Příspěvky na děti

Všichni víme, že příchod dítěte do rodiny je velký finanční závazek. Nejen, že díky mateřské a rodičovské dovolené jednoho z rodičů, je omezen jeden plat, ale celkové náklady na život rodiny prudce vzrostou. Aby to rodinám s dětmi stát trochu usnadnil, zavedl několik druhů příspěvků a daňových slev, které můžete díky svým potomkům uplatnit.

Porodné

Prakticky ihned po narození je možné uplatnit příspěvek nazvaný jako porodné, které je možné získat na první dvě narozené děti. Výše porodného je jednorázová – 13 tisíc pro první dítě a 10 tisíc pro druhé. Podmínkou pro získání příspěvku je nízký příjem domácnosti do 2,7 násobku životního minima. Přesná výše minima je odvislá od počtu členů domácnosti.

Peněžní pomoc v mateřství

S nástupem na mateřskou dovolenou (cca 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu) máte možnost pobírat po dobu následujících 6 měsíců tzv. peněžitou pomoc v mateřství ve výši cca 70 % vašeho předchozího průměrného hrubého výdělku. Přesnou částku lze stanovit na základě přepočtu do tří redukčních hranic:

 • z denního výdělku do 942 korun se započítá 100 procent,
 • z výdělku od 942 do 1412 korun je započteno 60 %,
 • a při výdělku nad 1412 korun se připočítá dalších 30 %.

Podmínkou pro přiznání tohoto příspěvku je aktivní účast na nemocenském pojištění po dobu předchozích 270 dnů. Ti, kteří podmínku nesplní, začínají pobírat přímo rodičovský příspěvek (viz níže).

Rodičovský příspěvek

Po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství (nebo při jejím nepřiznání), začíná jeden z rodičů pobírat sociální dávku s názvem rodičovský příspěvek. Ten je pro všechny jednotný a čítá 220 000 Kč na celou dobu rodičovské dovolené (max. 42 měsíců). Zvolit si však můžete délku čerpání a díky tomu ovlivnit měsíční výši příspěvku. Ta může činit maximálně 36 750 Kč. U vícerčat 55 125 Kč. Velkou výhodou je, že si délku pobírání příspěvku a tedy i jeho výši můžete v průběhu pobírání příspěvku kdykoliv měnit a přizpůsobit se tak aktuální finanční situaci.

Přídavky na děti

Rodiny s nízkým příjmem podporuje stát také prostřednictvím přídavků na nezaopatřené děti do 26 let. Na příspěvek mají nárok domácnosti, které mají měsíční příjem pod 2,7 násobek životního minima.Při splnění této podmínky je přiznán příspěvek odstupňovaný dle věku nezaopatřeného dítěte:

 • 500 Kč pro děti do 6 let,
 • 610 Kč pro děti ve věku 6 až 15 let a
 • 700 Kč pro děti od 15 do 26 let.

Daňové zvýhodnění na děti

Jeden z rodičů může při placení daně z příjmu využít také daňového zvýhodnění na děti, tzv. slevu na děti. Není to však sleva v pravém významu, neboť uplatnění tohoto zvýhodnění je možné využít do záporné částky a mohou tedy přejít do daňového přeplatku, který vám bude vrácen při ročním zúčtování daní. Daňové zvýhodnění u prvního dítěte ročně činí 15 204 Kč, u druhého 19 404 Kč a u třetího a každého dalšího je to 24 204 Kč.

Čerpat zvýhodnění je možné na všechny děti do 18 let a mladistvé do 26 let, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání.

Sleva za umístění dítěte

Roční slevu na dani je možné nárokovat také při umístění dítěte do předškolního zařízení. Výše slevy se rovná prokazatelné výši vynaložených výdajů za školkovné (ne stravné). Maximální roční sleva se může vyšplhat až na výši minimální mzdy platné k prvnímu dni zdaňovacího období, a to za každé dítě, které do školky umístíte. Na rozdíl od daňového zvýhodnění na děti je možné slevu uplatnit jen do výše vašich daní.

2.9/5 - (18 votes)

18 KOMENTÁŘE

 1. Matka ktera porodila první dítě a nežije s otcem,nemá nárok na porodné.Je to pěkná nespravedlnost.

 2. Já mám děti 2, porodné jsem dostala na 1., na žádné příspěvky nemáme nárok, manžel vydělává víc než podle tabulek, zvládame to i s dovolenou, kratší a tady u nás. Manžel taky maká od rána do večera a můžeme si dovolit víc, než když jsme byli jen 3. A máte pravdu, v mém okolí jsou i tací, kteří rodí co 3 roky další dítě ( teď 5.), ona nikdy nemakala, ten její jen, když se mu chce a proč taky? Ona na mateřské se všemi příspěvky dostane to co já za měsíc v práci, někdy i víc. Pak jim ještě vrátí balík na daních a jsou vysmátý…tolik o tom, jak je to spravedlivé…dneska na co si nevyděláte, to nemáte.

  • Přesně tak. Mám stejný názor i stejnou životní situaci jako Mii. Je lepší o tomto vůbec nepřemýšlet, jinak by byl „obyčejný“ člověk jen naštvaný.

  • My máme čtyři děti a kromě rodičovské a slev na dani nemáme taky na nic nárok, takže né všichni co mají hodně dětí z toho nějak zvlášť profitují.. Manžel samozřejmě také dělá od nevidím do nevidím..

 3. Paní Andrea napsala svůj názor, kterému dobře rozumím a nechápu ty komentáře. Určitě nežijete, jak paní Andrea píše. Tak bych si nikdy tohle nedovolil komentovat. Až budete v důchodu, tak budete rádi až Vám tyhle čtyři děti na něj budou přispívat. Napíšete auto nepotřebujete a ani nevíte, kde paní bydlí tohle je opravdu arogantní komentář.

 4. Když už píšete „odborný“ článek, mohli by jste si alespoň zjistit aktuální informace. Hranice pro rodičovský příspěvek 11 500 korun už neplatí, a to díky novele zákona, která vzešla v platnost v lednu 2018. Díky ní byla právě tato hranice zrušena. Momentálně můžete čerpat „rodičák“ v maximální výši 36 750 korun. U vícerčat dokonce 55 125 korun.

  • Dobrý den, děkuji za upozornění a omlouvám se za špatně uvedenou informaci. Toto by se opravdu nemělo stávat. Ve financích se pohybuji už 8 let a tato změna mi lidově řečeno „utekla“. Výši měsíčního příspěvku v článku samozřejmě upravím, abychom nemátli čtenáře.

 5. PanZ nepracuje a neví co to je vychovávat děti v tomhle bordelu!!!! Spíš se vyplatí namakat a dělat děti!!!!!To pak máte nárok na vše….Je to normální???

 6. Dobrý den,.mám tři male děti,narozené rok po sobě a ani jednou jsem nedostal porodně protože otec dětí vydělává víc jak 30 tisic měsíčně,.myslím si že to je hodně sprostý,že nárok na porodné by měla mít každá žena která přivede na svět zdraví dítě,plánujeme 4 té dítě a porodné zas nedostanu,.Holka mi nastoupila nyní do 1 .třídy a dva kluci jsou ve školce,umíte-li počítat tak by jste věděli kolik dnes stojí všechno a pomáhali by jste všem bez rozdílů.To že jeden z rodičů vydělává 30 tisíc měsíčně ještě neznamená že to utáhne,.at už je rodina v podnájmu nebo platí Hypotéku platívá měsíčně 8-10 tisíc za bydlení bez energie s poplatky za energii se dostane te na 15 tisíc ani nemrknete a kde máte náklady na auto bez kterého se velká rodina dnes neobejde at už k vůli ježdění po doktorech či na nákupy tak že at počítám jak počítám nezbývá bez příspěvku na ostatní věci at už oblečení (boty)nebo dovolený s dětmi nic si taková rodina nedopřeje a ještě musí otec dřít aby to zvládli jak se jen dá a co děti? Vůbec tatínka nevidí. to Vám přijde v pořádku?děti přece mají byt s oběma rodiči a ne aby měli strach že se něco nezaplatí at už bydlení či elektrika nebo další výdaje důležitý na běžný chod domácnosti s rodinou,.jen poznámka:když jsem byla sama bez dětí nic jsem nepotřebovala a stačilo mi 5 tisíc na celý měsíc pro dvě osoby+ bydlení ale ted jsme rádi za každou korunu když máme a můžeme jít a dětem koupit něco a ne to jen dostávat z druhý ruky to není hezký vůči dětem ani trochu.

  • Ale blbost, Andreo. S takovýma prťatama rozhodně neumíráte hlady. Když máte děti takhle po sobě, tak navzájem všechno zdědí, max. jim koupíte 2x do roka botky. Školu mají prvňáččci skoro zadara, potřebujete akorát aktovku a vybavené pouzdro.
   Auto fakt není životní nutnost, ani na doktory ani na nákupy, to si nechte až budete ve stáru imobilní.
   Věřte mi, že vím, o čem mluvím, mám dětí víc než vy 🙂
   Porodné jsem dostala jen na první dítě, a světe div se, nestačilo ani na kočárek 😀 Na přídavky nedosáhneme asi od druhého dítěte, co si nevyděláme, to nemáme. Daňové odpočty jsou jsou fajn, sice žádná darda, ale lepší, než drátem do oka.
   Výdaje se podstatně zvětší až děti porostou, to budete teprv nadávat 😀

  • Paní se evidentně nechce pracovat tak bude plodit a plodit a nechá v tom manžela, aby děti tatínka neznaly :-), místo aby raději šla do práce. Nechat se dotovat, jo to by se jí líbilo, aby ji to zacálovali jiní, co nedupou jen jak králící. To budou zase 4 další socky ve státě, který budou do života nejspíš vstupovat zadlužený :-).

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here