Jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami?

0

Trendem je bezhotovostní platební styk neustále zrychlovat a banky tak na vzrůstající poptávku po pružnějších službách reagují. Převod peněz díky tomu zabere stále méně času. Jaká situace panuje v současnosti?

Otestovali jsme banky, tady jsou výsledky 

Při převodu peněz si počkáte

Při převodu prostředků mezi dvěma bankami v tuzemsku je možné mít peníze na účtu příjemce ještě týž pracovní den. Nutné je ovšem zadat příkaz v dopoledních hodinách. Jinak si na zpracování budete muset počkat do následujícího pracovního dne. Každá banka má stanoveny svoje vlastní lhůty, během nichž stihne převod provést. Stále je poměrně problematické realizování služeb o víkendech a svátcích. Pokud si vzpomenete v těchto dnech a extrémně spěcháte, budete se muset obrnit trpělivostí. O víkendech se převody realizovat nedají.

Zaměřte se na to, jakou banku má protistrana, jíž peníze potřebujete poslat. V případě transakce mezi účty vedenými u téže banky, je převod nejrychlejší, může trvat v závislosti na konkrétní instituci i několik málo vteřin, maximálně minut. V rámci dvou odlišných bank v tuzemsku pak platí již zmiňovaný limit nejvýše dvou dnů. V okamžiku, kdy přece jen mimořádně spěcháte, využít můžete i tzv. expresních a prioritních plateb. Většinou jsou ale zpoplatněny částkou okolo 100 Kč.

Blýská se na lepší časy levnějších převodů

Od ledna 2017 však došlo ke změně, která přece jen v jistém směru posouvá situaci k lepšímu. ČNB totiž upravila sazebník pro mezibankovní platební styk. I když se jedná o slevy v řádech haléřů, banky v celkovém součtu provádějí velké množství transakcí. Což v takovém objemu činí již poměrně významnou úsporu. V praxi to tedy znamená, že banky ušetří, a proto si mohou dovolit nabídnout i svým klientům mnohem výhodnější služby.

Pokud převádíte peníze do zahraničí, situace je ještě o něco komplikovanější. Řídí se totiž primárně měnou. Asi nejjednodušší je tak převod eura. V ostatních případech může připsání příslušného obnosu na účet prostistrany trvat i deset dní. Pozor je nutné dávat hlavně na to, kolik za převod platíte, poplatky mohou být opravdu vysoké. Proto pokud posíláte platbu v rámci EU, zvolte levnější typ tzv. SEPA platby. Jen je nutné, aby banka odesílatele i příjemce tento typ platby podporovala.

Délky převodů peněz mezi bankami:

Délka převodu peněz mezi českými bankami – zpravidla následující pracovní den (maximálně však dva pracovní dny v závislosti na čase zaslání peněz), banky ale zrychlují, v našem testu jsme zjistili – pokud pošlete peníze brzy ráno i na jinou banku, je možné že budou peníze připsány ve stejný den.

Délka převodu peněz mezi českou bankou a bankou z evropské unie – 2-3 pracovní dny

Délka převodu peněz mezi českou bankou a zahraniční bankou – 2 – 3 pracovní dny

Otestovali jsme rychlost převodů českých bank

Otestovali jsme reálnou rychlost převodů peněz u různých bank. První je vždy banka, ze které jsme posílali peníze, druhá je vždy banka, do které jsme peníze posílali.

Pomozte nám rozšířit toto testování a napište nám vaše zkušenosti s rychlostí bank. Stačí do komentáře napsat z jaké banky do jaké, čas kdy jste posílali a čas kdy měl příjemce peníze připsané na účtě.

Fio banka

 • Fio Banka > Fio Banka – ihned
 • Fio Banka > Moneta (odesláno v dopoledních hodinách) – tentýž den
 • Fio Banka > Moneta (odesláno v poledne) – druhý den
 • Fio Banka > Česká spořitelna (odesláno v dopoledních hodinách) – tentýž den
 • Fio Banka > Česká spořitelna (odesláno v poledne) – druhý den

Moneta

 • Moneta > Moneta – ihned
 • Fio Banka > Moneta (odesláno v dopoledních hodinách) – tentýž den
 • Fio Banka > Moneta (odesláno v poledne) – druhý den

Česká spořitelna

 • Česká spořitela > Česká spořitelna – ihned
 • Česká spořitelna > Moneta (odesláno v dopoledních hodinách) – tentýž den
 • Česká spořitelna > Moneta (odesláno v poledne) – druhý den
5/5 - (3 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here