Rodičovský příspěvek

Poslanecká sněmovna podpořila zvýšení rodičovského příspěvku s platností od ledna 2020. Spousta pozměňovacích návrhů byla zamítnuta, a tak početnou část českých rodin rozhodnutí sněmovny zklamalo.

Aktuální podmínky pro rodičovský příspěvek

Každé rodině s nově narozeným dítětem přísluší státní příspěvek ve výši 220 tisíc (rodině s vícerčaty 330 tisíc), který je možné rozdělit si do měsíčních dávek až do 4 let věku dítěte. Délku pobírání, a tím i výši měsíčních příspěvků, je možné regulovat. Rodiče se tak sami mohou rozhodnout, zda je pro ně prioritou vyšší měsíční příjem anebo čas strávený s dítětem.

Zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2020

Po několikaměsíčních diskuzích schválila ve čtvrtek 5. září  vláda návrh, podle kterého by se od roku 2020 měla zvednout výše rodičovského příspěvku o 80 tisíc na 300 tisíc pro jedno dítě a na 450 tisíc při narození vícerčat. Jedná se o první zvýšení příspěvku od roku 2008. I přesto je spousta rodin s výsledkem jednání nespokojená. Netýká se totiž všech.

Koho se zvýšení týká

Zvýšení příspěvku se původně mělo dotýkat pouze těch rodin, které přivedou dítě na svět od 1. 1. 2020, což si vysloužilo značnou kritiku z řad rodin, které již děti mají anebo je budou mít před tímto datem. V průběhu první poloviny tohoto roku vznikly i petice, které požadovaly úpravu zákona a doplacení příspěvku i rodinám, které už dítě mají, nebo které mají sice dítě do 4 let, ale celý původní příspěvek už stihly vyčerpat.

Výsledkem zářijového jednání vlády je dle ministryně práce a sociálních věcí, Jany Maláčové, „kompromis“. Na příspěvek budou totiž mít nárok všechny rodiny s narozeným dítětem  po 1. lednu, ale i ty rodiny, které k tomuto datu budou ještě čerpat původní příspěvek. K nevyčerpané částce se jim přičte 80 tisíc korun (u vícerčat 120 tisíc), díky kterým si mohou prodloužit dobu pobírání příspěvku. Rodiny, které stihnou příspěvek dobrat před tímto datem, nedostanou žádné peníze navíc. Vzhledem k tomu, že pravidla rodičovského příspěvku umožňují si kdykoliv změnit délku čerpání, uchyluje se spousta rodin k prodloužení již běžící rodičovské dovolené tak, aby k lednu splňovali podmínky pro získání příspěvku.

Kolik to bude stát

Díky tomu, že se zvýšení příspěvku bude týkat více rodin, než bylo původně v plánu, bude i zásah do rozpočtu vyšší – odhad ministerstva financí je 8,6 miliard korun. Na tiskové konferenci však premiér Babiš ujistil veřejnost, že ministerstvo financí našlo peníze pro toto navýšení.

Školka pro děti do dvou let až na 92 hodin měsíčně Kromě finančního ohodnocení pro rodiny, je součástí připravovaného zákona také návrh na navýšení doby, po kterou může být dítě do 2 let ve školce, aniž by rodiče ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Aktuálně je tato doba 46 hodin měsíčně, nově by se měla zdvojnásobit na 92 hodin. Tímto krokem vláda vychází vstříc rodinám, které se snaží vrátit alespoň na částečný úvazek do zaměstnání, a nemají možnost zajistit si hlídání jiným způsobem.

3.4/5 - (50 votes)

6 KOMENTÁŘE

 1. Tak ted jsem z toho vedle,dcera bude mit 3 roky koncem ledna 2020,rodicak mam na 3 roky,budu mit jeste narok?

   • Pokud pobirate do ledna, jedinou moznosti je ted si prodlouzit vyplaceni alespon o pul roku, aby jste si neco vybrala, zalezi jestli jste pobirala materskou pred nastupem na rodicak nebo ne, to se pak odviji i vyse nastaveni rodicaku.

  • Pokud pobirate do ledna, jedinou moznosti je ted si prodlouzit vyplaceni alespon o pul roku, aby jste si neco vybrala, zalezi jestli jste pobirala materskou pred nastupem na rodicak nebo ne, to se pak odviji i vyse nastaveni rodicaku.

 2. A výše dětského přídavků ostuda pro sociálnìch stran.
  V Německu dětský přìdavek 7 % z průměrné jejich mzdy v ČR 3 % !!
  A nedostanou všechny děti, narozdíl od Německa .

 3. Tak a teď naostro !
  Zvýšenì zas znamená jinde üspora státní kasy . Mnohé rodiny, tak dostanou méně u příspěvku na bydlení atd.
  A PROSÌM VÁS , CO TO JE 9 mld., TO JSOU DROBNÉ V POROVNÁNÌM K JINÝM VÝDAJÙM STÁTU.
  A tentovýdej je dle mého nejdůležitější PRO TENTO STÁT – DĚTI A JEJICH RODINY !
  Národ bez dětí je MRTVÝ NÁROD.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here