Jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami?

0
175

Trendem je bezhotovostní platební styk neustále zrychlovat a banky tak na vzrůstající poptávku po pružnějších službách reagují. Převod peněz díky tomu zabere stále méně času. Jaká situace panuje v současnosti?

Při převodu peněz si počkáte

Při převodu prostředků mezi dvěma bankami v tuzemsku je možné mít peníze na účtu příjemce ještě týž pracovní den. Nutné je ovšem zadat příkaz v dopoledních hodinách. Jinak si na zpracování budete muset počkat do následujícího pracovního dne. Každá banka má stanoveny svoje vlastní lhůty, během nichž stihne převod provést. Stále je poměrně problematické realizování služeb o víkendech a svátcích. Pokud si vzpomenete v těchto dnech a extrémně spěcháte, budete se muset obrnit trpělivostí. O víkendech se převody realizovat nedají.

Zaměřte se na to, jakou banku má protistrana, jíž peníze potřebujete poslat. V případě transakce mezi účty vedenými u téže banky, je převod nejrychlejší, může trvat v závislosti na konkrétní instituci i několik málo vteřin, maximálně minut. V rámci dvou odlišných bank v tuzemsku pak platí již zmiňovaný limit nejvýše dvou dnů. V okamžiku, kdy přece jen mimořádně spěcháte, využít můžete i tzv. expresních a prioritních plateb. Většinou jsou ale zpoplatněny částkou okolo 100 Kč.

Blýská se na lepší časy levnějších převodů

Od ledna 2017 však došlo ke změně, která přece jen v jistém směru posouvá situaci k lepšímu. ČNB totiž upravila sazebník pro mezibankovní platební styk. I když se jedná o slevy v řádech haléřů, banky v celkovém součtu provádějí velké množství transakcí. Což v takovém objemu činí již poměrně významnou úsporu. V praxi to tedy znamená, že banky ušetří, a proto si mohou dovolit nabídnout i svým klientům mnohem výhodnější služby.

Pokud převádíte peníze do zahraničí, situace je ještě o něco komplikovanější. Řídí se totiž primárně měnou. Asi nejjednodušší je tak převod eura. V ostatních případech může připsání příslušného obnosu na účet prostistrany trvat i deset dní. Pozor je nutné dávat hlavně na to, kolik za převod platíte, poplatky mohou být opravdu vysoké. Proto pokud posíláte platbu v rámci EU, zvolte levnější typ tzv. SEPA platby. Jen je nutné, aby banka odesílatele i příjemce tento typ platby podporovala.

Délky převodů peněz mezi bankami:

Délka převodu peněz mezi českými bankami – zpravidla následující pracovní den (maximálně však dva pracovní dny v závislosti na čase zaslání peněz)

Délka převodu peněz mezi českou bankou a bankou z evropské unie – 2-3 pracovní dny

Délka převodu peněz mezi českou bankou a zahraniční bankou – 2 – 3 pracovní dny

 

Jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami?
5 (100%) 2

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here