Vývoj cen pohonných hmot: Kdy jste za litr benzínu zaplatili nejméně

0

Ceny benzínu dosahovaly v srpnu 2019 dle Českého statistického úřadu v průměru 32,50 Kč, nafta pak byla ještě o něco levnější – litr vyšel v průměru na 31,70 Kč. Ceny pohonných hmot se však poměrně rychle mění. Pojďme se proto podívat, kdy byla jejich výše na maximu a kdy jsme naopak za litr benzínu či nafty zaplatili nejméně!

Rok 2012: ceny benzínu na vrcholu

A kdy byly ceny pohonných hmot nejvyšší? Díky webu Českého statistického úřadu snadno zjistíme, že vrcholu ceny dosahovaly v roce 2012. Konkrétně pak v září tohoto roku. Za litr Naturalu 95 jste v té době zaplatili v průměru celých 38,20 Kč. Nutno říci, že o moc nižší nebyly ani ceny nafty – litr vyšel zhruba na 37,20 Kč. Zdají se vám tyto ceny vysoké? Pojďme se podívat, kdy jsme za pohonné hmoty zaplatili nejméně a o jaké částky se jednalo!

Benzín za 23,20 Kč, nafta za 24,70 Kč?

Za posledních 10 let byla dle Českého statistického úřadu cena benzínu a nafty nejnižší v lednu 2009. Po velkém propadu cen, ke kterému docházelo postupně již od poloviny roku 2008, se vyšplhaly ceny pohonných hmot na opravdu nízké částky. Litr benzínu vás vyšel v průměru na 23,20 Kč, nafta pak byla o korunu a půl dražší – cena 1 litru byla v průměru 24,70 Kč.

Ceny nafty a benzínu se dostali opravdu nízko také v roce 2016. Litr Naturalu 95 v březnu tohoto roku stál v průměru 26,60 Kč, nafta byla ještě levnější – 1 litr jste si mohli natankovat za 25,50 Kč.

Velký zlom v cenách pohonných hmot

Nutno zmínit, že březen roku 2016 nebyl významným pouze proto, že se dostaly ceny pohonných hmot opravdu nízko. Od tohoto období začaly ceny benzínu a nafty pozvolna růst. Stoupající tendence pokračovala až do konce roku 2018 – následně došlo k výraznějšímu propadu cen, ty však od té doby opět narostly.

A co LPG?

O vývoji růstu cen nafty a benzínu jsme si již mnohé řekli. Jaký byl však vývoj cen LPG? Nutno říci, že zde najdeme jednu charakteristickou vlastnost. Zatímco ceny nafty a benzínu se vyvíjí poměrně rychle, v případě LPG je to právě naopak. K růstu a poklesu cen samozřejmě dochází, změny jsou však více pozvolné. Jen výjimečně najdete v minulosti výraznější nárůsty či propady ceny.

Zdají se vám současné ceny pohonných hmot vysoké? Inu, může to být i horší – například na Islandu za litr benzínu zaplatíte okolo 40 Kč. Ceny jsou zde opravdu poměrně vysoké. Nevěříte? Přečtěte si více o cenách na tomto nádherném ostrově!

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here