Ve směnárnách končí poplatky, VIP kurzy a transakci budete moci stornovat

0

Až si příště budete měnit peníze třeba na dovolenou, měli byste vědět, jakými změnami si směnárny projdou. Je to totiž ve váš prospěch, jak to?

Skončí VIP kurzy

Nově by klienti směnáren, vystaveni zejména v hlavním městě často mimořádně nepoctivým praktikám, měli být zaštítěni mnohem větší ochranou. Rozhodnutím poslanců tak dochází k tomu, že směnárny už nebudou moci uplatňovat nejrůznější chytáky na svoje zákazníky. Těmi jsou v mnoha případech turisté. O co se konkrétně jedná?

Už jste se někdy setkali se zobrazením tzv. VIP kurzu? Řada lidí se dvojím značením kurzu nechá snadno napálit. Přitom se ale jedná o hodnoty na které se nemáte šanci při směně peněz dostat jednoduše proto, že se nechystáte měnit hotovost v požadované výši, čímž bývá zvýhodněný kurz často podmíněn.

Zahraniční návštěvníky už na podobné nekalé praktiky, které mají hlavně za cíl ztížit orientaci v hodnotách kurzů, dokonce upozorňují některé turistické příručky. Problém tak nabývá vážnějších rozměrů, neboť přetrvává dlouhodobě a kazí dobré jméno České republiky.

Přibude možnost storna

Obdobný scénář má teď skončit a na nepoctivé směnárny se chystá bič. Poslanci návrh ministerstva financí podpořili a novelu se rozhodli projednat dokonce ve zrychleném termínu. Vyslyšeli tak hlasy těch, kteří už se stali obětí šizení.

Podle nové zákonné úpravy byste navíc měli mít v budoucnu možnost se bránit i dodatečně, pokud už na nevýhodný kurz přistoupíte. Počítá se totiž s možností tzv. storna. To znamená, že klient bude moci od zakoupených služeb odstoupit, a to ve lhůtě do dvou hodin. V případě směnárenského automatu to bude dokonce až do tří hodin od uskutečnění obchodu. Ovšem pouze s limitem do 1 000 EUR, což má na druhou stranu chránit poctivé směnárny před možným zneužíváním tohoto postupu.

A právo se zachovává samozřejmě i tehdy, když bude dotyčná provozovna zrovna zavřená. Obchodník tak neuspěje s výmluvou na nemoc nebo technické důvody. Lhůta pro odstoupení se za těchto okolností prodlužuje na dokonce až šest měsíců. Dochází tak k analogii s odstoupením od smlouvy, kterou známe standardně v tuzemských podmínkách u zboží.

Nemůže se vám kromě toho stát ani to, že byste o svém právu nevěděli. Směnárna bude mít povinnost tento fakt zaznamenat na kurzovní lístek i na doklad o provedení směny. Samotný kurzovní lístek se také zpřehlední.

Nejen turisté budou chránění před poplatky

Zákonodárci zkrátka předem počítají s tím, že směnárny najdou vícero způsobů, jak ze zákazníka na jeho úkor dostat co nejvíce peněz a snaží se tomu bránit.

K dosavadním velmi oblíbeným trikům patří hlavně neúměrně vysoké poplatky za směnu. Nyní se počítá už pouze s poplatky, které výslovně povoluje zákon, žádné další poplatky charakteru „nadstandardního“ se za povolené dále nepovažují. V praxi si tak obchodník může naúčtovat příplatek pouze za směnu šeků, mincí, případně také tehdy, chce-li zákazník platit platební kartou.

Postih za svérázně pojatou poplatkovou politiku přitom na směnárníky čeká značný. Pokud se přijde na to, že překračují rámec zákona, může jim hrozit pokuta dokonce až ve výši jednoho milionu korun.

Novela ve výsledku odráží stanovisko České národní banky, které vzešlo z jejích kontrol. Ty vážnost problému potvrzují, a to zejména v centru Prahy, kde jsou potíže nejvýraznější. Poměry však nevládnou o mnoho lepší ani v dalších turisticky exponovaných lokalitách.

A co na to samotné směnárny? Jejich zástupce pobouřil hlavně výše citovaný zásah do poplatků. Asociace směnáren se ohrazuje, že v některých lokalitách jsou zkrátka vysoké marže za směnu standardním úkazem. Proti tomu stojí názory klientů, jimž se pochopitelně stávající stav nelíbí a s novou zákonnou úpravou jednoznačně souhlasí.

Co si o tomto myslíte vy?

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here