Za vodu si v roce 2019 připlatíme, o kolik bude kubík dražší?

0

Za vodu si letos podle dosavadních informací připlatíme. O kolik se voda v roce 2019 zdraží a co je příčinou nárůstu cen?

Proč voda zdražuje a o kolik

Zdražování se dotkne energií (plynu i elektřiny) a také vody. Navýšení můžeme očekávat v průměru cca o 5 %, což je více než v roce uplynulém. Docházet k němu bude docházet v celorepublikovém měřítku. O vyšších cenách vodného a stočného začínali někteří dodavatelé informovat už na konci loňského roku. Příčinou je podle nich hlavně nárůst cen elektřiny a také růst platů.

Částka, která v sobě zahrnuje jak vodné, tak stočné, by se měla vyšplhat nad 90 Kč za metr krychlový. Nejvíce zdražování zasáhne severozápadní část republiky. Připlatit si budou ale muset také obyvatelé Nymburka nebo Mladé Boleslavi. Právě mladobolestavští zaplatí konkrétně 98,20 Kč, tedy o tři koruny více než loni.

Ceny stoupají vlivem inflace každoročně také v Praze. Přesto metropole nepatří k těm vysloveně nejdražším lokalitám. Například na Táborsku je cena vody o přibližně 24 % vyšší než v hlavním městě.

Co nás čeká dál

Primárním podkladem pro stanovení ceny vody je spotřeba. Jestliže je vyšší, může v přepočtu na krychlový metr být cena nižší. Náklady na provoz a údržbu totiž bez ohledu na spotřebu zůstávají konstantní, i kdyby byla nulová. Zohledňovat se musejí i další parametry jako již citovaná inflace atd.

Podle aktuálních informací by se však zdražování v budoucnu mělo zastavit. Vláda totiž připravila návrh na snížení DPH. Jestliže se ho podaří prosadit, od roku 2020 bychom se měli dočkat toho, že voda zase zlevní.

Sazba DPH za vodné a stočné by se ze současných 15 % měla snížit na 10 %. Ministerstvo financí počítá počítá s tím, že zkontroluje, zda vodárenské společnosti DPH zohledňují. Měly by, neboť DPH je nad regulovanou cenou.

Zatížení daní je přitom v současné době vysoké, ještě v roce 2007 činilo pouze 5 %. Zda se čeští zákonodárci postupem času inspirují v jiných evropských zemích, kde voda není zdaněna vůbec, o tom můžeme v současnosti pouze spekulovat.

5/5 - (1 vote)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here