvé se finančně se předčasný důchod vyplatí
      a zadruhé svoboda není pro každého, pouze pro mistry života

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here