Pořizujeme si psa: Na jaké náklady se připravit?

0

Pořízení psa je vždy velmi radostným okamžikem. Velmi brzy se stává členem rodiny a během společného soužití si společně užijete spoustu zábavy. Je však třeba nezapomínat i na druhou stránku věci – svému mazlíčkovi musíte zajistit vše, co potřebuje. A s tím souvisejí i finanční náklady. Na co se při pořízení psa připravit?

Pořizovací cena psa

Jeden z prvních výdajů je samotná pořizovací cena psa. Její výše je však velmi individuální. Pokud si budete pořizovat psa s PP, jehož rodiče budou šampioni, za štěně možná zaplatíte i desetitisíce. Náklady na samotné pořízení psa se vás však nebudou týkat v případě, že si pořídíte pejska z útulku. Pokud neplánujete s pejskem absolvovat výstavy, netoužíte po konkrétním plemeni a rádi byste udělali dobrý skutek, může jít o ideální možnost. Máte obavy, zda budete na psa z útulku, který za sebou může mít smutný životní příběh, stačit? Pak zůstaňte v klidu – zaměstnanci útulku vám při výběru pejska poradí.

Pelíšek, misky na krmení a další potřeby

Pokud si pořizujeme pejska, musíme mu vytvořit zázemí a pořídit vše potřebné. Jelikož se ceny mohou výrazně lišit (především dle velikosti psa), budeme počítat s náklady u pejska střední velikosti. Co bude třeba zajistit?

  • Pelíšek – cena je odvíjí od velikosti a podoby pelechu, začíná zhruba na 400 Kč.
  • Misky na krmení – nejdříve je třeba pořídit menší misku (koupíte i za zhruba 40 Kč na krmení i vodu), později bude třeba koupit misky větší (od 60 Kč za jednu)
  • Savé podložky – pomohou pejskovi s nácvikem vyprazdňování a také se zajištěním hygieny. Cenové rozpětí může být velmi široké.
  • Obojek – v tomto případě cena opět záleží především na vašich nárocích. Počítejte však s tím, že budete potřebovat minimálně 2 obojky – jeden využijete ve štěněcím věku a druhý v dospělosti. Vždy si dávejte pozor, aby byl obojek dostatečně široký. Především na obojku pro dospělého psa byste pak rozhodně neměli šetřit.
  • Vodítko – v případě vodítek je situace podobná jako u obojků. O ceně rozhoduje fakt, jaké vodítko zvolíte, cenové rozpětí je poměrně široké.
  • Potřeby pro péči o srst – zapomínat nesmíme ani na péči o srst. Zvláště pak v případě, že se jedná o dlouhosrstého pejska.  Na trhu najdete mnoho druhů kartáčů, doporučujeme proto poradit se v obchodě s obsluhou. Odborníci vám poradí, jaký typ kartáče je vhodný právě pro vašeho pejska. Cena nebývá vysoká, seženete je za několik desítek korun. Kromě kartáče pravděpodobně budete potřebovat i šampón či přípravek na rozčesávání.

Krmení

Kvalitní krmivo by mělo být samozřejmostí nejenom ve štěněcím věku, ale během celého života psa. Takové krmivo totiž dodává psovi všechny potřebné látky, které mohou v nekvalitním krmení chybět. Výběr krmiva proto nikdy nepodceňujte. 15 kg kvalitního krmiva pro štěně plemena střední velikosti koupíte od 899 Kč.

Je však třeba počítat i s faktem, že pes by neměl jít jen granule – dopřejte mu konzervu či kapsičku pro psy!

Veterinární výdaje

Ani veterinární výlohy nejsou zanedbatelnou položkou. Pravidelné očkování a odčervení je samozřejmostí, během života mazlíčka se však pravděpodobně setkáte s dalšími veterinárními výlohami.

Hračky

Psi hru milují a během ní si s nimi užijete mnoho zábavy. Kromě toho si během ní také upevňujete se psem společný vztah. Myslete tedy i na investici v podobě nákupu hraček.

Poplatky za psa

Ať bydlíte na vesnici či ve městě, bude třeba zaplatit v místě bydliště za pejska poplatek. Jejich výši stanovuje obec, zpravidla však bývá poplatek výrazně nižší na vesnici, než ve městě.

Další výdaje

Nutno zmínit, že se mohou objevit ještě další výdaje. Může se jednat například o přepravku, obleček na zimu či vitaminy. Tyto částky jsou pak velmi individuální. Co potřebuje jeden pes, jiný potřebovat vůbec nemusí.

O tom, že život se psem s sebou nese i výdaje, není pochyb. Ačkoli se nemusí jednat o velké náklady, před pořízením psa dobře zvažte, zda na ně budete stačit. Nezapomínejte ani na fakt, že pejskovi bude třeba věnovat spoustu času. Mazlíček s vámi zkrátka bude žít opravdu velkou řadu let, před pořízením pejska si proto vše dostatečně promyslete.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here